2015 წლის 6 აპრილიდან საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სასერტიფიკაციო გამოცდები იწყება.
გამოცდის ჩაბარების მსურველთა რეგისტრაცია ხორციელდება 2015 წლის 16 მარტიდან 29 მარტის ჩათვლით, 24:00 საათამდე, ელექტრონული ფორმით, შემდეგ მისამართზე: http://registration.cec.gov.ge/
გამოცდის ჩაბარების მსურველებს რეგისტრაციის მიზნით აგრეთვე შეუძლიათ მიმართონ სწავლების ცენტრის სასერტიფიკაციო გამოცდის სამდივნოს, 2015 წლის 16 მარტიდან 29 მარტის ჩათვლით, 10:00 საათიდან 18:00 საათამდე, მისამართზე: ქ.თბილისი, დ. აღმაშენებლის ხეივანი, მე-13 კმ (შაბათ-კვირის გარდა). სამდივნოს უნდა წარედგინოს საქართველოს მოქალაქის პირადობის დამადასტურებელი მოწმობა ან საქართველოს მოქალაქის პასპორტი.
აკრედიტაციის მიზნით, დაინტერესებულმა ორგანიზაციებმა განცხადებით უნდა მიმართონ სწავლების ცენტრის სასერტიფიკაციო გამოცდის სამდივნოს 2015 წლის 16 მარტიდან 29 მარტის ჩათვლით, 10:00 საათიდან 18:00 საათამდე, მისამართზე: ქ.თბილისი, დ. აღმაშენებლის ხეივანი, მე-13 კმ (შაბათ - კვირის გარდა).
საგამოცდო დარბაზში დაიშვება არა უმეტეს სამი დამკვირვებლისა (ერთი და იმავე ორგანიზაციიდან საგამოცდო დარბაზში დაიშვება მხოლოდ ერთი დამკვირვებელი, გარდა იმ შემთხვევისა, თუ აკრედიტაცია გაიარა მხოლოდ ერთმა ორგანიზაციამ). აკრედიტირებული დამკვირვებლების რაოდენობის გათვალისწინებით, 2015 წლის პირველ აპრილს შეიძლება ჩატარდეს წილისყრა საგამოცდო დარბაზში დამკვირვებლების დაშვების რიგითობის განსაზღვრის მიზნით.
261 21 11; 599 95 83 83 - საკონტაქტო პირი ზურაბ ლუაშვილი (სერტიფიცირებისა და პროექტების მართვის განყოფილების უფროსი)

From April 6, 2015, certification examinations of election administration officers will be launched.
Registration of individuals willing to take an exam will be performed from March 16, 2015 through March 29, 2015, until 24:00, electronically, on the following address: http://registration.cec.gov.ge/
• surname, first name
• personal number (according to a citizen of Georgia identity card/citizen of Georgia passport)
• date of birth
• address (according to place of registration; in case of an internally displaced person – according to actual address)
• gender
• contact details – telephone, e-mail (optional)
Applicants can also apply the Training Center Certification Exam Secretariat for registration for the exam, from March 16, 2015 through March 29, 2015, from 10:00 am to 18:00 pm, at the following address: 13th km., D. Aghmashenebeli Alley, Tbilisi (except for the weekend). Citizen of Georgia ID card or a citizen of Georgia passport has to be presented at the Secretariat.
• from the Constitution of Georgia -6 questions
• from the Organic Law of Georgia Election Code of Georgia – 17 questions
• from general aptitude (math part) – 5 questions
• from general aptitude (verbal part) – 2 questions
For accreditation, interested organizations should apply to the Training Center Certification Exam Secretariat from March 16, 2015 through March 29, 2015, from 10:00 am to 18:00 pm, at the following address: 13th km, D. Aghmashenebeli Alley, Tbilisi (except for the weekend).
No more than three observers can be admitted at the exam hall (just one observer from the same organization will be allowed in the examination hall, except for the case when just one organization passed accreditation). Considering the number of accredited observers, on April 1st, 2015 a casting of votes can be held in order to determine the sequence of admitting observers into the exam hall.