2024 წლის მარტიდან საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სერტიფიცირების გამოცდები იწყება
საარჩევნო ადმინისტრაციის მაღალკვალიფიციური მოხელეების შერჩევის ხელშეწყობის უზრუნველსაყოფად, საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისია (ცესკო) და სსიპ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრი (სწავლების ცენტრი) საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სერტიფიცირების გამოცდებს ატარებს.
მიმდინარე წელს აღნიშნული გამოცდები 22 მარტიდან იწყება და საქართველოს მასშტაბით გახსნილ 12 საგამოცდო ცენტრში ჩატარდება. მოქალაქეებს საშუალება ექნებათ აირჩიონ ჩამოთვლილთაგან ერთ-ერთ მუნიციპალიტეტში მოქმედი საგამოცდო ცენტრი: თბილისი, თელავი, რუსთავი, გორი, ახალციხე, ტყიბული, ქუთაისი, ზესტაფონი, ოზურგეთი, სენაკი, ბათუმი.
სერტიფიცირების გამოცდისთვის რეგისტრაციის ვადად განსაზღვრულია 2024 წლის 7-13 მარტი. აღნიშნულ პერიოდში მოქალაქეს შესაძლებლობა ექნება გამოცდაზე დარეგისტრირდეს დისტანციურად ან გამოცდის სამდივნოების მეშვეობით. დისტანციური რეგისტრაციის ბმული სწავლების ცენტრის საიტზე განთავსდება და გააქტიურდება მიმდინარე წლის 7 მარტს. ამავე თარიღში გამოქვეყნდება საგამოცდო ცენტრებისა და გამოცდის სამდივნოების მისამართები.
სერტიფიცირების პროცესში უცვლელი ფორმით გამოიყენება ცესკოს განკარგულებით დამტკიცებული საგამოცდო ტესტები, რომლებიც მომზადებულია სწავლების ცენტრის მიერ და მიზნად ისახავს საქართველოს მოქალაქის საარჩევნო კანონმდებლობის ცოდნის დადგენას.
სწავლების ცენტრი მოქალაქეებს ასევე სთავაზობს შესაძლებლობას, საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სერტიფიცირების გამოცდისთვის უფასოდ გაიარონ მოსამზადებელი სასწავლო კურსი, რომელიც ეფუძნება საგამოცდო პროგრამით განსაზღვრული ტესტების შინაარსობრივ განხილვას და პრაქტიკულ დავალებებს. მოსამზადებელი კურსის გავლის სურვილის შემთხვევაში, მოქალაქემ გამოცდაზე რეგისტრაციის ელექტრონულ პროგრამაში დამატებით უნდა მონიშნოს შესაბამისი თანხმობის ველი.
სერტიფიცირების გამოცდის ჩატარების წესი და პირობები დეტალურად განსაზღვრულია საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელის სერტიფიცირების დებულებით.

In order to facilitate the selection of highly qualified officials of the election administration, the Central Election Commission of Georgia (CEC) and the Center for Electoral Systems Development, Reforms and Training (Training Center) conduct certification exams for election administration officials.
This year, the mentioned exams start from March 22 and will be held in 12 exam centers opened throughout Georgia. Citizens will be able to choose an examination center operating in one of the listed municipalities: Tbilisi, Telavi, Rustavi, Gori, Akhaltsikhe, Tkibuli, Kutaisi, Zestafoni, Ozurgeti, Senaki, Batumi.
The period of registration for the certification exam is March 7-13, 2024. During the mentioned period, the citizen will have the opportunity to register for the exam online or through the exam secretariats. The online registration link will be placed on the website of the Training Centre and will be activated on March 7 of this year.
The examination tests approved by the CEC decree will be applied in the certification process in an unchanged form, they are prepared by the Training Centre and aim to determine the knowledge of election legislation of Georgian citizens.
The examination will be conducted by electronic testing method. For each examinee, 24 exam tests are automatically selected using the random selection method, the examinee must score 15 points to receive a certificate. The validity period of the certificate is determined by the period of 5 years after passing the exam.
The Training Centre also offers citizens the opportunity to take a free preparatory training course for the certification exam of Election Administration officials, which is based on the discussion and practical tasks of the tests determined by the examination program. In case of the desire to take the preparatory course, the citizen must additionally mark the relevant consent box in the electronic program of registration for the exam.
The procedure and conditions for conducting the certification exam are defined in detail by the “Regulation of certification of election administration officials” (available in Georgian).