საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა III ეტაპის ტრენინგებზე დასწრების სტატისტიკა 2018 წლის 28 ოქტომბრის არჩევნებისთვის
საქართველოს პრეზიდენტის 2018 წლის 28 ოქტომბრის არჩევნებისთვის სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული ტრენინგების კონცეფციის შესაბამისად, 12 - 14 ოქტომბრის ჩათვლით პერიოდში განხორციელდა საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა III ეტაპის ტრენინგები, რომელშიც მონაწილეობა საუბნო საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელმა პირებმა მიიღეს.
საარჩევნო კომისიების წევრთა პროცედურული ცოდნის ამაღლების ხელშეწყობის მიზნით, ტრენინგები პრაქტიკული მეთოდოლოგიის გამოყენებით ჩატარდა.
ჩატარებულ ტრენინგებს ერთი საერთაშორისო დამკვირვებელი ორგანიზაციის და 5 ადგილობრივი დამკვირვებელი ორგანიზაციის დამკვირვებლები დაესწრნენ:
• ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებათა ცენტრი (OSCE/ODIHR);
• სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება;
• ახალგაზრდული ცენტრი - ჩვენი თაობა 1921;
• დემოკრატიულ ინიციატივათა საერთაშორისო ცენტრი;
• საქართველოს პროფესიული განათლებისა და კვალიფიციური კადრების მომზადების მუშაკთა და სტუდენტთა პროფესიული კავშირი;
• საქართველოს დემოკრატიული პრინციპებისა და ადამიანის უფლებათა დაცვის კავშირი.
III ეტაპის ტრენინგები გაიარა 3637 საუბნო საარჩევნო კომისიის 9478 ხელმძღვანელმა პირმა, მათ შორის ქალი - 7129, კაცი - 2349. დეტალური სტატისტიკა იხილეთ ბმულზე.

According to the Training Concept developed by the Training Center for the President of Georgia october 28, 2018 Elections, 3rd stage trainings were implemented for PEC members during October 12 through October 14. Leadership of PECs took part in the trainings.
The specialized training program covered the following key topics:
• PEC powers in conjunction with voters’ lists;
• Organizational functions of PEC leadership in the process of opening polling stations;
• Oversight functions of PEC leadership in voting process and taking response measures;
• Organizational functions of PEC leadership in the course of closing polling stations;
• Oversight functions of PEC leadership during the process of counting and taking response measures;
• The powers of PEC leadership in the process of drawing up voting results summary protocol and the transfer of documentation to DECs;
The trainings were delivered through practical methodology, to promote the enhancement of procedural knowledge of the members of election commissions.
Observers from one interntaional observer organization and 5 local observer organizations observed the trainings:
• The OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (OSCE/ODIHR);
• International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED);
• Youth Center Our Generation 1921;
• International Center for Democratic Initiatives;
• Workers and Students Union for Professional Education and Qualified Personnel Training
• The Union for Democratic Principles and Human Rights of Georgia;
• Georgia's Democratic Principles and Human Rights Union
9478 leadership representatives from 3637 PECs took Stage 3 trainings, among them 7129 - female, 2349 -  male. Follow the Link for detailed statistics.