2016 წლის 25 ივლისიდან - 5 აგვისტოს ჩათვლით ოც მუნიციპალიტეტში საგანმანათლებლო პროექტის „საარჩევნო განვითარების სკოლა“ ახალი ეტაპი იწყება.
დღეს 4 ივლისს, დაბა გუდაურში,  ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ და ცესკოს სწავლების ცენტრმა პროექტში მონაწილე ტრენერთა (ToT) მომზადება დაიწყო, რომლის ფარგლებში 46 ტრენერი საჭირო გადამზადებას გაივლის. ტრენერთა ტრენინგი 7 ივლისს დასრულდება.
სწავლების დაწყებამდე, მონაწილეებს ცესკოს თავმჯდომარის მოადგილე გიორგი შარაბიძე, ცესკოს მდივანი გიორგი ჯავახიშვილი და ცესკოს სწავლების ცენტრის ხელმძღვანელი ნათია ზაალიშვილი   მიესალმნენ.
გადამზადებული ტრენერები, რომლებიც საოლქო საარჩევნო კომისიების წევრები და საარჩევნო ადმინისტრაციის ტრენერები არიან, უზრუნველყოფენ ტრენინგების ჩატარებას საარჩევნო განვითარების სკოლებში.
საარჩევნო სისტემები, საარჩევნო ადმინისტრაცია, დემოკრატიული პრინციპები, არჩევითი ორგანოები საქართველოში, არჩევნებში ჩართული მხარეები, არჩევნების გამჭვირვალობა და ხელმისაწვდომობა, გენდერული თანასწორობა - ეს იმ თემების არასრული ჩამონათვალია, რომელსაც საარჩევნო განვითარების სკოლის მონაწილეები, 18-დან 24 წლამდე ახალგაზრდები გაეცნობიან.
პროექტი მიზნად ისახავს სამოქალაქო ჩართულობის ხელშეწყობასა და არჩევნების პოპულარიზაციას ახალგაზრდებში.
ტრენერთა სწავლების პროექტს ცესკო და სწავლების ცენტრი, საარჩევნო სისტემების საერთაშრისო ფონდთან (IFES) თანამშრომლობით ახორციელებს.

From July 25 through August 5, 2016, at twenty municipalities a new stage of the educational project – Electoral Development School will be implemented.
Today, on July 4, in Gudauri, the CEC and the CEC Training Center launched the training of the trainers (ToT) involved in the project, to train 46 trainers. The ToT will end on July 7.
Prior to the commencement of the training, Giorgi Sharabidze, Deputy Chair, CEC and Giorgi Javakhishvili, CEC Secretary, and Natia Zaalishvili, Head, CEC Training Center, welcomed the participants.
Trained trainers, who are members of district election commissions and Election Administration, will deliver trainings at the electoral development schools.
Electoral systems, electoral administration, democratic principles, elective bodies in Georgia, electoral stakeholders, transparency and accessibility of elections, gender equality – are among the topics that 18-25 years of age youth, participants of the Electoral Development School will learn.
The Project is aimed at the facilitation of civic engagement and promotion of elections among youth.