2017 წლის 3 თებერვალს გამოცხადებული საგრანტო კონკურსის ფარგლებში, საკონკურსო კომისიის გადაწყვეტილებით დაფინანსდა 19 არასამთავრობო ორგანიზაცია, შემდეგ საკონკურსო თემატიკაზე - პოლიტიკური პარტიების საარჩევნო შესაძლებლობების განვითარების ხელშეწყობა 2017 წელს გასამართი ადგილობრივი თვითმმართველობის წარმომადგენლობითი და აღმასრულებელი ორგანოების არჩევნებისთვის.
პოლიტიკური პარტიების საარჩევნო შესაძლებლობების განვითარების ხელშეწყობისა და ზოგადად კონკურენტუნარიანი პოლიტიკური გარემოს შექმნის ხელშეწყობის მიზნით, დაფინანსებული არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ წარმოდგენილი საგრანტო პროექტები ითვალისწინებს პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლებისთვის სასწავლო პროგრამების განხორციელებას, რომელიც, მათ შორის, მოიცავს ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს, როგორიცაა:
საგრანტო პროექტების განხორციელების პროცესში სწავლების ცენტრი, კონტრიბუციის სახით, უზრუნველყოფს პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლების სწავლებას შემდეგ მოდულებზე: საარჩევნო ციკლი და საკანონმდებლო სიახლეები; საოლქო და საუბნო საარჩევნო კომისიების საქმიანობა; კენჭისყრის დღის პროცედურები.
დაფინანსებული საგრანტო პროექტები 2017 წლის 1 მაისიდან 1 აგვისტომდე პერიოდში განხორციელდება და  საქართველოს ყველა რეგიონს მოიცავს.

19 NGOs were funded at the decision of the Competition Committee under the Grant Competition announced on February 3, 2017, on the promotion of the development of electoral capacity of political parties for the 2017 elections of the local self-government representative and executive bodies.
The grant projects submitted by the funded NGOs for the facilitation of the development of electoral capacity of political parties and the development of competitive political environment in general, envisages the implementation of training programs for representatives of political parties. Trainings include such important topics as:
• International electoral standards;
• Electoral system for local elections in Georgia;
• Electoral registration of stakeholders, their rights and obligations during the elections process and electoral ethics;
• Pre-election campaign/agitation and restrictions;
• Conflict management and international standards for resolving of electoral disputes;
• Communication, teamwork and accountability;
The Training Center will contribute to the process of implementation of grant projects by training representatives of political parties on the following modules: electoral cycle and legislative news; activities of district and precinct election commissions; voting day procedures.
Funded grant projects will be implemented from May 1 to August 1, 2017 and will include all regions of Georgia.
Information about NGOs funded at the decision of the Grant Competition Committee, under the Grant Competition announced on February 3, 2017, can be viewed in Georgian on the following link.