დისტანციური კურსი „საარჩევნო კამპანია და ადმინისტრაციული რესურსი - საარჩევნო პროცესებში ადმინისტრაციული რესურსის არამართლზომიერად გამოყენების პრევენცია და რეაგირება დარღვევებზე“
22.08.2025
მუნიციპალიტეტის ორგანოთა 2025 წლის 4 ოქტომბრის არჩევნებისთვის სამოქალაქო საარჩევნო ცნობიერების განმტკიცებაზე ორიენტირებული პროექტების განხორციელება გრძელდება.
მიმდინარე ეტაპზე, ცესკომ და სწავლების ცენტრმა განაახლა საჯარო მოსამსახურეებისთვის განკუთვნილი საინფორმაციო-სასწავლო კურსი, რომელიც ითვალისწინებს საარჩევნო პროცესის მიმდინარეობისას საჯარო უწყებებში ადმინისტრაციული რესურსებისა და თანამდებობრივი/სამსახურებრივი  მდგომარეობის არამართლზომიერად გამოყენების პრევენციის მიზნებისთვის ცნობიერების ამაღლების ხელშეწყობას.
საინფორმაციო-სასწავლო კურსი დისტანციურ ფორმატშია მომზადებული, განთავსებულია ცესკოს და სწავლების ცენტრის ვებგვერდებზე ინტეგრირებულ ელექტრონულ სასწავლო პლატფორმაზე https://electiontraining.cec.gov.ge/.
აღნიშნული რესურსი საჯარო მოსამსახურეებს, ასევე, სხვა ნებისმიერ დაინტერესებულ პირს, დროსა და სივრცეში შეუზღუდავად ანიჭებს თემატურ ინფორმაციაზე წვდომის შესაძლებლობას. კურსში განხილულია შემდეგი ძირითადი მოდულები:
• საჯარო მოსამსახურეების როლი არჩევნების დემოკრატიულად ჩატარების პროცესში;
• საჯარო მოსამსახურის უფლებრივი მდგომარეობა საარჩევნო პროცესებში;
• საჯარო მოსამსახურის მიერ წინასაარჩევნო აგიტაციის წარმოება, აგიტაციაში მონაწილეობა - დაშვებები და შეზღუდვები;
• საარჩევნო პროცესში ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენება - დაშვებები და შეზღუდვები;
• საერთაშორისო სტანდარტები საარჩევნო პროცესში ადმინისტრაციული რესურსის გამოყენების შეზღუდვებთან დაკავშირებით;
• საარჩევნო პროცესში ადმინისტრაციული რესურსის არამართლზომიერად გამოყენების პრევენცია და დარღვევებზე რეაგირება.
ელექტრონულ სასწავლო პროგრამაში ინტეგრირებული ტექსტური დავალებების ბლოკი ქმნის თემატურ საარჩევნო საკითხებზე ცოდნის გადამოწმების დამატებით რესურსს. ტესტირების პროცესის წარმატებით გავლის შემდგომ მომხმარებელი იღებს ელექტრონულ სერტიფიკატს.
საჯარო მოსამსახურეების საინფორმაციო-სასწავლო პროგრამაში ჩართულობისა და სასწავლო რესურსის შესახებ ინფორმაციის სახელმწიფო უწყებებში, ცენტრალურ და მუნიციპალურ დონეზე, დაყვანის ხელშეწყობის მიზნით, საარჩევნო ადმინისტრაცია საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციასთან და სამართლიანი არჩევნებისთვის უწყებათაშორის კომისიასთან თანამშრომლობს.
ცესკოს ინიციირებით ზემოაღნიშნულ პროექტს საფუძველი ჩაეყარა 2020 წელს, საჯარო სამსახურის ბიუროს, თავისუფალი და სამართლიანი არჩევნებისთვის უწყებათაშორისი კომისიის და საქართველოში ევროპის საბჭოს ოფისის მხარდაჭერით. აღსანიშნავია, რომ საჯარო მოსამსახურეების მაღალი ინტერესის პირობებში, 2020-2024 წლებში, სასწავლო პროგრამაში მონაწილეობა 30 000-ზე მეტმა პირმა მიიღო.

Distance Course ''Election Campaign and Administrative Resources - Prevention of Illegal Use of Administrative Resources in Election Processes and Response to Violations''
22.08.2025
Projects focused on strengthening of civil electoral awareness for the October 4, 2025, municipal elections continue.
At the current stage, the CEC and the Training Centre have updated the informational-study course intended for civil servants, which envisages promotion of raising the awareness for the purposes of prevention of misuse of administrative resources and abuse of a position in public agencies during the election process.
The informational-study course is prepared in a remote format and is placed on the electronic learning platform integrated on the website of the Training Centre: https://electiontraining.cec.gov.ge/.
The mentioned resource gives civil servants, as well as any other interested person, the opportunity to access thematic information without limitation in time and space. The course covers the following main modules:
• The role of civil servants in the process of conducting elections democratically;
• Legal status of civil servants in election processes;
• Pre-election campaigning by public servants, participation in campaigning - admissions and limitations;
• Use of administrative resources in the election process - admissions and limitations;
• International standards regarding restrictions on the use of administrative resources in the election process;
• Prevention of illegal use of administrative resources in the election process and response to violations.
The block of test tasks integrated into the electronic training program creates an additional resource for verifying knowledge on thematic election issues. After successfully passing the testing process, the user receives an electronic certificate.
In order to promote the involvement of civil servants in the informational-study program and delivering information about training resources to state agencies, at the central and municipal levels, the CEC and the Training Centre cooperate fruitfully with the Administration of the Government of Georgia and the Interagency Commission for Free and Fair Elections.
The above-mentioned project was initiated by the CEC and launched in 2020, with the support of the Civil Service Bureau, the Inter-Agency Commission for Free and Fair Elections, and the Council of Europe Office in Georgia. It is noteworthy that, due to high interest among public servants, more than 30,000 people participated in the training program in 2020-2024.