2024 წლის 26 ოქტომბრის არჩევნებისთვის ჩატარებული საარჩევნო კომისიების წევრთა სატრენინგო ციკლის შეჯამება
24.10.2024
სსიპ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრის (სწავლების ცენტრი) მიერ შემუშავებული ტრენინგების კონცეფციის შესაბამისად, 2024 წლის 26 ოქტომბრის არჩევნებისთვის  საარჩევნო კომისიების წევრებმა ინტენსიური გადამზადება გაიარეს.
საარჩევნო უბნებზე კენჭისყრის პროცედურული სპეციფიკების გათვალისწინებით, სწავლების ცენტრის მიერ მომზადებული პროფილური სასწავლო პროგრამების მიხედვით:
• 2263 საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრებმა ტრენინგები გაიარეს ელექტრონული საშუალებების გამოყენებით კენჭისყრის წარმართვის პროცედურებთან დაკავშირებით (ხუთი ეტაპი);
• 768 საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრებმა დეტალური ინსტრუქტაჟი მიიღეს ელექტრონული საშუალებების გამოყენების გარეშე კენჭისყრის განხორციელების რეგულაციებზე (ოთხი ეტაპი);
• პენიტენციურ დაწესებულებებსა და „ფსიქიკური ჯანმრთელობის ეროვნულ ცენტრში“ გამონაკლის შემთხვევაში შექმნილი 13 საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრებმა კი გადამზადება შესაბამის პროცედურულ საკითხებზე გაიარეს (ერთი ეტაპი).
სატრენინგო პროგრამის ფარგლებში საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელი პირები და წევრები დეტალურად გაეცნენ ამომრჩევლებისთვის კვალიფიციური სერვისის მისაწოდებლად შესაბამისი ფუნქციების შესრულების ტექნიკას, მათ შორის, ინკლუზიური საარჩევნო გარემოს მხარდაჭერის ჭრილში. საარჩევნო კომისიის საქმიანობის განხილვისას ყურადღება გამახვილდა საარჩევნო ადმინისტრატორების მნიშვნელოვან როლსა და პასუხისმგებლობაზე, რაც უკავშირდება თითოეული ამომრჩევლის ნების თავისუფალი გამოვლენის უზრუნველყოფას, არჩევანის ფარულობის და ამომრჩევლის პერსონალური მონაცემების დაცვას.
საარჩევნო რეფორმის გათვალისწინებით, ინტენსიური სწავლება დაეთმო კენჭისყრის პროცესში ინტეგრირებული ელექტრონული აპარატების ფუნქციონალისა და მართვის საკითხებს. სიახლეებზე ელექტორატის ინფორმირების მაღალი მნიშვნელობიდან გამომდინარე, კომისიების წევრებმა მიიღეს ინსტრუქტაჟი რეგისტრატორის ფუნქციის შესრულებისას ამომრჩევლებთან განსახორციელებელი კომუნიკაციის თაობაზე და ხმის მიცემის პროცედურებზე თანმიმდევრულად მისაცემი განმარტებების შესახებ.
სასწავლო შედეგზე ორიენტირებით, საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრებმა, საარჩევნო უბნის გახსნიდან კენჭისყრის შედეგების შეჯამების ჩათვლით, ყველა პროცედურულ საკითხზე სპეციალიზებული ცოდნა მიიღეს ეტაპობრივად, თემატურად შედგენილი პროგრამების ფარგლებში. ტრენინგები პრაქტიკული სწავლების მეთოდოლოგიაზე დაფუძნებით განხორციელდა. მოიცავდა როლურ თამაშებს, ელექტრონულ აპარატებთან მუშაობის მოდელირებას და კენჭისყრის პროცესის ეპიზოდურ ინსცენირებებს.
სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებულმა 195-მა ტრენერმა ჯამურად უზრუნველყო 9 530 სატრენინგო სესიის ჩატარება, მათ შორის:
• 7 205 სატრენინგო სესია - საუბნო საარჩევნო კომისიებისთვის, სადაც კენჭისყრა ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენებით გაიმართება;
• 2 325 სატრენინგო სესია - საუბნო საარჩევნო კომისიებისთვის, სადაც კენჭისყრა ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენების გარეშე ჩატარდება.
ტრენინგებზე დასწრების სტატისტიკა - მიემართება საუბნო საარჩევნო კომისიებს, სადაც კენჭისყრა ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენებით გაიმართება
სატრენინგო ეტაპი
სამიზნე ჯგუფი
სატრენინგო ეტაპზე დასწრების  მონაცემები
I ეტაპი
საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირები (კომისიის თავმჯდომარე, თავმჯდომარის მოადგილე, კომისიის მდივანი)
II ეტაპი
საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირები (კომისიის თავმჯდომარე, თავმჯდომარის მოადგილე) და კომისიის სხვა წევრები
დამატებითი  ეტაპი
საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირები და კომისიის სხვა წევრები, ვინც არ დაესწრნენ ტრენინგების I ან/და II ეტაპს, ან შეიცვალნენ ტრენინგის მიმდინარეობისას
III ეტაპი
საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირები (კომისიის თავმჯდომარე, თავმჯდომარის მოადგილე), კომისიის სხვა წევრები და სპეცჯგუფის წევრები
IV ეტაპი
V ეტაპი
ტრენინგებზე დასწრების სტატისტიკა - მიემართება საუბნო საარჩევნო კომისიებს, სადაც კენჭისყრა ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენების გარეშე გაიმართება
საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრები (კომისიის ხელმძღვანელი პირების გარდა)
ტრენინგებზე დასწრების სტატისტიკა - მიემართება გამონაკლის შემთხვევაში შექმნილ საუბნო საარჩევნო კომისიებს (კენჭისყრა ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენების გარეშე გაიმართება)
საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირები (კომისიის თავმჯდომარე, თავმჯდომარის მოადგილე, კომისიის მდივანი) და კომისიის სხვა წევრები
26 ოქტომბრის არჩევნებისთვის მოსამზადებელი ფაზის ფარგლებში, სწავლების ცენტრმა ასევე უზრუნველყო მასშტაბური საინფორმაციო-სასწავლო პროექტის განხორციელება 73-ვე საოლქო საარჩევნო კომისიისთვის (სრული შემადგენლობით). დეტალურად იქნა განხილული საოლქო საარჩევნო კომისიის მანდატს მიკუთვნებული საკითხები, მათ შორის, არჩევნების ჩატარების საერთაშორისო სტანდარტები, კანონმდებლობის ერთგვაროვნად გამოყენება, ზედამხედველობის მექანიზმები ქვემდგომი საუბნო საარჩევნო კომისიების საქმიანობაზე და მათი მნიშვნელობა.
საოლქო/საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრებისა და არჩევნებში ჩართული მხარეების ინფორმირების უზრუნველსაყოფად, დამატებითი რესურსის სახით სწავლების ცენტრმა შეიმუშავა:
• საოლქო/საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა სახელმძღვანელო ინსტრუქციები
• საუბნო საარჩევნო კომისიების სამახსოვრო ინსტრუქციები კენჭისყრის დღისთვის
• ელექტრონული საინფორმაციო-სასწავლო პროგრამა „საარჩევნო უბანზე აპარატების გამოყენებით ხმის მიცემის პროცედურა“
საინფორმაციო-სასწავლო რესურსები მომზადდა არჩევნების სახეობის მიხედვით (საქართველოს პარლამენტის არჩევნებისთვის, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს არჩევნებისთვის, საკრებულოს შუალედური არჩევნებისთვის). ინკლუზიური საარჩევნო გარემოს ხელშეწყობის მიზნით, სახელმძღვანელო და სამახსოვრო ინსტრუქციები ითარგმნა ეთნიკური უმცირესობების ენებზე (სომხური და აზერბაიჯანული ენები). საერთაშორისო დამკვირვებელი ორგანიზაციების  ინფორმირების ხელშეწყობის მიზნით, სახელმძღვანელო ინსტრუქციები ასევე ითარგმნა ინგლისურ ენაზე.
ცესკოს და სწავლების ცენტრის მიერ განხორციელებული საინფორმაციო-სასწავლო პროექტები მიზნად ისახავს საარჩევნო ადმინისტრატორების და ჩართული მხარეების საარჩევნო ცნობიერების ამაღლებას, სიახლეებთან ადაპტაციას, კოლეგიალობასა და პროფესიონალიზმზე დაფუძნებით საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი არჩევნების ჩატარების უზრუნველყოფას.

In accordance with the training concept developed by the Centre for Electoral Systems Development, Reforms and Training (Training Center), the election commissions’ members underwent intensive training for the elections of October 26, 2024.
Considering the procedural specifics of voting at the polling stations, according to the profile training programs prepared by the Training Centre:
• 2263 members of the Precinct Election Commissions underwent trainings regarding the procedures for conducting polling using electronic devices (five stages);
• 768 members of the Precinct Election Commission received detailed instructions on the regulations for polling without the use of electronic devices (four stages);
• Members of 13 Precinct Election Commissions created in exceptional cases in penitentiary institutions and "National Center of Mental Health" underwent training on relevant procedural issues (one stage).
Within the framework of the training program, the head officials and members of the election commissions got aquatinted in detail the techniques of performing the functions relevant to providing a qualified service to the voters, including the support of an inclusive election environment. During the review of the activities of the election commission, attention was focused on the importance of the role and responsibility of the election administrators, which is related to ensuring the free expression of the will of each voter, the secrecy of choice and the protection of the voter's personal data.
Considering the electoral reform, intensive training was devoted to the issues of functionality and management of electronic devices integrated in the polling process. Due to the high importance of informing the electorate on the novelties, the members of the commissions received instructions on the communication to be carried out with the voters while performing the function of the registrar and on the explanations to be given consistently on the voting procedures.
Focusing on the training results, within the framework of thematically compiled programs, the members of the Precinct Election Commissions received specialized knowledge on all procedural issues step by step, from the opening of the election precinct including the summarizing of polling results. The trainings were carried out based on practical study methodology, including role-playing, modeling of working with electronic devices and episodic reenactments of the polling process.
195 trainers trained by the Training Centre provided a total of 9 530 training sessions, including:
• 7 205 training sessions - for Precinct Election Commissions, where polling will be held using electronic technologies;
• 2 325 training sessions - for Precinct Election Commissions, where polling will be held without the use of electronic technologies.
Attendance statistics at the trainings - addressed to Precinct Election Commissions, where polling will be held using electronic technologies
Training stage
Attendance data at the training stage
I stage
Head officials of the Precinct Election Commission (Commission chairperson, deputy chairperson, commission secretary)
II stage
Head officials of the Precinct Election Commission (Commission chairperson, deputy chairperson) and other members of commission
Additional stage
Head officials and other members of the Precinct Election Commission, those who did not attend the I and/or II stage of the trainings, or were changed during the course of the training
III stage
Head officials of the Precinct Election Commission (Commission chairperson, deputy chairperson), other members of commission and members of special group
IV stage
V stage
Attendance statistics at the trainings - addressed to Precinct Election Commissions, where polling will be held without the use of electronic technologies
Members of the Precinct Election Commission (except for the head officials of commission)
Attendance statistics at the trainings - addressed to Precinct Election Commissions created in exceptional cases (polling will be held without the use of electronic technologies)
Head officials of the Precinct Election Commission (Commission chairperson, deputy chairperson, commission secretary) and other members of commission
As part of the preparation phase for the October 26 elections, the Training Centre also ensured the implementation of a large-scale informational-study project for all 73 District Election Commissions (full composition). Issues related to the mandate of the District Election Commission were discussed in detail, including international standards for conducting elections, uniform application of legislation, mechanisms of supervision over the activities of subordinate Precinct Election Commissions and their importance.
In order to provide information to the members of District/Precinct Election Commissions and the parties involved in the elections, the Training Centre has developed as an additional resource:
• Guidelines for members of District/Precinct Election Commissions
• Memorable instructions of Precinct Election Commissions for the E-Day
• Electronic Informational-Study Program ''Procedure of Voting Using Machines at the Polling Station''
Informational – study resources were prepared according to the type of elections (for the election of the Parliament of Georgia, for the election of the Supreme Council of the Autonomous Republic of Ajara, for the By-Election of Sakrebulo). To promote an inclusive election environment, the guidelines and memorable instructions are translated into the languages of ethnic minorities (Armenian and Azerbaijani languages). In order to facilitate informing process of international observing organizations, the guidelines are also translated into English.
The informational - study projects implemented by the CEC and the Training Centre aimes at raising the election awareness of Election Administrators and stakeholders, adapting to the novelties, and ensuring the conduct of elections in accordance with international standards based on collegiality and professionalism.