საარჩევნო ადმინისტრაციის ტრენერთა ტრენინგი საქართველოს პრეზიდენტის 2018 წლის არჩევნებისთვის
საქართველოს პრეზიდენტის 2018 წლის 28 ოქტომბრის არჩევნებისთვის საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა გადამზადების მიზნით, ცესკოს სწავლების ცენტრმა დაიწყო სასწავლო კურსის განხორციელება საარჩევნო ადმინისტრაციის ტრენერებისთვის. მოსამზადებელი კურსის გავლის შემდეგ ტრენერები უზრუნველყოფენ საოლქო და საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრებისათვის საარჩევნო კანონმდებლობასთან დაკავშირებული ინტენსიური სასწავლო პროგრამების ჩატარებას.
ღონისძიება ცესკოსა და სწავლების ცენტრის ხელმძღვანელმა პირებმა გახსნეს, რომლებმაც მონაწილეებს დეტალურად გააცნეს საარჩევნო ადმინისტრაციის სწავლების მიმართულებით შემუშავებული სიახლეები, მათ შორის ყურადღება გამახვილდა საოლქო და საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგებთან დაკავშირებით შემუშავებულ ახალ კონცეფციაზე.
ღონისძიების ფარგლებში საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES) წარმომადგენელმა დავით ღონღაძემ და შინაგან საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენლმა ნოდარ სააკაშვილმა ტრენინგის მონაწილეებს არჩევნების უსაფრთხოებისა და დაცულობის უზრუნველყოფის საკითხები გააცნეს.
მონაწილეები სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული სასწავლო კურსის ფარგლებში ეცნობიან  სხვადასხვა მნიშვნელოვან საკითხს, მათ შორის:
• საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგების ახალი კონცეფცია - პროფილური პროგრამებით სწავლება, რომლის საფუძველზეც საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირები და კომისიის დანარჩენი წევრები (9 წევრი) მიიღებენ მათი კომპეტენციის შესაბამის სპეციალიზირებულ ცოდნას;
• ტრენინგების ადმინისტრირება - ტრენინგების სისტემა და ეტაპები, ტრენინგების მეთოდოლოგია, სასწავლო მასალები;
• საოლქო საარჩევნო კომისიის კომპეტენციას მიკუთვნებული საკითხები;
• საუბნო საარჩევნო კომისიის კომპეტენციას მიკუთვნებული საკითხები;
• კენჭისყრის პროცესი (მათ შორის, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ამომრჩევლებთან საუბრის ეტიკეტისა და ქცევის ნორმების დაცვის შესახებ);
• ამომრჩეველთა პერსონალური მონაცემების დაცვის საკითხები;
• კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმის შევსება;
ცესკოს სწავლების ცენტრი საარჩევნო ადმინისტრაციის ტრენერთა ტრენინგს ახორციელებს საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES) მხარდაჭერით.

The CEC Training Center has launched the Election Administration trainers Training course aimed at training Election Administration Officers for the President of Georgia October 28, 2018 Elections. After taking the training course, the trainers will deliver intensive training programs on electoral legislation to DEC and PEC members.
The event was opened by the CEC and the Training Center leadership. They provided to the participants detailed information about novelties in training for the Electoral Administration, emphasizing the new concept developed for trainings of DEC and PEC members.
In frames of the event the representative of International Foundation of Electoral Systems (IFES) Mr. Davit Ghonghadze and the representative of the Ministry of Internal Affairs Mr. Nodar Saakashvili briefed the participants about the matters related to electoral security.
As part of the Training Course developed by the Training Center, the participants are exposed to various important topics, among them:
• Concept of training for the Election Commission members – the training through focused programs is suggested; based on which, leadership and other members (9 members) of PECs will gain specialized knowledge relevant to their competencies;
• administration of trainings - the trainings system and stages, trainings methodology, training materials;
• matters falling within the powers of DECs;
• matters falling within the powers of PECs;
• the polling process (including etiquette of conversation and protection of the norms of conduct with voters with disabilities);