საარჩევნო სამართლის საავტორო პროგრამა უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების სტუდენტებისთვის - 2022- 2023 წელი (შემოდგომის სემესტრი) - სტატისტიკა 2023
21.02.2023
სასწავლო მოდულები: არჩევნების ცნება, არჩევნების სახეები და პერიოდულობა; საარჩევნო სისტემები, საქართველოს საარჩევნო სამართლის წყაროები და პრინციპები; საარჩევნო პროცესი და საარჩევნო პროცესის მართვის ორგანო; საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის უფლებამოსილებები და მუშაობის წესი; არჩევნებში ჩართული მხარეები; ამომრჩეველთა რეგისტრაცია; წინასაარჩევნო კამპანია (აგიტაცია); წინასაარჩევნო კამპანიის წარმოების საინფორმაციო უზრუნველყოფა; არჩევნების დაფინანსება; კენჭისყრის დრო და ადგილი; საარჩევნო უბნის გახსნა, კენჭისყრის დაწყებამდე ჩასატარებელი პროცედურები; კენჭისყრის პროცესი; საარჩევნო უბნის დახურვა, კენჭისყრის შედეგების შეჯამება; კენჭისყრისა და არჩევნების შედეგების შეჯამება/დადგენა; საარჩევნო დავები; საქართველოს პრეზიდენტის არჩევნები; საქართველოს პარლამენტის არჩევნები; აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს არჩევნები; თვითმმართველი თემებისა და თვითმმართველი ქალაქების წარმომადგენლობითი ორგანოს - საკრებულოს არჩევნები; თვითმმართველი ქალაქის მერის (თვითმმართველი თემის გამგებლის) არჩევნები; რეფერენდუმი, პლებისციტი. ახალგაზრდებმა ასევე მიიღეს ინფორმაცია საარჩევნო ადმინისტრაციის მიერ შეთავაზებული საარჩევნო სერვისების და იმ ტექნოლოგიური ინოვაციების შესახებ, რომლებიც ბოლო პერიოდში საარჩევნო პროცესში პილოტის სახით განხორციელდა. იურიდიული ფაკულტეტის სტუდენტების მონაწილეობით  უნივერსიტეტებში გაიმართა მოდელირებული სასამართლო პროცესები.
განხორციელების პერიოდი: 19 სექტემბერი, 2022 წელი  - 25 იანვარი, 2023 წელი
მონაწილეთა სტატისტიკა: სასწავლო კურსი გაიარა 4 პარტნიორი უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების 191 სტუდენტმა (ქალი - 118; კაცი - 73); მათ შორის იურიდიული კლინიკის ფორმატში სწავლებაში მონაწილეობა მიიღო 145 სტუდენტმა (ქალი - 96; კაცი-49).

Target group: bachelor degree students of law, political and social sciences faculty and journalism faculty, from partner universities
Teaching modules: the concept of elections, types and periodicity of elections; electoral systems, Georgia’s election law sources and principles; electoral process and the institution in charge of the electoral process management; powers and rule of operation of the Election Administration of Georgia; electoral stakeholders; voter registration; pre-election campaign (agitation); legal support to holding pre-election campaign; funding elections; voting time and place; opening a polling station, procedures prior to polling; the voting process; closing a polling station; summarizing polling results; summarizing/determining polling and election results; electoral disputes; the president of Georgia elections. The Parliament of Georgia elections; local self-government and representative body-city assembly elections; self-governing city mayor (self-governing community executive officer) elections; referendum, plebiscite. Young people also received information about the election services offered by the election administration and the technological innovations that have recently been implemented as a pilot in the election process. With participation of the students of law faculty simulated trials were held in universities.
Impelementation period: September 19, 2022 – February 25, 2023
Attendance statistics: 191 students from 4 partner universities took the academic course (female – 118; male - 73), among them 145 students participated in the format of Law Clinic (female - 96; male - 49.