300-მდე საჯარო სკოლის მოსწავლე საარჩევნო საკითხებს ეცნობა. 64 მუნიციპალიტეტის სასწავლებლებში ახალგაზრდები უმნიშვნელოვანეს საარჩევნო თემებს განიხილავენ, რაც საბოლოო ჯამში მათი ცნობიერების ამაღლებას უწყობს ხელს. საინფორმაციო-სასწავლო კურსი „არჩევნები და ახალგაზრდა ამომრჩეველი“ წელს განახლებული კონცეფციის საფუძველზე ხორციელდება; სასწავლო პროგრამა ცესკოს სწავლების ცენტრის მიერ არის შემუშავებული და მოიცავს საკითხებს, რომელიც ახალგაზრდებს აძლევს მოტივაციას უფრო მეტად დაინტერესდნენ საარჩევნო პროცესებით და სურვილის შემთხვევაში ამ პროცესების აქტიური მონაწილეებიც გახდნენ.
სამდღიანი სწავლების ფარგლებში ახალგაზრდები გადიან როგორც თეორიულ ისე პრაქტიკულ სწავლებას, მათ შორის ეცნობიან ინფორმაციას ინკლუზიური საარჩევნო გარემოს შესახებ; დეზინფორმაციის და სიძულვილის ენის უარყოფითი შედეგების გავლენებზე, არჩევნების სანდოობისა და გამჭვირვალობის უზრუნველყოფის მიმართულებით  საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის მიერ  დანერგილ სერვისებზე და ა.შ. იმართება დებატებიც. ამასთან, კურსის ფარგლებში, სკოლის მოსწავლეებს ხვდებიან საარჩევნო ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი პირები და პირადად აწვდიან ინფორმაციას საარჩევნო ადმინისტრაციის საქმიანობისა და საარჩევნო პროცესში თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენების საკითხების შესახებ.
არჩევნების და ინფორმაციის გაზიარების მნიშვნელობაზე დღეს თბილისის 192-ე საჯარო სკოლის მოსწავლეებს ცესკოს თავმჯდომარის მოადგილე გიორგი შარაბიძე სწორედ ამ მიზნით, ცესკოს სწავლების ცენტრის ხელმძღვანელთან ნათია ზაალიშვილთან ერთად შეხვდა.
„მინდა ძალიან დიდი მადლობა ვუთხრა ამ მნიშვნელოვანი პროექტის ყველა მონაწილეს,  სწავლების ცენტრსა და განათლების სამინისტროს, იმისათვის, რომ გვაქვს საშუალება ასეთი ბრწყინვალე პროექტი განვახორციელოთ. საფუძველი ჩავუყაროთ იმ მნიშვნელოვანი ინფორმაციის გაზიარებას, რომელიც უკავშირდება არჩევნებს, ამომრჩევლებს და სწორედ ამ ასაკში ძალიან მნიშვნელოვანია იმის გაზიარება, რომ ჩვენ, ყველანი სკოლის ასაკიდან დაწყებული, ვიდრე ვართ ამ ქვეყნის მოქალაქეები, ვატარებთ უმნიშვნელოვანეს პასუხისმგებლობას და ეს არის  პასუხისმგებლობა ქვეყნის მომავლის წინაშე“,- განაცხადა გიორგი შარაბიძემ.
პროექტი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან თანამშრომლობით 2015 წლიდან ხორციელდება. დღემდე მასში მონაწილეობა 738 საჯარო სკოლის 13 000-მდე ახალგაზრდამ მიიღო.

About 300 public school students are being informed about electoral issues. Important electoral topics are being discussed by the young people at the public schools in 64 municipalities, which contributes to their awareness-raising. Information-learning course “Elections and Young Voter” is being conducted based on the updated concept. The training program is developed by the CEC Training Center and covers those issues that motivate young people to become more interested in electoral processes and be active participants in these processes.
During the three-day learning course, participants learned about the theoretical, as well as practical issues, related to the electoral environment, the negative impact of disinformation and hate speech, services introduced by the Election Administration to ensure credibility and transparency of elections. During the course debates, are being conducted as well. In addition, students meet with the Election Administration officials and receive information on Election Administration activities, the use of modern electoral technologies in the electoral process, etc.
To share the information on elections and their importance, Giorgi Sharabidze, Deputy CEC Chairperson along with Natia Zaalishvili, Director of the CEC Training Center met with the students of N192 public school.
“I would like to thank all the project participants, the CEC Training Center, and the Ministry of Education and Science of Georgia, for this opportunity to implement this excellent project; to lay the ground for the sharing of important election-related information and voter-related information. Indeed, it is very important to realize at this age, that starting from the school-age until we are the citizens of this county, we all carry an important responsibility which is related with the future of our country” – stated Giorgi Sharabidze.
The project has been implemented in cooperation with the Ministry of Education and Science of Georgia since 2015. About 13 000 students of 738 public schools already participated in the project.