მოლდოვის რესპუბლიკის საარჩევნო ადმინისტრაციის ტრენინგ ცენტრის წარმომადგენლები საქართველოს საარჩევნო სწავლების ცენტრის გამოცდილებას გაეცნენ
13.03.2025
2025 წლის 12 მარტს, სსიპ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრმა, განგრძობითი თანამშრომლობის ფარგლებში, მოლდოვის რესპუბლიკის საარჩევნო ადმინისტრაციის ტრენინგ ცენტრის წარმომადგენლებთან სამუშაო შეხვედრა გამართა.
ღონისძიება სწავლების ცენტრის დირექტორმა ნათია ზაალიშვილმა გახსნა. მან საარჩევნო სასწავლო ინსტიტუციებს შორის გამოცდილების გაზიარების მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება, რაც ხელს უწყობს საგანმანათლებლო პროექტების ეფექტიანად განხორციელებას, საარჩევნო პროცესების გაუმჯობესების უზრუნველსაყოფად.
მოლდოვის რესპუბლიკის საარჩევნო ადმინისტრაციის ტრენინგ ცენტრის დირექტორმა დოინა ბორდეიანუმ აღნიშნა, რომ მათთვის არსებითად მნიშვნელოვანია საქართველოს საარჩევნო სწავლების ცენტრის მრავალწლიანი პროფესიული პრაქტიკის გაცნობა. მან მადლობა გადაუხადა საქართველოს საარჩევნო სწავლების ცენტრის დირექტორს ნათია ზაალიშვილს ნაყოფიერი თანამშრომლობისთვის, რამაც მნიშვნელოვანი წვლილი შეიტანა მოლდოვის რესპუბლიკის ტრენინგ ცენტრის ინსტიტუციურ გაძლიერებაში. როგორც შეხვედრაზე აღინიშნა, ვენეციის კომისიისა და ევროპის საბჭოს კარგი პრაქტიკის კოდექსის თანახმად, საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი არჩევნების ჩასატარებლად არსებითი როლი საარჩევნო განათლებას და ამ არეალში მოქმედი სასწავლო ცენტრების ინსტიტუციონალიზაციას ენიჭება.
სამუშაო შეხვედრაზე განსახილველ თემას წარმოადგენდა „ანგარიშგების სისტემის დიგიტალიზაცია და გავლენა სატრენინგო პროცესის ორგანიზება-მართვაზე“. საქართველოს საარჩევნო სწავლების ცენტრის წარმომადგენლებმა შეხვედრის მონაწილეებს გაუზიარეს უწყებაში დანერგილი ტრენინგების ელექტრონული ანგარიშგების პროგრამის სტრუქტურა და მისი გამოყენების პრაქტიკული ასპექტები (საარჩევნო სასწავლო პროგრამების გრაფიკების ატვირთვა-გასაჯაროება, სტატისტიკური მონაცემების სისტემატიზაცია-დამუშავება, სატრენინგო პროგრამის შეფასებისთვის განკუთვნილი მონაცემების კონსოლიდაცია).
12 მარტს საარჩევნო სასწავლო ცენტრებს შორის სამუშაო შეხვედრა დისტანციურ ფორმატში ჩატარდა. ღონისძიება მოლდოვის რესპუბლიკაში საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES) მხარდაჭერით გაიმართა. მასში მონაწილეობა ასევე  გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) წარმომადგენლებმა მიიღეს.

On March 12, 2025, the LEPL Centre for Electoral Systems Development, Reforms and Training within the framework of continuous cooperation, held a working meeting with the representatives of the Republic of Moldova Election Administration Training Center.
Director of the Georgian Training Centre Natia Zaalishvili opened the event. She emphasized the importance of sharing experiences among electoral training institutions, which contributes to the effective implementation of educational projects to ensure the improvement of electoral processes.
Doina Bordeianu, Director of the Training Centre of the Republic of Moldova Election Administration, noted that it is essential for them to get acquainted with the perennial professional practice of the Georgian Election Training Centre. She thanked Natia Zaalishvili, Director of the Georgian Election Training Center for the fruitful cooperation, which made a significant contribution to the institutional strengthening of the Training Center of the Republic of Moldova. As noted at the meeting, according to the Venice Commission and the Council of Europe Code of Good Practice, electoral education and the institutionalization of training centers operating in this area play a crucial role in conducting elections that meet international standards.
The topic discussed at the workshop was "Digitalization of Reporting System and its Impact on the Training Process Organization-Management”. Representatives of the Georgian Election Training Centre shared with the meeting participants the structure of the electronic training reporting program implemented in the agency and the practical aspects of its utilization (uploading-publishing election training program schedules, systematization-processing of statistical data, consolidation of data for training program evaluation).
On March 12, the working meeting between election training centers was held in a remote format. The event was held with the support of the International Foundation for Electoral Systems (IFES), Republic of Moldova. Representatives of the United Nations Development Program (UNDP) also participated in it.