ცესკომ და სწავლების ცენტრმა მუნიციპალიტეტის ორგანოთა არჩევნებისთვის სასწავლო პროგრამების განსახორციელებლად ტრენერების გადამზადება დაიწყო
ცესკომ და სწავლების ცენტრმა მუნიციპალიტეტის ორგანოთა 2025 წლის 4 ოქტომბრის არჩევნებისთვის მოსამზადებელი ფაზის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი მიმართულების განხორციელება დაიწყო, რაც ტრენერთა კორპუსის გადამზადებას ითვალისწინებს.
პროექტი მასშტაბურია, სწავლებას 279 პირი გაივლის. გადამზადებული ტრენერები შემდგომ ეტაპზე, 73 საოლქო საარჩევნო კომისიის სამოქმედო ტერიტორიაზე, ინტენსიურ ტრენინგებს საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრებს ჩაუტარებენ.
ტრენერთა ტრენინგი 2025 წლის 6 აგვისტოდან 17 აგვისტოს ჩათვლით პერიოდში  განხორციელდება. ღონისძიება დღეს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის (ცესკო) თავმჯდომარემ გიორგი კალანდარიშვილმა და საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრის (სწავლების ცენტრი) დირექტორმა ნათია ზაალიშვილმა გახსნეს.
ცესკოს თავმჯდომარემ მუნიციპალიტეტის ორგანოთა არჩევნებისთვის მზადების პროცესზე ისაუბრა და ყურადღება გაამახვილა საარჩევნო კომისიების პროფესიული გადამზადების მნიშვნელობაზე, რაც მიზნად ისახავს ამომრჩევლებისთვის მაღალი სტანდარტის შესაბამისი საარჩევნო სერვისის უზრუნველყოფას. სწავლების ცენტრის დირექტორმა ნათია ზაალიშვილმა, მონაწილეებს გააცნო არჩევნებისთვის შემუშავებული  ტრენინგების კონცეფცია, რომელიც, თეორიული და პრაქტიკული სწავლების მეთოდოლოგიაზე დაფუძნებით, საარჩევნო ადმინისტრატორთა კვალიფიკაციის ზრდას ემსახურება.
საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრებისთვის სასწავლო პროგრამების იმპლემენტაციის მიზნით, ტრენერები გადამზადებას გაივლიან ორი პროფილური მიმართულებით:
• პროგრამა საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრებისთვის, რომლებიც კენჭისყრის პროცესს წარმართავენ საარჩევნო ელექტრონული აპარატების გამოყენებით (სამიზნე აუდიტორია: 2 284 კომისიის წევრები);
• პროგრამა საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრებისთვის, რომლებიც კენჭისყრის პროცესს წარმართავენ საარჩევნო ელექტრონული აპარატების გამოყენების გარეშე (სამიზნე აუდიტორია: 767 კომისიის წევრები).
ტრენერთა ტრენინგის მონაწილეები მიიღებენ დეტალურ ინფორმაციას კენჭისყრის დღემდე პერიოდში და კენჭისყრის პროცესში საუბნო საარჩევნო კომისიების მიერ შესასრულებელი საქმიანობებისა და იმ სტანდარტების შესახებ, რომლის ერთგვაროვნად შესრულება არსებითია ამომრჩევლებისთვის სერვისების განხორციელების პროცესში. სწავლებისას მნიშვნელოვანი ადგილი დაეთმობა ისეთ საკითხებს, როგორიცაა: თითოეული ამომრჩევლისთვის თანაბარი და ხელმისაწვდომი საარჩევნო სერვისები, ამომრჩევლის ნების თავისუფალი გამოვლენის გარანტირებულობა, არჩევანის ფარულობის და საარჩევნო უბანზე ამომრჩევლის პერსონალური მონაცემების დაცვა, ინკლუზიური საარჩევნო გარემოს შექმნა და მხარდაჭერა, პროცესზე შეუფერხებელი დაკვირვების პირობების უზრუნველყოფა. ამ ჭრილში განიხილება საუბნო საარჩევნო კომისიის საქმიანობის სახელმძღვანელო პრინციპები (კანონიერება, პოლიტიკური ნეიტრალიტეტი, პროფესიონალიზმი), ეთიკის ნორმები და საუბნო საარჩევნო კომისიის მანდატის ფარგლებში შესასრულებელი ვალდებულებები.
სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებული ტრენერები საუბნო საარჩევნო კომისიების ტრენინგებს შემდეგი სისტემით ჩაატარებენ:
• ხუთ ეტაპიანი სატრენინგო სისტემა - დაეთმობა საუბნო საარჩევნო კომისიებს, რომლებიც კენჭისყრის პროცესს წარმართავენ საარჩევნო ელექტრონული აპარატების გამოყენებით;
• ოთხ ეტაპიანი სატრენინგო სისტემა - დაეთმობა საუბნო საარჩევნო კომისიებს, რომლებიც კენჭისყრის პროცესს წარმართავენ საარჩევნო ელექტრონული აპარატების გამოყენების გარეშე.
ამასთან, ტრენერები უზრუნველყოფენ ტრენინგების დამატებითი ეტაპის ჩატარებას, რომელშიც მონაწილეობას მიიღებენ საუბნო საარჩევნო კომისიის შეცვლილი წევრები და ის წევრები, ვინც ვერ დაესწრნენ განვლილი ტრენინგების ეტაპს.
სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული კონცეფციის შესაბამისად, ტრენერები საუბნო საარჩევნო კომისიების ტრენინგებს კომბინირებული სწავლების მეთოდოლოგიით განახორციელებენ. გათვალისწინებულია სიმულაციები და როლური თამაშები საარჩევნო ელექტრონული აპარატების მართვის, ხმის მიცემის პროცედურული ასპექტების, ხმების დათვლის პროცესის წარმართვის გაანალიზება-შესწავლის მიზნით. პრაქტიკული სავარჯიშოების მაქსიმალური დატვირთვით წარიმართება ტრენინგები კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმების შევსების წესის სწავლებასთან დაკავშირებით.
გადამზადების პროგრამის გავლის შემდგომ, ტრენერები საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგებს 2025 წლის 21 აგვისტოდან - 26 სექტემბრის ჩათვლით პერიოდში განახორციელებენ. დეტალური გრაფიკები ტრენინგების დაწყებამდე ცესკოს და სწავლების ცენტრის ვებგვერდებზე გასაჯაროვდება.

The CEC and the Training Center started the implementation of one of the most important directions of the preparation phase for October 4, 2025 Municipal Elections, which provides retraining of the corps of trainers.
The project is large-scale, 279 persons will pass the training. At the next stage, trained trainers will conduct intensive trainings for the members of Precinct Election Commissions (PEC) in the operational territory of 73 District Election Commissions.
Training of trainers will be carried out through the period of August 6-17, 2025. The opening part of the event was led by Giorgi Kalandarishvili, Chairman of the Central Election Commission (CEC) and Natia Zaalishvili, Director of the Centre for Electoral Systems Development, Reforms and Training (Training Centre).
The CEC Chairman spoke about the process of preparing for the Municipal Elections and emphasized the importance of professional training of election commissions, which aims to provide voters with high-standard election services. Natia Zaalishvili, Director of the Training Center, introduced the participants to the training concept developed for the elections, which, based on the methodology of theoretical and practical training, serves to increase the qualification of election administrators.
In order to implement the training programs for the PECs’ members, the trainers will undergo training in two profile directions:
• Program for PECs’ members, who conduct the polling process using electronic election machines (target audience: 2 284 commission members);
• Program for PECs’ members, who conduct the polling process without using electronic election machines (Target audience: 767 commission members).
The participants of the training will receive detailed information about the activities to be performed by the PECs and the standards, the uniform fulfillment of which is essential in the process of providing services to the voters, in the period before the E-day and during the polling process. During the training, an important place will be devoted to such issues as: equal and accessible electoral services for each voter, guaranteeing the free expression of the voter's will, secrecy of vote and protection of voter's personal data at the polling station, creation and support of an inclusive electoral environment, ensuring conditions for unhindered observation of the process. In this regard, the guiding principles of the PEC's activity (legality, political neutrality, professionalism), ethics norms and obligations to be fulfilled within the mandate of the PEC are discussed.
The trainers trained by the Training Centre will conduct the trainings for the PECs with the following system:
• Five-stage training system - will be assigned to the PECs, which will conduct the polling process using electronic election machines;
• Four-stage training system - will be assigned to the PECs, which will conduct the polling process without using electronic election machines.
In addition, it is envisaged that the trainers will conduct an additional stage of training, in which the replaced members of the PECs and those members who could not attend the previous training stage will participate.
In accordance with the concept developed by the Training Centre, the trainers will carry out the trainings for the PECs using the combined training methodology. Simulations and role-playing games are provided in order to analyze and study the management of electronic election machines, the procedural innovations of voting, and the conduct of the vote counting process. With the maximum load of practical exercises, trainings will be held in relation to the teaching of the procedure for filling out the summary protocols of voting results.
After completing the training program, the trainers will conduct trainings for PECs’ members through the period of August 21 - September 26, 2025. Detailed schedules will be published on the websites of the CEC and the Training Centre before the start of the trainings.