ვესაუბრებით ამომრჩევლებს
„ვესაუბრებით ამომრჩევლებს“ - ეს არის ცესკოს და სწავლების ცენტრის ახალი ინიციატივა, რომელიც საქართველოს მასშტაბით საოლქო საარჩევნო კომისიების მოსახლეობასთან შეხვედრებს ითვალისწინებს. თითოეულ მუნიციპალიტეტში გასვლითი შეხვედრები ეტაპობრივად იმართება, ამომრჩევლებს საოლქო საარჩევნო კომისიების წარმომადგენლები სოფლებისა და მუნიციპალიტეტების საზოგადოებრივი თავშეყრის ადგილებში ხვდებიან და 2017 წლის თვითმმართველობის არჩევნების და საარჩევნო ადმინისტრაციის შესახებ აწვდიან ინფორმაციას; ურიგებენ მათ საინფორმაციო ბარათებს თვითმმართველობის არჩევნების შესახებ, ესაუბრებიან საკუთარი საარჩევნო უფლებების თაობაზე და იზიარებენ მათ მოსაზრებებს.
საარჩევნო ადმინისტრაციისთვის, სერვისების გაუმჯობესების მიზნით, მნიშვნელოვანია მოქალაქეების აზრის გაგება ზოგადად საარჩევნო პროცესთან დაკავშირებით. აღნიშნულიდან გამომდინარე, სურვილის შემთხვევაში, ამომრჩევლებს აქვთ საშუალება შეავსონ მოსაზრებების ბარათებიც. საარჩევნო ადმინისტრაცია, თავის მხრივ კომპეტენციის ფარგლებში გეგმავს მიღებული მონაცემების საკუთარ საქმიანობაში გათვალისწინებას.
გასვლითი შეხვედრებისას საოლქო საარჩევნო კომისიების წარმომადგენლები მოქალაქეებს ასევე იწვევენ მაისში დაგეგმილ საჯარო საინფორმაციო შეხვედრებზე (რომელიც საოლქო საარჩევნო კომისიებში გაიმართება), სადაც მათ შესაძლებლობა ექნებათ კიდევ უფრო დეტალური ინფორმაცია მიიღონ არჩევნებისა და საარჩევნო ადმინისტრაციის საქმიანობის შესახებ, - თუ რა ხორციელდება იმისათვის, რომ ამომრჩევლებს ყოველთვის ჰქონდეთ შესაძლებლობა ყველასათვის ხელმისაწვდომ გარემოში შეასრულონ საკუთარი მოქალაქეობრივი ვალი.
„უფრო ახლოს“ საარჩევნო ადმინისტრაციის ახალი ინიციატივის სლოგანია, რაც ამომრჩევლებსა და საარჩევნო ადმინისტრაციებს შორის უფრო უშუალო და ეფექტურ კომუნიკაციას გულისხმობს და ამომრჩევლის ინფორმირებასთან ერთად პროექტის ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი მიზანიც არის.
გასვლითი შეხვედრებით საარჩევნო ადმინისტრაცია მიზნად ისახავს ამომრჩეველი იყოს კარგად ინფორმირებული, - იცოდეს საკუთარი საარჩევნო უფლებები, გაიგოს თუ რა კეთდება საარჩევნო პროცესების ეფექტურად განხორციელებისთვის და იცოდეს, რომ საარჩევნო საკითხებთან დაკავშირებით დახმარების მიზნით ყოველთვის შეუძლია მიმართოს თავის საოლქო საარჩევნო კომისიას.

“Talking to Voters” is a new initiative of the CEC of Georgia and the Training Centre, which aims at holding meetings between District Election Commissions (DEC) and voters all over Georgia. Field meetings are being conducted in stages in each municipality. Representatives of DECs hold meetings with voters at the places of public gathering in municipalities and in villages. DEC representatives deliver information about the 2017 Municipal Elections and Election Administration to the voters, distribute informational cards about the municipal elections and discuss electoral rights with voters as well as share their opinions.
Opinions of citizens regarding electoral processes are essentially important for the EA and for improving the services suggested by the EA. Voters may fill out the special opinions’ cards upon their will and within its competence the EA will consider their suggestions in its activities.
During the field meetings DEC representatives also invite citizens to the public informational meetings, scheduled to be held in May at the District Election Commissions.  At the meetings, citizens will have an opportunity to receive more detailed information about elections and activities of the Election administration; they will receive information on the activities implemented for ensuring accessible election environment, where voters have possibility to exercise civil duty.
“Even Closer” is a new slogan for the new initiative, which considers more direct and effective communication between the EA and voters, which represents one of the significant objectives of the project along with informing voters.
The field meetings organized by the Election Administration aim at raising awareness of voters about their electoral rights as well as about activities implemented for ensuring effective management of election processes. The project promotes voters’ confidence that they can always apply to the relevant District Election Commissions for assistance in election related issues.