2025 წლის 4 ოქტომბრის არჩევნებისთვის ჩატარებული საარჩევნო კომისიების წევრთა სატრენინგო ციკლის შეჯამება
28.09.2025
სსიპ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრმა (სწავლების ცენტრი), ცენტრალურ საარჩევნო კომისიასთან თანამშრომლობით, 2025 წლის 4 ოქტომბრის არჩევნებისთვის საარჩევნო კომისიების წევრთა ინტენსიური გადამზადება უზრუნველყო.
ტრენინგების კონცეფციის შესაბამისად, საარჩევნო უბნებზე კენჭისყრის პროცესის სპეციფიკების გათვალისწინებით სწავლების ცენტრის მიერ მომზადებული პროფილური სასწავლო პროგრამების მიხედვით:
• 2284 საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრებმა ტრენინგები გაიარეს ელექტრონული საშუალებების გამოყენებით კენჭისყრის წარმართვის პროცედურებთან დაკავშირებით (ხუთი ეტაპი);
• 767 საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრებმა დეტალური ინსტრუქტაჟი მიიღეს ელექტრონული საშუალებების გამოყენების გარეშე კენჭისყრის განხორციელების რეგულაციებზე (ოთხი ეტაპი);
• პენიტენციურ დაწესებულებებში გამონაკლის შემთხვევაში შექმნილი 10 საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრებმა კი გადამზადება შესაბამისი პროფილური მიმართულებით გაიარეს (ერთი ეტაპი).
სატრენინგო პროგრამის ფარგლებში საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელი პირები და წევრები დეტალურად გაეცნენ ამომრჩევლებისთვის კვალიფიციური სერვისის მისაწოდებლად შესაბამისი ფუნქციების შესრულების ტექნიკას, მათ შორის, ინკლუზიური საარჩევნო გარემოს მხარდაჭერის ჭრილში. საარჩევნო კომისიის საქმიანობის განხილვისას ყურადღება გამახვილდა საარჩევნო ადმინისტრატორების მნიშვნელოვან როლსა და პასუხისმგებლობაზე, რაც უკავშირდება თითოეული ამომრჩევლის ნების თავისუფალი გამოვლენის უზრუნველყოფას, პროცესზე დაკვირვების ხელმისაწვდომობას, ამომრჩევლის არჩევანის ფარულობის და პერსონალური მონაცემების დაცვას.
სასწავლო შედეგზე ორიენტირებით, საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრებმა, საარჩევნო უბნის გახსნიდან კენჭისყრის შედეგების შეჯამების ჩათვლით, ყველა პროცედურულ საკითხზე სპეციალიზებული ცოდნა მიიღეს ეტაპობრივად, თემატურად შედგენილი პროგრამების მიხედვით. ტრენინგები პრაქტიკული სწავლების მეთოდოლოგიაზე დაფუძნებით განხორციელდა. მოიცავდა როლურ თამაშებს, ელექტრონულ აპარატებთან მუშაობის მოდელირებას და კენჭისყრის პროცესის ეპიზოდურ ინსცენირებებს. ელექტორატის ინფორმირების მაღალი მნიშვნელობიდან გამომდინარე, კომისიების წევრებმა ასევე მიიღეს დეტალური ინსტრუქტაჟი რეგისტრატორის ფუნქციის შესრულებისას ამომრჩევლებთან განსახორციელებელი კომუნიკაციის თაობაზე და ხმის მიცემის პროცედურებზე თანმიმდევრულად მისაცემი განმარტებების შესახებ.
სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებულმა 279-მა ტრენერმა ჯამურად უზრუნველყო 6423 სატრენინგო სესიის ჩატარება, მათ შორის:
• 4970 სატრენინგო სესია - საუბნო საარჩევნო კომისიებისთვის, რომლებიც კენჭისყრას ელექტრონული საშუალებების გამოყენებით წარმართავენ;
• 1453 სატრენინგო სესია - საუბნო საარჩევნო კომისიებისთვის, რომლებიც კენჭისყრას ელექტრონული საშუალებების გამოყენების გარეშე ჩაატარებენ.
მასშტაბური სასწავლო პროექტის ფარგლებში საუბნო საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელი პირებისა და წევრების ტრენინგებზე დასწრების სტატისტიკა ეტაპების მიხედვით ხელმისაწვდომია ბმულზე.
მუნიციპალიტეტის ორგანოთა არჩევნებისთვის მოსამზადებელი ფაზის ფარგლებში, სწავლების ცენტრმა, ცესკოსთან თანამშრომლობით, ასევე უზრუნველყო საინფორმაციო-სასწავლო პროექტის განხორციელება 73-ვე საოლქო საარჩევნო კომისიის სრული შემადგენლობისა და კომისიების იურისტებისთვის. დეტალურად იქნა განხილული საოლქო საარჩევნო კომისიის მანდატს მიკუთვნებული საკითხები, მათ შორის, საკანონმდებლო ცვლილებები, კანონმდებლობის ერთგვაროვნად გამოყენება, საარჩევნო დავების გადაწყვეტის მეთოდოლოგია, ზედამხედველობის მექანიზმები ქვემდგომი საუბნო საარჩევნო კომისიების საქმიანობაზე.
ცესკომ და სწავლების ცენტრმა, არჩევნების ჩატარების პროცედურული სპეციფიკების გათვალისწინებით,  პროფილურად მოამზადა სხვადასხვა სახის საინფორმაციო-სასწავლო რესურსი, რომელშიც დეტალურად ჩაიშალა საარჩევნო ადმინისტრატორების და საარჩევნო უბნებზე ყოფნის უფლების მქონე პირების უფლებრივი მდგომარეობა, ეთიკის სტანდარტები და საქმიანობის განხორციელების პრაქტიკული ასპექტები. აღნიშნული ემსახურება კენჭისყრის პროცესის ორგანიზებულად წარმართვის ხელშეწყობას და ცნობიერების განმტკიცებას ამომრჩევლის ინტერესზე ორიენტირებით პროფესიონალური თანამშრომლობის მნიშვნელობის საკითხზე.
ინკლუზიური საარჩევნო გარემოს ხელშეწყობის მიზნით, საუბნო საარჩევნო კომისიებისთვის განკუთვნილი სახელმძღვანელო და სამახსოვრო ინსტრუქციები ითარგმნა ეთნიკური უმცირესობების ენებზე (სომხური და აზერბაიჯანული ენები).

The LEPL Centre for Electoral Systems Development, Reforms and Training (Training Center), in cooperation with the Central Election Commission, provided intensive retraining for election commission members for the October 4, 2025 elections.
In accordance with the training concept, considering the specifics of the voting process at polling stations, profile training programs were prepared by the Training Centre :
• 2,284 Precinct Election Commission (PEC) members underwent training on the procedures for conducting voting using electronic devices (five stages);
• 767 Precinct Election Commission (PEC) members were in detailed instructed on the procedures for conducting voting without using electronic devices (four stages);
• Members of 10 Precinct Election Commission (PEC) established in exceptional cases in penitentiary institutions underwent retraining in the relevant professional direction (one stage).
Within the framework of the training program, head officials and members of election commissions were thoroughly familiarized with the techniques for performing relevant functions to provide qualified service to voters, including in the context of supporting an inclusive electoral environment. When discussing the activities of the election commission, attention was focused on the important role and responsibility of election administrators, which is related to ensuring the free expression of the will of each voter, the availability of observation of the process, the confidentiality of voter choices and the protection of personal data.
Focusing on study outcomes, PECs’ members received specialized knowledge through the stages, on all procedural issues, from the opening of the polling station to the summarization of voting results, according to thematically designed programs. The trainings were conducted based on practical teaching methodology. It included role-playing games, modeling of working with electronic devices, and episodic staging of the polling process. Given the high importance of informing the electorate, commission members also received detailed instructions on how to communicate with voters while performing their registrar duties and on how to consistently provide explanations on voting procedures.
279 trainers trained by the Training Center provided a total of 6,423 training sessions, including:
• 4970 training sessions - for PECs that conduct voting using electronic devices;
• 1453 training sessions - for PECs that conduct voting without using electronic
Within the framework of the large-scale training project, statistics on attendance of PECs’ head officials and members at trainings by the stages are available at the link (in Georgian).
Within the framework of the preparatory phase for the municipal elections, the Training Centre, in cooperation with the CEC, also ensured the implementation of an informational-study project for the full staff of all 73 District Election Commissions and the lawyers of the commissions. Issues related to the mandate of the District Election Commission were discussed in detail, including legislative amendments, uniform application of legislation, methodology for resolving electoral disputes, and mechanisms for supervising the activities of subordinate PECs.
The CEC and the Training Centre, considering the procedural specifics of conducting elections, have prepared various types of informational-study resources (in Georgian), which depicts in detail the legal status of election administrators and persons authorized to be present at polling stations, ethical standards, and practical aspects of their activities. This serves to facilitate the organized conduct of the polling process and to raise awareness of the importance of professional cooperation with a focus on the interests of voters.
In order to promote an inclusive electoral environment, the manuals and memorables for PECs were translated into ethnic minority languages (Armenian and Azerbaijani).