ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ „საარჩევნო განვითარების სკოლა 2015“-ისთვის ტრენერთა (ToT) მომზადება დაიწყო. 30 ივნისიდან 3 ივლისის ჩათვლით, გუდაურში, 36 ტრენერი საჭირო გადამზადებას გაივლის და შემდგომ „საარჩევნო განვითარების სკოლა 2015“-ის სასწავლო კურსს ჩაატარებს.
სწავლების დაწყებამდე, მონაწილეებს ცესკოს თავმჯდომარე თამარ ჟვანია, თავმჯდომარის მოადგილე გიორგი შარაბიძე, ცესკოს სწავლების ცენტრის ხელმძღვანელი ნათია ზაალიშვილი, საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის პროექტის (IFES) ხელმძღვანელი ნერმინ ნიშიჩი და ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის იურისტი ირმა პავლიაშვილი მიესალმნენ.
საარჩევნო განვითარების სკოლებში, რომლებიც 10 ქალაქში გაიხსნება 17-დან 25 წლამდე ახალგაზრდები საარჩევნო საკითხებს შეისწავლიან (კურსი 13-დან 24 ივლისის ჩათვლით გაიმართება);  სასწავლო კურსის მეშვეობით, გაიზრდება სამოქალაქო ჩართულობა, მოხდება არჩევნების პოპულარიზაცია ახალგაზრდებში. „საარჩევნო განვითარების სკოლა“ ასევე მიზნად ისახავს გაფართოვდეს და მოიცვას მთელი საქართველო, რაც საარჩევნო ადმინისტრაციის წარმომადგენლებს საშუალებას მისცემს, უფრო მეტ ახალგაზრდას გაუზიაროს საკუთარი პროფესიული გამოცდილება.
ტრენერები, რომლებიც გადამზადებას გადიან, საოლქო საარჩევნო კომისიების წევრები არიან. სასწავლო კურსს კი საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრის წარმომადენლები ახორციელებენ. კურსის გავლის შემდეგ, ტრენერები საარჩევნო განვითარების სკოლებში ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს შეასწავლიან, როგორებიცაა: საარჩევნო სისტემები, საარჩევნო ადმინისტრაცია, დემოკრატიული საარჩევნო პრინციპები, არჩევითი ორგანოები საქართველოში, არჩევნებში ჩართული მხარეები, არჩევნების გამჭვირვალობა და ხელმისაწვდომობა, გენდერული თანასწორობა და ა.შ.
საარჩევნო განვითარების სკოლების საპილოტე პროექტს ცესკო და სწავლების ცენტრი, ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციასთან (საია) და საარჩევნო სისტემების საერთაშრისო ფონდთან (IFES) თანამშრომლობით, ევროპის საბჭოსა (CoE) და აშშ-ს განვითარების სააგენტოს (USAID) ფინანსური მხარდაჭერით ახორციელებს.

The Central Election Commission has launched the training of trainers (ToT) for the electoral Development School 2015. From June 30 through July 3, 2015 36 trainers will be trained in Gudauri; the trained instructors will later conduct a training course Electoral Development School 2015.
Prior to the commencement of the training participants were welcomed by Tamar Zhvania, CEC Chair, Giorgi Sharabidze, Deputy Chair, CEC, Natia Zaalishvili, CEC Training Center Director, Nermin Nisic, Chief of Party, International Foundation for Electoral Systems (IFES) and Irma Pavliashvili, a lawyer from Georgia Young Lawyers’ Association.
At electoral development schools that will be opened in 10 cities throughout the country, youth between 17 and 25 years will study electoral issues (training will be held during July 13-24); the training will contribute to increased civic participation as well as will promote elections among youth. Electoral Development School 2015 is also designed to expand and cover the entire Georgia, which will enable the representatives of the Election Administration to share their own professional experience with more youth.
The trainers who are being trained are members of the district election commissions. And the representatives of the Center of Electoral Systems Development, Reforms and Trainings conduct the training. After taking the training, at the electoral development schools the trainers will teach such important issues as electoral systems, election administration, principles of democratic elections, elective bodies in Georgia, parties involved in the elections, transparency of and access to elections, gender equality, etc.
Pilot project of the electoral development schools is implemented by the CEC and the Training Center in cooperation with GYLA and International Foundation for Electoral Systems (IFES), through the United States Agency of International Development (USAID) financial support.