ტრენინგები რეგიონული მედიის წარმომადგენლებისთვის
რეგიონული მედიის წარმომადგენლები საარჩევნო საკითხებზე სამ დღიან ტრენინგს გადიან. აღმოსავლეთ და დასავლეთ საქართველოს ჟურნალისტებისთვის სწავლება 8-10 ოქტომბერს იმართება.
დღეს, თბილისში დაგეგმილი ტრენინგი, რომელსაც აღმოსავლეთ საქართველოს 30 მედია წარმომადგენელი ესწრება ცესკოს თავმჯდომარე თამარ ჟვანიამ გახსნა და არჩევნებში მედიის ჩართულობის როლზე და საარჩევნო პროცესების გამჭვირვალობის აუცილებლობაზე ისაუბრა. მონაწილეებს ასევე მიესალმა საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრის დირექტორი ქალბატონი ნათია ზაალიშვილი.
9 ოქტომბერს სწავლება ქუთაისში შედგება, ხოლო - 10 ოქტომბერს, ბათუმში. პროგრამის ფარგლებში მონაწილეები ეცნობიან საარჩევნო კანონმდებლობის სიახლეებს, განიხილავენ ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებს, როგორებიცაა მედიის როლი საარჩევნო პროცესში, მედიის უფლებრივი მდგომარეობა, საუბნო საარჩევნო კომისიის საქმიანობა კენჭისყრის დღეს და ა.შ. ტრენინგის პრაქტიკული სწავლების ფორმატში, ასევე მოეწყობა საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრის მიერ მომზადებული სასწავლო ფილმის ”კენჭისყრის დღის პროცედურების” ჩვენება.
ტრენინგებს რეგიონული მედია საშუალებებისთვის ცენტრალური საარჩევნო კომისიის ეგიდით, საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრი, საქართველოს რეგიონულ მაუწყებელთა ასოციაციასთან, მედიამონიტორინგის ცენტრთან და საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდთან (IFES) თანამშრომლობით, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ფინანსური მხარდაჭერით ახორციელებს.

Representatives of the Regional Media pass three-day training on election issues. Trainings for the journalists from the east und west Geogria are held on October 8-10.
Today, Tamar Zhvania, Head of the CEC opened the training planned in Tbilisi attended by 30 media representatives from the East Georgia; chairman discussed the necessity of the transparency of election process. Natia Zaalishvili, director of LEPL Center of Electoral Systems Development, Reforms and Trainings greeted the attendees as well.
On October 9 training will be held in Kutaisi, and on October 10, it will be held in Batumi. Participants will introduce with the updates of the election legislation, including other important issues, such as: Role of the media in the election processes, authorities of media, Activities of the PEC on polling day and the film "Polling day procedures" will be screened during the training.
LEPL Center of Electoral Systems Development, Reforms and Trainings together with the Central Election Commission, in cooperation with Association of Georgian Regional Broadcasters (GARB), Media Monitoring Center and IFES, as well as with the financial support of UNDP, shall provide the trainings for the representatives of the regional media.