საარჩევნო ადმინისტრაციაში შრომის უსაფრთხოების საერთაშორისო დღე აღნიშნეს
28 აპრილი შრომის უსაფრთხოებისა და ჯანმრთელობის დაცვის საერთაშორისო დღეა. შრომის უსაფრთხოების საერთაშორისო დღე აღნიშნეს საარჩევნო ადმინისტრაციაში. ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თამჯდომარის მოადგილე გიორგი შარაბიძემ საარჩევნო ადმინისტრაციის იმ თანამშრომლებს, რომელთაც სახანძრო უსაფრთხოებისა და პირველადი სამედიცინო დახმარების კურსი გაიარეს, სერტიფიკატები გადასცა. როგორც გიორგი შარაბიძემ აღნიშნა, შრომის საერთაშორისო ორგანიზაციის (ILO) მიერ დაწესებული ეს დღე „უსაფრთხო და ჯანსაღი სამუშაო გარემოს, როგორც ფუნდამენტური უფლების“ იდეას ეძღვნება, რასაც საარჩევნო ადმინისტრაცია სრულად იზიარებს და მხარს უჭერს. მისივე თქმით, საარჩევნო ადმინისტრაციისთვის პრიორიტეტს წარმოადგენს თითოეული დასაქმებულისათვის უსაფრთხო, ღირსეული და ჯანსაღი სამუშაო გარემოს შექმნა.
სახანძრო უსაფრთხოებისა და პირველადი სამედიცინო დახმარების კურსი საარჩევნო ადმინისტრაციის 45-მა თანამშრომელმა გაიარა. ტრენინგი მოიცავდა ისეთ საკითხებს, როგორიცაა კრიტიკულ სიტუაციებში სწრაფად და ეფექტურად მოქმედება, ცეცხლმაქრის გამოყენების უსაფრთხოების წესები, პირველადი სამედიცინო დახმარების გაწევის პრაქტიკული მეთოდები. ტრენინგის ფარგლებში, თანამშრომლებმა თეორიულ ცოდნასთან ერთად პრაქტიკული უნარ-ჩვევებიც აითვისეს. სიახლე იყო სახანძრო უსაფრთხოების სიმულაცია, რომელიც VR (ვირტუალური რეალობის) ტექნოლოგიის გამოყენებით ჩატარდა. VR ტექნოლოგიამ მონაწილეებს საშუალება მისცა, ვირტუალურ, თუმცა რეალობასთან მაქსიმალურად მიახლოებულ გარემოში გამოეცადათ კრიზისული სიტუაციები, შეესწავლათ ცეცხლმაქრის სწორად გამოყენება და ევაკუაციის გზების იდენტიფიცირება ყოველგვარი ფიზიკური რისკის გარეშე.
სახანძრო უსაფრთხოებისა და პირველადი სამედიცინო დახმარების ტრენინგების I ეტაპი 22-24 აპრილს ჩატარდა. სასწავლო კურსი დაიგეგმა და განხორციელდა ცესკოს ადამიანური რესურსების მართვისა და შრომის უსაფრთხოების დეპარტამენტის მიერ, შრომის უსაფრთხოების სასწავლო ჰაბთან თანამშრომლობით. ამ მიმართულებით თანამშრომლებისთვის შესაბამისი სწავლებისა და ინსტრუქტაჟის ჩატარება „შრომის უსაფრთხოების შესახებ“ საქართველოს ორგანული კანონით არის განსაზღვრული. საარჩევნო ადმინისტრაციაში საინფორმაციო შეხვედრები და ტრენინგები შრომის უსაფრთხოების საკითხების შესახებ სისტემატურად ტარდება.

April 28 is the international day for safety and health at work. The day was marked in the election administration. Deputy Chair of the Central Election Commission, Giorgi Sharabidze, awarded certificates to election administration staff who completed training in fire safety and first aid. As Giorgi Sharabidze noted, this day, established by the International Labour Organization (ILO), is dedicated to the idea of “a safe and healthy working environment as a fundamental right,” which the election administration fully shares and supports. He added that creating a safe, decent, and healthy working environment for every employee is a priority for the election administration.
A total of 45 election administration employees completed the fire safety and first aid course. The training covered topics such as rapid and effective response in critical situations, safe use of fire extinguishers, and practical methods of providing first aid. As part of the training, employees acquired practical skills alongside theoretical knowledge. A new component was a fire safety simulation conducted using VR (virtual reality) technology. The VR environment enabled participants to experience crisis scenarios in a highly realistic setting, learn the correct use of fire extinguishers, and identify evacuation routes without any physical risk.
Phase I of the fire safety and first aid trainings was conducted on April 22–24.
The course was planned and delivered by the CEC’s Human Resources Management and Labour Safety Department in cooperation with the Occupational Safety Training Hub. Providing relevant training and instruction for employees in this area is stipulated by the Organic Law of Georgia on occupational safety. Informational meetings and trainings on labour safety issues are held regularly in the election administration.