მიმდინარე წლის 9 – 12 სექტემბერს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე თამარ ჟვანია და საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრის დირექტორი ნათია ზაალიშვილი მოლდოვაში, ქ. კიშინიოვში იმყოფებოდნენ, სადაც მონაწილეობა მიიღეს ევროპის საარჩევნო მოხელეთა ასოციაციის (ACEEEO) რიგით 24-ე ყოველწლიურ საერთაშორისო კონფერენციაში.
ცესკოს თავმჯდომარე თამარ ჟვანია კონფერენციაზე პრეზენტაციით წარდგა თემაზე - „საარჩევნო ტრენინგების პროგრამების მიმოხილვა  საქართველოში“. მან ქვეყანაში საარჩევნო კულტურის განვითარებაზე გაამახვილა ყურადღება და ისაუბრა დაინტერესებული მხარეებისა და ამომრჩეველთა განათლების მიმართულებით, ცესკოსა და სწავლების ცენტრის მიერ განხორციელებულ სასწავლო პროგრამებზე.
სწავლების ცენტრის ხელმძღვანელმა ნათია ზაალიშვილმა ACEEEO-ს მოწვევით უზრუნველყო საექსპერტო მომსახურება და კონფერენციის მონაწილეებისთვის ჩაატარა სპეციალური მიზნობრივი საპილოტე ტრენინგი თემაზე - „არჩევნებში ჩართული მხარეების ქცევის კოდექსი“. სესიის მიმდინარეობისას გაზიარებულ იქნა საარჩევნო სფეროში ტრენინგების ჩატარების სხვადასხვა მეთოდოლოგია. ღონისძიების ფარგლებში ACEEEO-ს 2015 წლის სექტემბრის N 11 პუბლიკაციისთვის ასევე მომზადდა და გამოქვეყნდა სწავლების ცენტრის დირექტორის სტატია "ახალგაზრდა ამომრჩეველთა პროექტი: გამოცდილების გაზიარება საქართველოში საარჩევნო პროცესში ახალგაზრდა ამომრჩევლების ჩართულობის ხელშეწყობასთან დაკავშირებით" (იხ. ბმული და პუბლიკაცია).
მოლდოვის პარლამენტის ვიცე-სპიკერმა თავის გამოსვლაში საქართველოსა და მოლდოვაში მოქმედი სწავლების ცენტრების მნიშვნელობის შესახებ აღნიშნა.
ACEEEO-ს კონფერენცია, ორ მნიშვნელოვან თემას - არჩევნებში ჩართული მხარეებისთვის ტრენინგების მნიშვნელობას და ამომრჩევლთა ხმების თანასწორობას ეხებოდა. სამდღიანი ღონისძიება, საარჩევნო მოხელეთა ასოციაციამ მოლდოვის საარჩევნო ადმინისტრაციასთან მჭიდრო თანამშრომლობით გამართა.
კონფერენციაში მონაწილეობდნენ რუმინეთის, ალბანეთის, რუსეთის, სომხეთის, ლიტვის, ყირგიზეთის, ბულგარეთის, მაკედონიის, ყაზახეთის და ბოსნია და ჰერცეგოვინას საარჩევნო ადმინისტრაციების წარმომადგენლები; მონაწილე საერთაშორისო ორგანიზაციებს შორის იყვნენ ევროპის საბჭოს ვენეციის კომისია, საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდი (IFES), ევროპის საარჩევნო მხარდაჭერის ცენტრი, ეუთო/ოდირი, დემოკრატიისა და საარჩევნო მხარდაჭერის საერთაშორისო ინსტიტუტი, მსოფლიოს საარჩევნო ადმინისტრაციების ასოციაციის წარმომადგენლები (A-WEB). კონფერენციას ასევე ესწრებოდნენ მოლდოვის სამთავრობო და საკანონმდებლო უწყებების ხელმძღვანელი პირები, მათ შორის პარლამენტის ვიცე-სპიკერი, საკონსტიტუციო სასამართლოს თავმჯდომარე, იუსტიციის და საგარეო საქმეთა მინისტრები.

The Training Center of the Central Election Commission of Georgia has shared its experience in electoral trainings at the International Conference of the Association of European Election Officials (ACEEEO)
On September 9-12, 2015, Tamar Zhvania, Chair, the Central Election Commission and Natia Zaalishvili, Director, the Center of Electoral Systems Development, Reforms and Training of Georgia participated in 24th Annual International Conference of the Association of European Election Officials (ACEEEO) held in Chisinau, Moldova.
At the conference, Tamar Zhvania, Chair of the CEC made a presentation - Overview of Electoral Training Programs in Georgia. She emphasized the development of electoral culture in the country and spoke about educating and awareness raising of stakeholders and voters, training programs implemented by the CEC and the Training Center.
Natia Zaalishvili, Head of the Training Center, following the ACEEEO invitation, provided expert services and conducted for Conference participants special targeted pilot training on the topic: Code of Conduct for Electoral Stakeholders. As part of the session, various electoral training methodologies were shared.
During the event the Director of the Training Centre Ms. Natia Zaalishvili prepared an article – “The First Voter Project: A showcase for increasing participation of First Time Voters in the Electoral Process in Georgia” (see attachement and publication) which was published in ACEEEO N11 publication, September 2015.
In the address to conference participants, the Vice-Speaker of the Parliament of Moldova highlighted the importance of the Training Centers in Georgia and in Moldova.
The ACEEEO Conference was organized around two important topics – the importance of trainings for electoral stakeholders and the equality of votes and voters. The ACEEEO held the three-day event in close cooperation with the Election Administration of Moldova.
Representatives of election administrations of Romania, Albania, Russia, Armenia, Lithuania, Kyrgyzstan, Bulgaria, Macedonia, Kazakhstan and Bosnia-Herzegovina participated in the Conference; among the participating international organizations were: Venice Commission of the Council of Europe, International Foundation for Electoral Systems (IFES), European Center for Electoral Support, OSCE/ODIHR, International Institute for Democracy and Electoral Support, representatives of the Association of World Election Bodies (A-WEB). Furthermore, high officials of the Moldova government and legislative bodies, including Vice-Speaker of the Parliament, Chair of the Constitutional Court, Ministers of Justice and Foreign Affairs attended the Conference.