მიმდინარე წლის 7 ივლისს სწავლების ცენტრის პროექტის „სტუდენტური დებატ-კლუბის“ ფარგლებში გაიმართა მეორე შესარჩევი შეჯიბრი სტუდენტებს შორის.
თემაზე „მოქალაქეს 16 წლის ასაკიდან უნდა მიენიჭოს აქტიური საარჩევნო უფლება“ დებატები გაიმართა კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტის და სულხან-საბა ორბელიანის სასწავლო უნივერსიტეტის სტუდენტებს შორის, რომლებმაც მიმდინარე წელს გაიარეს სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული სემესტრული სწავლება საარჩევნო სამართლის დარგში.
გამარჯვებული გუნდი გამოავლინა ჟიურიმ, რომელსაც წარმოადგენდა: ცესკოს თავმჯდომარე - თამარ ჟვანია, ცესკოს წევრები - გიორგი ჯავახიშვილი, ემზარ კაკულია, დიმიტრი ჯავახაძე, გიორგი ჭიქაბერიძე, მარინა წულუკიძე და სწავლების ცენტრის დირექტორი - ნათია ზაალიშვილი.
გამარჯვებული გუნდის წევრებს ცესკოს თავმჯდომარემ თამარ ჟვანიამ და სწავლების ცენტრის დირექტორმა ნათია ზაალიშვილმა გადასცეს სერტიფიკატები, რომელიც ადასტურებს მათ წარმატებით გადასვლას ფინალში, სადაც დაუპირისპირდებიან პირველ შესარჩევ შეჯიბრში გამარჯვებულ გუნდს.
მეორე შესარჩევი შეჯიბრის გამარჯვებულები არიან: სულხან-საბა ორბელიანის სასწავლო უნივერსიტეტის სტუდენტები - მაგდა ნადირაძე, ბაჩანა ვასაძე, ნანა შუკაკიძე და შოთა ჩხეიძე.
სტუდენტური დებატ-კლუბის ფინალი გაიმართება შემოდგომაზე.
სტუდენტური დებატ-კლუბის პროექტის მიზანია სტუდენტების სამოქალაქო ცნობიერებისა და საარჩევნო კულტურის ამაღლების ხელშეწყობა, საარჩევნო პროცესებზე ახალგაზრდების ინტრესის გაღრმავება და არჩევნებში მონაწილეობის მისაღებად მათი მოტივირება, ასევე სტუდენტების პროფესიული ცოდნისა და უნარ-ჩვევების განვითარება.

On July 7, 2015, as part of the Training Center’s project Students’ Debate Club, the second selection competition was held among the students.
Debates on the topic of “should a citizen be granted active suffrage from the age of 16” were held among the students of the Caucasus International University and Sulkhan-Saba Orbeliani Teaching University who took this year a semester course in electoral law developed by the Training Center.
The winning team was identified by the jury comprised of: Tamar Zhvania, CEC Chair, Giorgi Javakhishvili, Emzar Kakulia, Dimitri Javakhadze, Giorgi Chiqaberidze and Marina Tsulukidze, CEC members, and Natia Zaalishvili, Training Center Director.
Tamar Zhvania, CEC Chair and Natia Zaalishvili, the Training Center director distributed certificates to the members of the winning team. Certificates acknowledge their successful transfer to the finals where they will contend with the winning team from the first selection competition.
The winners of the second selection competition are: Magda Nadiradze, Bachana Vasadze, Nana Shukakidze and Shota Chkheidze from Sulkhan-Saba Orbeliani Teaching University.
The finals for the Student’s Debate Club will be held in autumn, 2015.
The goal of the Students’ Debate Club is to support the enhancement of students’ civic awareness and electoral culture, deepen the interest of youth around electoral processes and motivate them to participate in elections, as well as to develop professional knowledge and skills of students.