საერთაშორისო კონფერენცია ინდოეთში
2016 წლის 19-21 ოქტომბერს ინდოეთის საარჩევნო კომისიის მიწვევით სწავლების ცენტრის დირექტორი ნათია ზაალიშვილი ინდოეთში ქ. დელიში იმყოფებოდა, სადაც მონაწილეობა მიიღო საერთაშორისო კონფერენციაში თემაზე „ამომრჩეველთა განათლება არჩევნებში ინკლუზიური და ინფორმირებული მონაწილეობისთვის“, რომლის მიზანი იყო აღნიშნული მიმართულებით საუკეთესო გამოცდილების, პრაქტიკისა და ახალი ინიციატივების გაზიარება.
კონფერენციის ფარგლებში სწავლების ცენტრის დირექტორმა გააკეთა მოხსენება საქართველოში საარჩევნო/სამოქალაქო კულტურის განვითარების ხელშეწყობის თემაზე და კონფერენციის მონაწილეებს მიაწოდა ინფორმაცია ამომრჩევლთა სხვადასხვა მიზნობრივი ჯგუფებისთვის დანერგილი საინფორმაციო-საგანმანათლებლო პროგრამების შესახებ (მოხსენება იხილეთ ბმულზე).
საქართველოსთან ერთად კონფერენციაში მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის დელეგატები მონაწილეობდნენ, მათ შორის, ამერიკის შეერთებული შტატების, მექსიკის, კანადის, ავსტრიის, მალაიზიის, ნამიბიის, კენიის, ბრაზილიის, ფიჯის, ინდონეზიის, ერაყის, ავღანეთის,  ლესოტოს, მალდივების, მავრიკიის, მიანმარის, ნეპალის, პაკისტანის, ფილიპინების, შრი-ლანკის, ტაილანდის, ტუნისის, უგანდის საარჩევნო ადმინისტრაციების ხელმძღვანელი პირები, ასევე ისეთი საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები როგორიცაა: დემოკრატიისა და საარჩევნო დახმარების საერთაშორისო ინსტიტუტი (International IDEA), გაეროს განვითარების პროგრამა (UNDP),  საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდი (IFES) და სხვ.
კონფერენციაზე მოწვეული სტუმრები შეხვდნენ ინდოეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტს, რომელმაც გაამახვილა ყურადღება დემოკრატიული პროცესებისთვის საარჩევნო კულტურის განვითარების მნიშვნელობაზე. კონფერენაციის ფარგლებში ასევე მიღებულ იქნა ერთობლივი დეკლარაცია, რომელიც საერთაშორისო სახელმძღვანელო პრინციპებს განსაზღვრავს ამომრჩეველთა განათლების ეფექტიანად უზრუნველყოფის მიმართულებით.

Natia Zaalishvili, the Training Center Director participated in the International Conference – “Voter Education for Inclusive and Informed Participation in Elections” held during October 19-21, 2016, in New Delhi, India. The aim of the Conference was to share best experience, practices and new initiatives in the field of elections. Ms. Zaalishvili attended the Conference following the invitation from the India Election Commission.
At the Conference, the Training Center Director made a presentation on Promoting Electoral/Civic Culture in Georgia and briefed Conference participants about awareness-raising and educational programs implemented for various target groups of voters (prezentation is available at the following link).
Delegates from various countries of the world participated in the Conference, including leadership of Electoral Administrations of the USA, Mexico, Canada, Austria, Malaysia, Namibia, Kenya, Brazil, Fiji, Indonesia, Iraq, Afghanistan, Lesotho, Maldives, Mauritius, Myanmar, Nepal, Pakistan, Philippines, Sri-Lanka, Thailand, Tunisia, Uganda, as well as representative of international organizations, such as International IDEA, UNDP, IFES, and other organizations.
Conference delegates met with the President of the Republic of India, who underscored the importance of the enhancement of electoral culture for the democratic processes. As part of the Conference, a joint declaration setting forth guiding principles for ensuring effective education of voters was also adopted.