ცესკოსა და სწავლების ცენტრის ახალი საინფორმაციო-სასწავლო პროექტების პრეზენტაცია
საქართველოს ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ და საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრმა ახალი საინფორმაციო-სასწავლო პროექტების პრეზენტაცია გამართეს. პროექტები, პროგრამა „საზოგადოება და არჩევნები“-ს ფარგლებში ხორციელდება.
„არჩევნები და ახალგაზრდა ამომრჩეველი“ და „საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსები“, ეს ორი ახალი საინფორმაციო-სასწავლო პროექტია, რომლებიც საარჩევნო კულტურის განვითარებისა და მოქალქეების საზოგადოებრივ-პოლიტიკურ ცხოვრებაში ჩართულობის ხელშეწყობას ისახავს მიზნად.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან თანამშრომლობით საინფორმაციო-სასწავლო კურსი  „არჩევნები და ახალგაზრდა ამომრჩეველი“ საპილოტე ფორმატში პირველ ეტაპზე განხორციელდება ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ 14 რეგიონსა და 8 მაღალმთიან რეგიონში განლაგებულ 75 საჯარო სკოლის XI-XII კლასის მოსწავლეებისათვის. პროექტი ახალგაზრდებში სამოქალაქო ცნობიერების ამაღლებასა და სამოქალაქო პასუხისმგებლობის გაზრდას ემსახურება.
„საარჩევნო ადმინისტრატორის კურსები“ კი კენჭისყრის პროცედურების შესწავლას მოიცავს, რაც ხელს უწყობს კვალიფიციური საკადრო რესურსის ფორმირებას, შემდგომში საარჩევნო ადმინისტრაციისა და არჩევნებში ჩართული მხარეების მიერ პროფესიული კადრების შერჩევის მიზნით. პროექტი, ასევე პილოტურ რეჟიმში, ეთნიკური უმცირესობებით დასახლებულ 4 რეგიონში განხორციელდება.
სასტუმრო ამბასადორში დღეს გამართულ პრეზენტაციას ესწრებოდნენ როგორც ადგილობრივი, ისე საერთაშორისო ორგანიზაციების და პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლები.

Presentation of New Informational-Learning Projects of the CEC and the Training Center
The Central Election Commission (CEC) of Georgia and the Center for Electoral Systems Developments, Reforms and Trainings (the Training Center) held the presentation on new informational-learning project. The projects are being implemented within the program “Society and Elections”.
“Elections and Young Voter” and “Course for Electoral Administrator” are the new informational-learning projects, which aim at developing electoral culture and ensuring civic engagement in public-political life.
At the first stage, “Elections and Young Voter”, within the pilot format, will be implemented for the final grade students of 75 public schools in 14 regions, densely populated with ethnic minorities and 8 mountainous regions.  The main goal of the project is to raise awareness and civic responsibility among the youth.
“Course for Electoral Administrator” entails acquiring knowledge on voting procedures. The course contributes to the development of qualified human resources, which will support to recruit professional staff by the election administration and the electoral stakeholders.  The project, within the pilot format, will be implemented in 4 regions populated with ethnic minorities.
Representatives of local and international organizations, as well as political party representatives attended the presentation, held today at the Hotel Ambasadori.