სკოლის მოსწავლეთა თვითმმართველობის არჩევნები
მემორანდუმის ფარგლებში განსახორციელებელი პროექტის მიზანი იყო სკოლის მოსწავლეთა საარჩევნო კულტურის ამაღლება და სკოლებში თვითმმართველობის არჩევნების გამჭვირვალედ და სამართლიანად ჩატარების ხელშეწყობა.
პროექტში მონაწილეობა მიიღო რვა ქალაქის (გურჯაანი, მარნეული, რუსთავი, გორი, ხაშური, ახალციხე, ზუგდიდი, ქუთაისი, ბათუმი) 24 საჯარო სკოლამ, მათ შორის ერთი აზერბაიჯანულენოვანი (მარნეულის #3) და ერთი სომხურენოვანი (ახალციხის #3) სკოლა.
პირველ ეტაპზე მომზადდნენ ფასილიტატორები, რომლებმაც განახორციელეს ტრენინგების ციკლი სამოქალაქო აღზრდის პედაგოგებისთვის, მოსწავლეებისა და შესაბამისი საოლქო საარჩევნო კომისიის წევრებისათვის. მომზადდა ინსტრუქცია „სკოლის მოსწავლეთა თვითმმართველობის არჩევნებისათვის“. ინსტრუქციაში მოცემული იყო ადვილად შესრულებადი საარჩევნო პროცედურები, რჩევები არჩევნების ორგანიზატორთათვის, რათა საარჩევნო პროცესი სამართლიანი და გასაგები ყოფილიყო მოსწავლეთათვის.
პროექტის ფარგლებში, 2010 წლის 11-15 ოქტომბერს, საპილოტე სკოლებში ჩატარდა მე-7 მე-12 კლასების მოსწავლეთა თვითმმართველობების არჩევნები. შეიქმნა საარჩევნო კომისიები, რომლებიც მთლიანად დაკომპლექტდა სკოლის მოსწავლეებით. მათ გამოავლინეს არა მარტო საარჩევნო კანონმდებლობის ზოგადი ცოდნა, არამედ ის უნარ-ჩვევებიც, რომელიც აუცილებელია კომისიის თითოეული წევრისათვის, რაც მოსწავლეებისა და ტრენერების მჭიდრო თანამშრომლობის შედეგია.

Concluding of cooperation memorandum for supporting self-government elections of pupils
In July 7 of 2010, at 12 o’clock, Central Election Commission, Center of Electoral Systems Development, Reforms and Trainings, Ministry of Education and Science of Georgia and UNDP signed the memorandum of understanding.
“For Self-Government Elections of Pupils” – instruction was prepared within this project. Instruction includes easy election procedures and advices for election organizers, for making elections just and understandable for pupils.
Pursuant to the said instruction, Center prepared facilitators, which provided trainings for civil education teachers, pupils and relevant PEC members.
In September 15, in 25th Public School of Rustavi project presentation was held; CEC, LEPL Center of Electoral Systems Development, Reforms and Trainings, Ministry of Education and Science and UNDP took part in presentation.
For motivation of pupils, the best 16 pupils will be revealed after the end of the project (2 pupil for each election station) and they will pass three months practice in relevant DECs.