სწავლების ცენტრმა პროექტისთვის „საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსები“ ტრენერთა გადამზადება დაიწყო
კვალიფიციური საარჩევნო ადმინისტრატორების შერჩევის პროცესის მხარდასაჭერად, ცესკო და სწავლების ცენტრი საინფორმაციო-სასწავლო პროექტების განხორციელებას აგრძელებს.
მიმდინარე ეტაპზე, საუბნო საარჩევნო კომისიების პოტენციური ხელმძღვანელი პირებისა და წევრებისთვის  დაიგეგმა პროექტი „საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსები“. აღნიშნული ინიციატივა სადამკვირვებლო ორგანიზაციების ანგარიშებში ასახულ რეკომენდაციებს ეხმიანება და საარჩევნო რეფორმის შესაბამისად მიზნად ისახავს საარჩევნო ტექნოლოგიურ სიახლეებზე საუბნო საარჩევნო კომისიების პოტენციური საკადრო რესურსის გადამზადებას.
პროექტის არეალი მასშტაბურია, მისი განხორციელება საქართველოს ყველა მუნიციპალიტეტშია დაგეგმილი. მოსამზადებელ ეტაპზე, სწავლების ცენტრი, 2024 წლის 8-26 აპრილის ჩათვლით პერიოდში, 169 ტრენერს გადაამზადებს. იმპლემენტაციის ეტაპზე, მიმდინარე წლის მაისი-ივნისის პერიოდში, ტრენერები „საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსებს“ ორ პროფილური მიმართულებით ჩაატარებენ:
• კურსი საუბნო საარჩევნო კომისიების პოტენციური ხელმძღვანელი პირებისთვის;
• კურსი საუბნო საარჩევნო კომისიების პოტენციური წევრებისთვის.
საინფორმაციო-სასწავლო კურსის ფარგლებში შემდეგი ძირითადი საკითხები განიხილება: საარჩევნო რეფორმით გათვალისწინებული ძირითადი საკანონმდებლო და  ტექნოლოგიური სიახლეები; საუბნო საარჩევნო კომისიის მიერ საარჩევნო ელექტრონული აპარატებით კენჭისყრის პროცესის წარმართვა, აპარატების მართვის ტექნიკური უნარები და მათი გამოყენებით ამომრჩევლების მომსახურება; ხმის მიცემის ფარულობა და ამ მიმართებით კომისიის მანდატის ფარგლებში შესასრულებელი საქმიანობის მნიშვნელოვანი ასპექტები. პროგრამა პრაქტიკული სწავლების კომპონენტს ეფუძნება, მონაწილეები სატრენინგო/სატესტო რეჟიმში განახორციელებენ ამომრჩეველთა ვერიფიკაციის აპარატების, ხმის დათვლის სპეციალური ელექტრონული აპარატების და კენჭისყრის წინასწარი შედეგების გადაცემისთვის განკუთვნილი პლანშეტური კომპიუტერების მართვას.
პროექტისთვის „საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსები“ ტრენერთა გადამზადებას სწავლების ცენტრი საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდთან (IFES) პარტნიორობით ახორციელებს.

In order to support the selection process of qualified election administrators, the CEC and the Training Centre continue implementation of informational-educational projects.
At the current stage, the project "Election Administrator Courses" has been planned for the potential head officials and members of Precinct Election Commissions (PEC). The mentioned initiative echoes the recommendations reflected in the reports of the observing organizations and, in accordance with the electoral reform, aims to train the potential personnel resource of the PECs on election technological innovations.
The area of the project is large-scale, its implementation is planned in all municipalities of Georgia. In the preparatory stage, the Ttraining Centre will train 169 trainers in the period of April 8-26, 2024. At the implementation stage, in the period of May-June of this year, the trainers will conduct "Election Administrator Courses" in two profile areas:
• Course for potential PEC head officials;
• Course for potential PEC members.
The following main issues are discussed within the framework of the information-educational course: main legislative and technological innovations envisaged by the electoral reform; conducting the voting process by the PECs’ with electronic election machines, technical skills of managing the machines and serving the voters using them; secrecy of the vote and important aspects of the activities to be performed within the mandate of the commission in this regard. The program is based on a practical training component, participants will manage voter verification machines, special electronic vote counting machines and tablet computers for transmitting preliminary voting results in a training/test mode.
Training of trainers for the project "Election Administrator Courses" is carried out by the Training Centre in partnership with the International Foundation for Electoral Systems (IFES).