სტუდენტური დებატ - კლუბის პროექტი დაიწყო
საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრმა არასაარჩევნო პერიოდში საქმიანობის პრიორიტეტები მიმართა სამოქალაქო განათლების პროგრამების განხორციელებაზე.  ამ მხრივ აღსანიშნავია სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული ახალი პროექტი - სტუდენტური დებატ-კლუბი, რომლიც ხელს შეუწყობს ახალგაზრდა ამომრჩევლებში - სტუდენტებში საარჩევნო კულტურის ამაღლებას, საარჩევნო სამართლის დარგში ცოდნის გააღრმავებას და მათ აქტიურ ჩართულობას საარჩევნო პროცესებში.
სტუდენტური დებატ-კლუბის პროექტის მიზანია სტუდენტების სამოქალაქო ცნობიერებისა და კულტურის ამაღლების ხელშეწყობა, საარჩევნო პროცესებზე სტუდენტების ინტრესის, მათი პროფესიული უნარ-ჩვევების გაღრმავება, რაც გულისხმობს სწრაფი აზროვნებისა და მოკლე დროში გუნდური გადაწყვეტილების მიღების უნარ-ჩვევების გამომუშავების ხელშეწყობას, სპიკერის როლის მორგებასა და საკუთარი პოზიციის დაცვის უნარების ჩამოყალიბებას.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, მიმდინარე წლის 28 მაისს სწავლების ცენტრში გაიმართა შეხვედრა სტუდენტური დებატ-კლუბის პროექტში ჩართულ სტუდენტებთან. ამ პროექტში მონაწილეობას ღებულობენ თბილისის იმ უნივერსიტეტების იურიდიული ფაკულტეტის სტუდენტები, რომლებიც მიმდინარე სემესტრში გადიან სწავლების ცენტრის მიერ ორგანიზებულ სასწავლო კურსს საარჩევნო სამართლის დარგში. თითოეული უნივერსიტეტის გუნდი წარმოდგენილია ოთხკაციანი შემადგენლობით. შეხვედრაზე წილისყრით მოხდა მოპაექრე გუნდების დაჯგუფება და სადებატო თემების განაწილება. წილისყრამ გამოავლინა რომ:
თემაზე: „მოქალაქეს 16 წლის ასაკიდან უნდა მიენიჭოს აქტიური საარჩევნო უფლება“  ერთმანეთს დაუპირისპირდებიან კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტი და სულხან-საბა ორბელიანის სასწავლო უნივერსიტეტი.
თემაზე: „პარტიულ სიებში გენდერული კვოტა უნდა იყოს სავალდებულო“ ერთმანეთს დაუპირისპირდებიან გურამ თავართქილაძის სასწავლო უნივერსიტეტი და სწავლების ცენტრის იურიდიული კლინიკის სტუდენტები.
სტუდენტური დებატ-კლუბის პროექტის საგაზაფხულო სესია გაიმართება ორ ეტაპად:
ნახევარფინალი - სადაც ერთმანეთს დაუპირისპირდება 2-2 გუნდი. ნახევარფინალის მიზანია გამოვლინოს 2 საუკეთესო გუნდი;
ფინალი - სადაც ერთმანეთს დაუპირისპირდება ნახევარფინალში გამარჯვებული 2 გუნდი. ფინალის მიზანია გამოავლინოს გამარჯვებული გუნდი.

During non-elections period The Center of Electoral Systems Development, Reforms and Training shifted its priorities towards the implementation of civic education programs. A new project, Students’ Debate Club, designed by the Training Center, is to be noted in this respect. This project will promote increasing electoral culture among young voters – students, enhancement of their knowledge of electoral law and their active involvement in electoral processes.
The goal of the Students’ Debate Club Project is to support increased civic awareness and culture of students, enhancement of students’ interest towards electoral processes, development of their professional skills; this is designed to be achieved via the development of quick thinking skills as well as skills of taking team decisions in short time, mastering a role of a speaker and developing the skills of defending own stance.
Based on the above-mentioned, the meeting with the students involved in the Students’ Debate Club Project was held on May 28, 2015, at the Training Center. Law students of the Tbilisi universities taking in a current semester a course in electoral law organized by the Training Center participate In this project. Team of each university is represented by four persons. At the meeting, based on the casting of lots, the contesting groups were staffed and debate issues were allocated. The following was identified based on the casting of lots:
On the issue: “A citizen should be granted active suffrage from the age of 16” Caucasus International University and Sulkhan Saba Orbeliani Teaching University will hold a debate.
On the topic: “Gender quota should be mandatory in party lists” Guram Tavartkiladze Teaching University and the Training Center Law Clinic Students will hold a debate.
Spring Session of Students’ Debate Club Project will be held in two stages:
Semi-finals -- where 2-2 teams will be contesting. The goal of semi-final is to identify two best teams;
Final – where 2 winning teams of the semi-final will be contesting. The goal of the final is to identify a winning team.