საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა I ეტაპის ტრენინგები 2019 წლის 19 მაისის საქართველოს პარლამენტის შუალედური და მუნიციპალიტეტების მერების რიგგარეშე არჩევნებისთვის
საქართველოს პარლამენტის შუალედური და მუნიციპალიტეტების მერების რიგგარეშე არჩევნებისთვის სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული ტრენინგების კონცეფციის შესაბამისად, 2019 წლის 23-24 აპრილს განხორციელდება საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა I ეტაპის ტრენინგები, რომელიც დაეთმობა საუბნო საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელ პირთა სწავლებას.
• საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირების საორგანიზაციო, საზედამხედველო და რეაგირებითი უფლებამოსილებები კენჭისყრის დღეს საარჩევნო ოპერაციების მართვის პროცესში;
• კენჭისყრის შედეგების შეჯამება საუბნო საარჩევნო კომისიაში და კენჭისყრის შემაჯამებელი ოქმის შევსება.
საუბნო საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელ პირთა პროცედურული ცოდნის ამაღლების ხელშეწყობის მიზნით, ტრენინგი ჩატარდება კომბინირებული მეთოდოლოგიის გამოყენებით, მათ შორის, პრაქტიკული უნარ-ჩვევების გაღრმავების უზრუნველსაყოფად მონაწილეები განახორციელებენ ეპიზოდურ ინსცენირებებს. პრაქტიკული სწავლების ფარგლებში, საუბნო საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელი პირები ასევე გაეცნობიან შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ამომრჩეველთა კენჭისყრაში მონაწილეობის საკითხებს ვიდეო-რგოლის ჩვენებით და შესაბამისი ინსტრუქტაჟის მიღებით.
ტრენინგებს ჩატარებას სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებული 20 ტრენერი უზრუნველყოფს. I ეტაპის ტრენინგების გრაფიკები იხილეთ ბმულზე. გრაფიკში ცვლილებების განხორციელების შემთხვევაში, ინფორმაცია აისახება დაუყოვნებლივ.

First Stage trainings for the members of Precinct Election Commissions for May 19, 2019 Parliamentary By-elections of Georgia, Sakrebulo By-elections and Extraordinary Mayoral Elections
According to the Concept of Trainings (available in Georgian) developed by the Training Center for the Parliamentary By-elections of Georgia and Extraordinary Mayoral Elections, on April 23-24, 2019, first stage trainings for PEC members will be held. The training will be focused on PEC leadership.
• activities of PECs during the period up to the voting day;
• organizational, supervision and response powers of PEC leadership in the process of managing electoral operations on the voting day;
• summarizing polling results at the election commission and fill out voting results summary protocol.
To promote enhanced procedural knowledge of PEC leadership, the training will be delivered using a combined methodology; this will include episodic role-plays by participants to enhance practical skills. As part of the practical teaching, PEC leadership will also be acquainted with the matters of participation of voters with disabilities in elections via a video and they will receive relevant instructions.
20 trainers trained by the Training Center will deliver the trainings. Follow the Link (available in Georgian) for the schedule of first stage trainings. Information will be updated immediately in case of any amendment in the schedule.