საარჩევნო სამოქალაქო განათლების პროგრამაში მონაწილე ახალგაზრდების დაჯილდოება
ცენტრალურ საარჩევნო კომისიაში დღეს საარჩევნო სამოქალაქო განათლების პროგრამაში მონაწილე ახალგაზრდების დაჯილდოება გაიმართა. შესაბამისი სერტიფიკატები და სასაჩუქრე პაკეტები მათ ცესკოს თავმჯდომარემ თამარ ჟვანიამ, სწავლების ცენტრის ხელმძღვანელმა ნათია ზაალიშვილმა, სოციალური მომსახურების სააგენტოს მეურვეობა-მზრუნველობისა და სოციალური პროგრამების დეპარტამენტის უფროსმა მარი წერეთელმა და „ეს ო ეს ბავშვთა სოფლის“ ეროვნულმა დირექტორმა ზვიად ბერძენიშვილმა გადასცეს.
სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული სასწავლო პროგრამის ფარგლებში თბილისის ეს-ო-ეს ბავშვთა სოფელში განთავსებული ახალგაზრდები საქართველოში არჩევნების ისტორიას, საარჩევნო სამართლის პრინციპებს, საკანონმდებლო ჩარჩოს, პოლიტიკაში ქალთა მონაწილეობის, საარჩევნო ადმინისტრაციის სტრუქტურისა და მუშაობის წესის, ამომრჩეველთა რესგისტრაციის/სიების და კენჭსყრის პროცედურებთან დაკავშირებულ საკითხებს გაეცნენ.
ახალგაზრდები დღეს, ასევე გაეცნენ ცესკოს სხვადასხვა დეპარტამენტების საქმიანობას და საარჩევნო ადმინისტრაციაში მიმდინარე აქტივობებს.
პროექტის ოცმა მონაწილემ სწავლება 2015 წლის 10 თებერვალს, საქართველოს ცენტრალურ საარჩევნო კომისიას, სსიპ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრს, სსიპ სოციალური მომსახურების სააგენტოსა და ააიპ ასოციაცია საქართველოს ეს-ო-ეს ბავშვთა სოფელს შორის გაფორმებული მემორანდუმის ფარგლებში გაიარა.
ანალოგიური პროგრამის განხორციელება მიმდინარე წლის 4 მაისს დაიწყო ქუთაისის ეს-ო-ეს ბავშვთა სოფელში, რომელიც დასრულდება 15 მაისს.

Awarding Young Participants of the Electoral Civic Education Program
Today the Ceremony of awarding Young Participants of the Electoral Civic Education Program was held at the CEC. Tamar Zhvania, CEC Chair, Natia Zaalishvili, Training Center Director, Mari Tsereteli, Social Service Agency, Head of Guardianship-Care and Social Programs Department, and Zviad Berdzenishvili, National Director of SOS Children’s Village, awarded certificates and distributed gift packages to the youth.
As part of the training program designed by the Training Center, youth of the Tbilisi SOS Children’s Village learned about the history of elections in Georgia, the principles of electoral law, legislative framework, women participation in politics, the structure and the procedures of work of the election administration, procedures of voter registration/lists and polling procedures.
Today youth have also been briefed about the activities of various departments of the CEC and activities within the Election Administration.
20 participants were trained as part of the memorandum concluded on February 10, 2015 among the Central Election Commission of Georgia, the Center for Electoral Systems Development, Reforms and Training, LEPL, Social Services Agency, LEPL and Association Georgia SOS Children’s Village, NCLE.
Similar program was launched on May 4, 2015 at the Kutaisi SOS Children’s Village and it will end on May 15.