ცესკომ 2020-2023 წლების სტრატეგიული გეგმა და 2020 წლის სამოქმედო გეგმა დაამტკიცა
ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ (ცესკო) საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის 2020-2023 წლების სტრატეგიული გეგმა და 2020 წლის სამოქმედო გეგმა დაამტკიცა.
ოთხწლიანი სტრატეგიული გეგმა 5 სტრატეგიულ პრიორიტეტს მოიცავს:
• საარჩევნო კულტურა და განათლება
• არჩევნების სანდოობა და უსაფრთხოება
• საარჩევნო სერვისები და ტექნოლოგიები
• ინკლუზიური საარჩევნო გარემო
• მართვის ეფექტიანობა და ინსტიტუციური გაძლიერება
2020 - 2023 წლების სტრატეგიული გეგმა, ცესკოს თავმჯდომარის ბრძანებით შექმნილმა სტრატეგიული დაგეგმარების ძირითადმა გუნდმა, საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES) მიერ შემუშავებული მეთოდოლოგიის საფუძველზე მოამზადა.
დოკუმენტი შემუშავდა წინა სტრატეგიული გეგმის განხორციელების შედეგების, ჩართულ მხარეთა მოლოდინების, საერთაშორისო ორგანიზაციების რეკომენდაციების და ახალი გამოწვევების ანალიზის საფუძველზე. დოკუმენტის შემუშავების პროცესში სტრატეგიული დაგეგმარების ძირითადი გუნდი აქტიურად თანმშრომლობდა ცესკოს წევრებთან, აპარატის სტრუქტურულ ერთეულებთან, საოლქო საარჩევნო კომისიებსა და ცესკოს სწავლების ცენტრთან; ასევე გაიმართა კონსულტაციები სამოქალაქო სექტორთან.
როგორც 26 დეკემბერს გამართულ სხდომაზე (რომელზეც დამტკიცდა ზემოაღნიშნული დოკუმენტები) ცესკოს თავმჯდომარემ აღნიშნა, ძირითადი გუნდის წევრებმა აქტიურად იმუშავეს იმისათვის, რომ შექმნილიყო სრულფასოვანი დოკუმენტები საარჩევნო ადმინისტრაციის ეფექტური საქმიანობის უზრუნველსაყოფად და ამ პროცესში აქტიური ჩართულობისთვის მადლობა გადაუხადა საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდს.

The CEC Adopted 2020-2023 Strategic Plan and 2020 Action Plan
The Central Election Commission (CEC) adopted the 2020-2023 Strategic Plan of Election Administration (EA) of Georgia and the 2020 Action Plan.
The four-year strategic plan contains five strategic priorities:
• Electoral culture and education
• Electoral integrity and security
• Electoral services and technology
• Inclusive electoral environment
• Effective management and institutional strengthening
A special working group established by the order of the CEC Chairperson prepared the document based on the methodology developed by the International Foundation for Electoral Systems (IFES). The document was elaborated on the basis of analyzing the results of the previous strategic plan, expectations of electoral stakeholders as well as recommendations of international organizations and existing challenges. In the process of developing the strategy, the group actively cooperated with the CEC members, the structural units of the staff, the District Election Commissions and the CEC Training Centre; Active consultations with the civil sector were also held.
As CEC Chairperson stated at the December 26 meeting (when the above-mentioned document was approved),  members of the special group actively worked to create comprehensive documents for ensuring effective work of Election Administration and thanked the International Foundation for Electoral Systems (IFES) for their active engagement in this process.