პროექტი “ინფორმირებული ახალგაზრდა ამომრჩეველი”
2013 წლის 7 ოქტომბერს, 12:00 საათზე, საქართველოს ცენტრალურ საარჩევნო კომისიაში გაიმართა ცესკოს სწავლების ცენტრის მიერ მომზადებული პროექტის ”ინფორმირებული ახალგაზრდა ამომრჩეველი” პრეზენტაცია. პროექტი მიზნად ისახავს ახალგაზრდებში არჩევნების თემის პოპულარიზებას, მათი სამოქალაქო თვითშეგნების ამაღლებას არჩევნების მნიშვნელობისა და მათი როლის შესახებ, ინფორმირებას საარჩევნო უფლებების სრულყოფილად რეალიზების თაობაზე, რაც, თავის მხრივ, ითვალისწინებს არჩევნებში ახალგაზრდა ამომრჩევლების აქტიური ჩართულობის ზრდის ხელშეწყობას.
ღონისძიებაზე მოწვეული პარტნიორი უნივერსიტეტების რექტორები, დეკანატის წარმომადგენლები,  სტუდენტები, ამომრჩეველთა საარჩევნო კულტურის განვითარების მიმართულებით საქმიანობის განმახორციელებელი ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები შეხვდნენ ცესკოს თავმჯდომარეს ქალბატონ თამარ ჟვანიას და სწავლების ცენტრის დირექტორს ქალბატონ ნათია ზაალიშვილს, რომლებმაც მათ გააცნეს საქართველოს პრეზიდენტის 2013 წლის 27 ოქტომბრის არჩევნებისათვის ახალგაზრდა ამომრჩეველთა ინფორმირების მიზნით  დაგეგმილი აქტივობები და საგანმანათლებლო პროგრამები.
მოწვეულმა სტუდენტებმა საკუთარი ხმის მნიშვნელობის გააზრების მიზნით, ღია ცის ქვეშ ააწყეს ”ფაზელი”, მონაწილეობა მიიღეს არჩევნების თემაზე სლოგანების მომზადების პროცესში და იმიტირებული კენჭისყრით გამოავლენეს სამი გამარჯვებული სლოგანი:
• ”არჩევნები ეს არის სამართალი მოქმედებაში”
• ”ჩემი ხმა გადამწყვეტია”
• ”დემოკრატიული ქვეყნის საწინდარი სამართლიანი არჩევნებია”
ხმის მიცემის პროცედურების უკეთ გაცნობის მიზნით, მოეწყო სასწავლო ფილმის ”კენჭისყრის დღის პროცედურები” ჩვენება.
სტუდენტებს საჩუქრად გადაეცათ სწავლების ცენტრის მიერ მომზადებული სახელმძღვანელო, დისკზე ჩაწერილი სასწავლო ფილმი და ”ამომრჩევლის სამახსოვრო”.
ცესკოში გამართული ღონისძიების პარალელურად, რომელშიც მონაწილეობა მიიღო თბილისში მოქმედმა 9 უნივერსიტეტმა, პროექტი ”ინფორმირებული ახალგაზრდა ამომრჩეველი” ასევე განხორცილედა 4 რეგიონალურ უნივერსიტეტში, მათ შორის: იაკობ გოგებაშვილის სახელობის თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტში, გორის სახელმწიფო სასწავლო უნივერსიტეტში, ქუთაისის აკაკი წერეთლის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტში.

On October 7, 2013, at the Central Election Commission of Georgia was presented project “Informed Young Voter” prepared by the Center for Electoral Systems Development, Reforms and Trainings of the CEC. Project aims to promote the popularization of elections among young individuals, rising of their civil awareness about the importance of elections and their role in this process, informing them about how to fully implement their voting rights, which for one’s part foresees supporting of active involvement of the young voters in elections.
Rectors, deans, students of the partner universities, representatives of the local non-governmental organizations working in development of voters’ election culture and representatives of the international organizations invited at the presentation met Tamar Zhvania, Chairman of the Central Election Commission of Georgia and Natia Zaalishvili, Head of the Training Center; they introduced to the guests those activities and educational programs which are planned for developing awareness of the voters for the presidential elections of October 27, 2013.
For realizing importance of their votes, invited students arranged the puzzle, participated in brainstorming for creative election slogans and by simulated ballot identified 3 winner slogans:
Film “Polling Day Procedures” were also screened for the students.
Training Center presented the guideline, a film on CD and “Voter’s Memo” to the students as a gift.
Simultaneously to the activities held in the Central Election Commission of Georgia, with participation of 9 universities, project “Informed Young Voter” were accomplished in 5 regional universities, including Iakob Gogebashvili Telavi State University, Samtskhe-Javakheti State University, Gori State University, Akaki Tsereteli State University of Kutaisi, Shota Rustaveli State University of Batumi.