იწყება საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგების V ეტაპი
2021 წლის 2 ოქტომბრის მუნიციპალიტეტის ორგანოთა არჩევნებისთვის ცესკოს სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული ტრენინგების კონცეფციის შესაბამისად, 17 სექტემბრიდან იწყება საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგების V ეტაპი, რომელიც ეთმობა საარჩევნო კომისიების სრული შემადგენლობის გადამზადებას.
ტრენინგების ფარგლებში საუბნო კომისიების წევრები პრაქტიკულად განახორციელებენ კენჭისყრის დღის ეპიზოდურ ინსცენირებებს:
• საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრების მიერ ფუნქციების შესრულება ამომრჩევლებისთვის ხმის მიცემის პროცესში ეპიდემიოლოგიური პროტოკოლის დაცვით მომსახურების უზრუნველსაყოფად;
• ამომრჩეველთა რეგისტრატორი კომისიის წევრების მიერ მონაცემთა დათვლის სიმულაცია;
• საარჩევნო ყუთების გახსნამდე ჩასატარებელი პროცედურა - მთვლელების მიერ ამომრჩეველთა სიებში არჩევნებში მონაწილე ამომრჩეველთა ხელმოწერების გადათვლისა და ამომრჩეველთა სიების დალუქვის სიმულაცია;
• საარჩევნო ბიულეტენების დახარისხების/დათვლის/დალუქვის პროცედურა.
ტრენინგის მონაწილეები ასევე გაეცნობიან კენჭისყრის პროცესში შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ამომრჩევლების მონაწილეობის ხელშეწყობასთან დაკავშირებულ რეგულაციებს.
სასწავლო პროცესი პანდემიასთან დაკავშირებული ყველა რეკომენდაციის დაცვით მიმდინარეობს. სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებული ტრენერები V ეტაპის ტრენინგების ჩატარებას უზრუნველყოფენ 17-24 სექტემბრის ჩათვლით პერიოდში. გრაფიკი ხელმისაწვდომია ბმულზე. მასში ცვლილებების განხორციელების შემთხვევაში, ინფორმაცია აისახება დაუყოვნებლივ.
საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა IV ეტაპის ტრენინგები 2021 წლის 12 - 15 სექტემბრის ჩათვლით პერიოდში განხორციელდა, მასში მონაწილეობა მიიღო 3633 საუბნო საარჩევნო კომისიის 9 495 წევრმა (შენიშვნა: მონაცემებში არ არის შეყვანილი N4 კრწანისის საარჩევნო ოლქში შემავალი საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრების ტრენინგებზე დასწრების სტატისტიკა (საპილოტე პროექტის ფარგლებში მონაცემი ცალკე მუშავდება)). დეტალური სტატისტიკა იხილეთ ბმულზე.

According to the concept elaborated by the CEC Training Centre for October 2, 2021 Municipal Elections, V stage trainings will be launched from September 17, which is dedicated to the re-training of PECs’ full staff
Within the format of trainings, the PEC members will practically carry out the episodic staging of the polling day:
• performing functions by PEC members to provide services to voters in accordance with the epidemiological protocol during the voting process;
• simulation of data counting by the registrar commission member
• Procedure to be performed before the opening the ballot boxes - simulation of counting signatures of voters in the voters’ list participating in elections and sealing of voter lists by the counters;
• Procedure of sorting/counting/sealing ballot papers
Training participants will also be introduced to regulations related to facilitating the participation of voters with disabilities in the voting process.
The training process is being held in compliance with all the recommendations related to the pandemic. The trainers re-trained by the Training Centre will provide V stage trainings through the period of September 17-24. Schedule is available at the link (available in Georgian). In case of any changes, the information will be reflected immediately.
IV stage trainings for PEC members were conducted through the period of September 12 - 15, 2021. 14 451 members of 3633 PECs participated in it (Note: The data does not include statistics on the attendance of the PECs members in N4 Krtsanisi DEC (data will be processed separately within the pilot project)). Detailed statistic is available at the link.