ტრენერთა ტრენინგი პროექტისთვის „საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსები“
სწავლების ცენტრმა, პროექტისთვის „საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსები“, ტრენერთა მომზადება (TOT) დაიწყო. მიმდინარე წლის 14-15 ნოემბერს, ქ. თბილისში, 4 ტრენერი გაივლის საჭირო გადამზადებას, რომლებიც შემდგომ სასწავლო კურსს მარნეულში, ლაგოდეხში, ახალციხესა და ახალქალაქში განახორციელებენ.
აღნიშნული ინიციატივა ხელს შეუწყობს კვალიფიციური საკადრო რესურსის ფორმირებას, რაც შემდგომში უზრუნველყოფს საარჩევნო ადმინისტრაციისა და არჩევნებში ჩართული მხარეების მიერ პროფესიული კადრების შერჩევას.
ტრენინგის დაწყებამდე მონაწილეებს ცესკოს თავმჯდომარის მოადგილე გიორგი შარაბიძე და სწავლების ცენტრის დირექტორის მოადგილე ნინო ბერულავა მიესალმნენ, რომლებმაც აღნიშნული პროექტის მნიშვნელობაზე ისაუბრეს.
სასწავლო კურსი „საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსები“ ითვალისწინებს კენჭისყრის დღეს საუბნო საარჩევნო კომისიის საქმიანობის შესწავლას, რომლის ფარგლებშიც განხილული იქნება ისეთი მნიშვნელოვანი საკითხები, როგორიცაა: კენჭისყრის დაწყებამდე ჩასატარებელი პროცედურები, კენჭისყრის პროცესი, საარჩევნო უბნის დახურვა, საარჩევნო ყუთის გახსნამდე ჩასატარებელი პროცედურები, საარჩევნო ყუთის გახსნა, კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმის შედგენამდე ჩასატარებელი პროცედურები, კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმის შედგენა, შემაჯამებელი ოქმის საჯაროობა, ასევე კენჭისყრის დღის განცხადება/საჩივრები.
სასწავლო კურსს ცესკო და სწავლების ცენტრი საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES) მხარდაჭერით ახორციელებს.

The Training Center has commenced the Training of Trainers (ToT) for the project --Courses for Electoral Administrators. 4 trainers will take necessary training On November 14-15, 2015 in Tbilisi; later they will implement the training course in Marneuli, Lagodekhi, Akhaltsikhe and Akhalkalaki.
The mentioned initiative will facilitate the formation of qualified human resources; this will subsequently facilitate the selection of professional staff by the election administration and electoral stakeholders.
Prior to the launch of the training, Giorgi Sharabidze, Deputy Chair of the CEC and Nino Berulava, Deputy Director of the Training Center welcomed the participants and spoke about the importance of the mentioned project.
The training course -- Courses for Electoral Administrator envisages learning about precinct election commission work on the polling day, as part of which such important issues will be reviewed as procedures to be conducted prior to the commencement of polling, the polling process, closing an election precinct, procedures to be conducted prior to opening a ballot box, opening a ballot box, procedures to be conducted prior to drawing up a protocol summarizing polling results, drawing up a protocol summarizing polling results, publicity of a summarizing protocol, as well as applications/complaints on the polling day.
The CEC and the Training Center are implementing the training course with the Support of International Foundation for Electoral Systems (IFES).