სწავლების ცენტრმა და შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიამ მემორანდუმი გააფორმა
2018 წლის 27 სექტემბერს, საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრმა და საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს აკადემიამ თანამშრომლობის მემორანდუმი გააფორმა. აღიშნულ დოკუმენტს ცენტრის დირექტორმა ნათია ზაალიშვილმა და შსს აკადემიის რექტორმა ივანე პაპიაშვილმა მოაწერეს ხელი.
მემორანდუმით გამოხატული თანამშრომლობის ფარგლებში სწავლების ცენტრი და შსს აკადემია შეიმუშავებს საინფორმაციო-სასწავლო პროგრამას სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენლებისა და საარჩევნო კომისიების წევრებისთვის, რომლის ფარგლებშიც მონაწილეები მიიღებენ ინფორმაციას არჩევნების უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად გასატარებელი ღონისძიებების შესახებ. სასწალო კურსს გაივლის საარჩევნო კომისიების 44 000-მდე წევრი და სამართალდამცავი ორგანოების 8000-მდე წარმომადგენელი.
სწავლების ცენტრი და შსს აკადემია არჩევნებში ჩართულ სხვა მხარეებსაც - ადგილობრივი დამკვირვებელი ორგანიზაციების, პოლიტიკური პარტიების და მედიის წარმომადგენლებს სთავაზობს საინფორმაციო-სასწავლო პროგრამებს არჩევნების უსაფრთხოების საკითხებზე.
დღევანდელ ღონისძიებას ცესკოს თავმჯდომარის მოადგილე გიორგი შარაბიძე, ცესკოს მდივანი გიორგი ჯავახიშვილი და საქართველოში საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის პროექტის (IFES) ხელმძღვანელი ქეთი მაისურაძე ესწრებოდნენ, რომლებმაც მემორანდუმით გამოხატული ინიციატივის მნიშვნელობაზე გაამახვილეს ყურადღება, რაც სამოქალაქო ცნობიერების ამაღლებას და მშვიდობიანი საარჩევნო გარემოს ხელშეწყობას ისახავს მიზნად.

On September 27, 2018, the Centre for Electoral Systems Development, Reforms and Training and the Academy of the Ministry of Internal Affairs of Georgia concluded a Memorandum (available in Georgian) of Cooperation. Natia Zaalishvili, the Training Centre Director and Ivane Papiashvili, Rector of the MIA Academy, signed the Memorandum.
As part of cooperation stipulated in the Memorandum, the Training Centre and the MIA Academy will develop awareness raising and training program for representatives of law enforcement authorities and members of election commissions. The focus of the activities will be electoral security. Up to 44,000 members of election commissions and up to 8,000 representatives of law enforcement bodies will take the training course
The Training Centre and the MIA Academy awareness raising and training programs on electoral security are offered to other electoral stakeholders as well – representatives of local observer organizations, political parties and mass media.
Giorgi Sharabidze, Deputy CEC Chair, Giorgi Javakhishvili, CEC Secretary and Keti Maisuradze, Head of IFES Georgia took part in today’s event. They underscored the importance of the initiative set out in the Memorandum directed at raising civic awareness and supporting peaceful electoral environment.