სამუშაო ჯგუფის შეხვედრა ქცევის კოდექსთან დაკავშირებით
2016 წლის 25 ივლისს, პარლამენტის არჩევნებისთვის საარჩევნო ადმინისტრაციისა და ადგილობრივი დამკვირვებელი ორგანიზაციების ერთობლივი ქცევის კოდექსის შემუშავების მიზნით შექმნილი სპეციალური სამუშაო ჯგუფის შეხვედრა გაიმართა, სადაც კოდექსის პროექტი განიხილეს. აღნიშნული ჯგუფის შემადგენლობაში არიან ცენტრალური საარჩევნო კომისიის წარმომადგენლები და ცესკოს სწავლების ცენტრის დირექტორი, ასევე სხვადასხვა არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენლები („საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია“, „სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება“, „არასამთავრობოთა კოალიცია სამოქალაქო განვითარებისთვის“, „განვითარებისა და დემოკრატიის ცენტრი“, „სამოქალაქო მოძრაობა - მრავალეროვანი საქართველო“, „ადამიანის უფლებათა ცენტრი“ და „საერთაშორისო გამჭვირვალობა - საქართველო“).
საარჩევნო ადმინისტრაციისა და ადგილობრივი დამკვირვებელი ორგანიზაციების ქცევის კოდექსი, მიზნად ისახავს 2016 წლის პარლამენტის არჩევნების სამართლიანად და გამჭვირვალედ ჩატარების ხელშეწყობას, კანონის უზენაესობის პატივისცემას და ძირითადი საარჩევნო პრინციპების განხორციელებას.
აღსანიშნავია, რომ 2016 წლის არჩევნებისთვის დამკვირვებლად რეგისტრირებულ ორგანიზაციებს, სურვილის შემთხვევაში, შესაძლებლობა ექნებათ ხელი მოაწერონ საბოლოო დოკუმენტს, რითაც ასევე გამოაცხადებენ თანხმობას იმოქმედონ ქცევის კოდექსში გაწერილი ნორმების მიხედვით.

Meeting of the Working Group on the Codeof Conduct
On July 25, 2016, a meeting of the special working group for the development of joint code of conduct of the Electoral Administration and local observer organizations for the Parliamentary elections was held and the draft code was discussed. The mentioned group includes representatives of the Central Election Commission and the Director of the CEC Training Center, as well as representatives of various NGOs (Georgia Young Lawyers’ Association, International Society for Fair Elections and Democracy, Coalition of NGOs for Civic Development, The Center for Development and Democracy, Civil Movement – Multiethnic Georgia, Human Rights Center and Transparency International – Georgia).
The Code of Conduct of the Electoral Administration and local observer organizations is aimed at supporting fair and transparent 2016 Parliamentary Elections, respecting the rule of law and the implementation of key electoral principles.
Notably, organizations registered as observers for the 2015 elections, if willing, will be able to sign the final document whereby they will also declare their agreement to operate pursuant to the norms stipulated in the Code of Conduct.