ცესკომ და სწავლების ცენტრმა საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელის სასერტიფიკაციო გამოცდის ტესტები განაახლა
25.05.2023
ცესკო და სწავლების ცენტრი სასერტიფიკაციო გამოცდებისთვის მზადებას აგრძელებს.
საარჩევნო რეფორმის შესაბამისად, სწავლების ცენტრი პროფილურ სერტიფიცირებას ახორციელებს მაღალკვალიფიციური საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეების, საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირების და წევრების შერჩევის მიზნით. სერტიფიკატის ფლობა სავალდებულო მოთხოვნას წარმოადგენს ცესკოს წევრების, ცესკოს აპარატის თანამშრომლების, საოლქო საარჩევნო კომისიების წევრების და ახლა უკვე საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირების და წევრების არჩევა/დანიშვნისთვის, საქართველოს საარჩევნო კოდექსით გათვალისწინებული შემთხვევების გარდა.
სასერტიფიკაციო გამოცდებისთვის მზადების პროცესში სწავლების ცენტრმა უზრუნველყო შესაბამისი საგამოცდო ტესტების შემუშავება, კერძოდ:
• 146 ტესტი საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირების გამოცდისთვის
• 87 ტესტი საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრების სერტიფიცირებისთვის
პროფილური ტესტები საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირებისა და წევრების ფუნქციების შესაბამისად მოიცავს საკითხებს საქართველოს საარჩევნო კოდექსიდან და საუბნო საარჩევნო კომისიის რეგლამენტიდან.
• 840 ტესტი საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელის სასერტიფიკაციო გამოცდისთვის
ტესტები თემატურად მოიცავს საკითხებს შემდეგი ნორმატიული აქტებიდან: საქართველოს კონსტიტუცია; საქართველოს საარჩევნო კოდექსი; „კენჭისყრის ელექტრონული საშუალებების გამოყენებით ჩატარების წესისა და პირობების განსაზღვრის შესახებ“ ცესკოს 2023 წლის 6 თებერვლის N7/2023 დადგენილება; ცესკოს 2015 წლის 25 ნოემბრის №54/2015 დადგენილებით დამტკიცებული ცესკოს რეგლამენტი; ცესკოს 2012 წლის 3 თებერვლის №2/2012 დადგენილებით დამტკიცებული საოლქო საარჩევნო კომისიის რეგლამენტი; ცესკოს 2021 წლის 23 აგვისტოს №49/2021 დადგენილებით დამტკიცებული საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა ეთიკის კოდექსი; „ცესკოს წევრებისა და საოლქო საარჩევნო კომისიების არჩეულ წევრთა შრომით ურთიერთობასთან დაკავშირებული და სამსახურებრივი შეუთავსებლობის საკითხების განსაზღვრის შესახებ“ ცესკოს 2017 წლის 27 ივნისის №11/2017 დადგენილება.
აღნიშნული ტესტები დამტკიცებულია ცესკოს მიერ და უცვლელი ფორმით გამოიყენება გამოცდების ჩატარებისას, გარდა იმ შემთხვევისა, თუ საკანონმდებლო ცვლილებები მოითხოვს ტესტების კორექტირებას.
ინკლუზიური საარჩევნო გარემოს ხელშეწყობის მიზნებისთვის, „საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა და ხელმძღვანელ პირთა სერტიფიცირების დებულების დამტკიცების თაობაზე“ ცესკოს 2023 წლის 21 მარტის N32/2023 დადგენილების შესაბამისად, სწავლების ცენტრმა უზრუნველყო საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირებისა და წევრების სასერტიფიკაციო გამოცდის ტესტების თარგმნა საქართველოში მცხოვრები ეთნიკური უმცირესობებისთვის გასაგებ ენებზე (სომხურ, აზერბაიჯანულ ენებზე). თარგმნილი ორენოვანი ტესტები უცვლელი ფორმით გამოიყენება სასერტიფიკაციო გამოცდის ჩატარებისას (ხელმისაწვდომია ბმულებზე):
• საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა სერტიფიცირების ტესტები (ARM)
• საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა სერტიფიცირების ტესტები (AZR)
საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეების, საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირების და წევრების სასერტიფიკაციო გამოცდების  ვადებს და ლოკაციებს (ადგილებს) განსაზღვრავს ცესკო, ჩატარებას უზრუნველყოფს სწავლების ცენტრი. სერტიფიცირება ელექტრონული ტესტირების მეთოდით წარიმართება. თითოეული გამოსაცდელისთვის შემთხვევითი შერჩევის მეთოდით, ავტომატურად შეირჩევა 24 საგამოცდო ტესტი, სერტიფიკატის მისაღებად გამოსაცდელმა უნდა დააგროვოს 15 ქულა. სერტიფიკატის მოქმედების ვადა განისაზღვრება გამოცდის ჩაბარებიდან 5 წლის ვადით.

The CEC and the Training Centre continue preparation works for the certification exams.
In accordance with the election reform, the Training Centre carries out profile certification in order to select highly qualified Election Administration officials, Precinct Election Commission head officials and members. Possession of the certificate is a mandatory requirement for the elected/appointed members of CEC, CEC office staff, District Election Commission members, and now, for Precinct Election Commission head officials and members, except for the cases stipulated by the Election Code of Georgia.
In the process of preparing for the certification exams, the Training Centre developed appropriate exam tests, namely:
• 146 tests for the examination of Precinct Election Commission head officials (available in Georgian)
• 87 tests for the examination of Precinct Election Commission members (available in Georgian)
In accordance with the functions of the head officials and members of the Precinct Election Commissions, the profile tests include issues from the Election Code of Georgia and the Regulations of the Precinct Election Commission.
• 840 Tests for Election Administration Officer Certification Exam (available in Georgian)
Tests thematically include issues from the following normative acts: Constitution of Georgia; Election Code of Georgia; CEC Decree of February 6, 2023 N7/2023 “on defining rule and conditions for polling through electronic devices”; Regulations of the CEC approved by CEC Decree N54/2015 of November 25, 2015; Regulations of the District Election Commission approved by CEC Decree N2/2012 of February 3, 2012; The Code of Ethics of Georgian Election Administration Officials approved by CEC Decree N49/2021 of August 23, 2021; CEC Decree N11/2017 of June 27, 2017 "on determination of issues related to labor relations and incompatibility of CEC members and elected members of District Election Commissions".
The mentioned tests are approved by the CEC and used in unchanged manner when conducting exams, unless legislative changes require tests to be adjusted.
In order to promote an inclusive election environment, in accordance with CEC Decree N32/2023 of March 21, 2023, "On the Approval of the Regulations for the Certification of Members and Head Officials of the Precinct Election Commission", the Training Centre provided the translation of the certification exam tests for the head officials and members of the Precinct Election Commissions into languages understandable to ethnic minorities living in Georgia (Armenian and Azerbaijani languages).
The translated bilingual tests are used unchanged in the certification exam (available at the following links):
• tests for the examination of Precinct Election Commission head officials (ARM)
• tests for the examination of Precinct Election Commission head officials (AZR)
• tests for the examination of Precinct Election Commission members (ARM)
• tests for the examination of Precinct Election Commission members (AZR)
The dates and locations (places) of the certification exams for election administration officials, Precinct Election Commissions' head officials and members are determined by the CEC, and the Training Centre ensures their conduct.
Certification exams will be conducted using the electronic testing method. For each examinee, 24 exam tests are automatically selected using the random selection method, and the examinee must score 15 points to receive a certificate. The validity period of the certificate is determined by the period of 5 years after passing the exam.
To get acquainted with the rules and conditions of the certification exam, visit the following links:
Regulation on Certification of Election Administration Officials (available in Georgian)
Regulations on Certification of Members and Head Officials of the Precinct Election Commission (available in Georgian)