სწავლების ცენტრმა ქალთა საარჩევნო შესაძლებლობების განვითარებაზე ორიენტირებით მორიგი საინფორმაციო შეხვედრა გამართა
07.10.2024
საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის სტრატეგიული გეგმის შესაბამისად, საარჩევნო პროცესებში ქალთა აქტიური ჩართულობის ხელშეწყობის მიზნით, სწავლების ცენტრმა 2024 წლის 26 ოქტომბრის არჩევნებისთვის რეგისტრირებული პოლიტიკური პარტიების ქალ წარმომადგენლებთან მორიგი საინფორმაციო შეხვედრა ჩაატარა.
ღია პლატფორმის ფორმატში, მიმდინარე ეტაპზე შეხვედრა 7 ოქტომბერს დისტანციურ ფორმატში გაიმართა. გახსნის ნაწილში მონაწილეებს სწავლების ცენტრის დირექტორი ნათია ზაალიშვილი მიესალმა, რომელმაც ქალთა საარჩევნო შესაძლებლობების განვითარებაზე ორიენტირებით საგანმანათლებლო კომპონენტის მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება და ამ მიმართებით საარჩევნო ადმინისტრაციასთან პარტნიორობით განხორციელებული პროექტები მიმოიხილა.
თემატურად შემუშავებული პროგრამის ფარგლებში, სწავლების ცენტრის ექსპერტ-ტრენერმა პოლიტიკური პარტიების ქალ წარმომადგენლებთან საარჩევნო პროცესში ქალთა მონაწილეობის გლობალური გამოწვევები განიხილა, მათ შორის, გენდერული სტერეოტიპები, გენდერული ნიშნით დისკრიმინაცია, სიძულვილის ენა, კიბერ-შევიწროება და ისაუბრა მათი დაძლევისთვის საერთაშორისო პრაქტიკით გათვალისწინებულ ინსტრუმენტებზე. საარჩევნო ცნობიერების ამაღლების ხელშეწყობის მიზნით, შეხვედრაზე ასევე დეტალურად იქნა განხილული საარჩევნო ტექნოლოგიური სიახლეები და ელექტრონული აპარატების გამოყენებით 2024 წლის 26 ოქტომბრის არჩევნებზე კენჭისყრის პროცესის წარმართვის ძირითადი ასპექტები.
პროექტის კონცეფციის მიხედვით, საინფორმაციო-სასწავლო კურსი ჰიბრიდული მეთოდით ჩატარდა: 4 ოქტომბერს ქალაქ ბათუმში პირისპირ შეხვედრის ფორმატში და 7 ოქტომბერს დისტანციური პლატფორმის გამოყენებით. ღონისძიებებში მონაწილეობა საქართველოს პარლამენტის და  აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის უმაღლესი საბჭოს არჩევნებისთვის რეგისტრირებული პოლიტიკური პარტიების  წარმომადგენლებმა და საჯარო პოლიტიკაში აქტიურად ჩართულმა  ქალებმა მიიღეს (ჯამში 40 მონაწილე).

In accordance with the strategic plan of the Georgian Election Administration, in order to promote the active involvement of women in the election processes, the Training Centre held another informational meeting with the female representatives of the political parties registered for the October 26, 2024 elections.
In the open platform format, at the current stage, the meeting was held on October 7 in a remote format. In the opening part, the Director of the Training Centre, Natia Zaalishvili, welcomed the participants, she briefed on the importance of the educational component focusing on the development of women's electoral opportunities, and reviewed the projects implemented in partnership with the Election Administration in this regard.
Within the framework of the thematically developed program, the expert-trainer of the Training Centre with female representatives of political parties discussed the global challenges of women's participation in the election process, among them, gender stereotypes, discrimination based on gender, hate speech, cyber-harassment and tools provided by international practice to overcome them. In order to promote electoral awareness, technological innovations and the main aspects of conducting the polling process for the October 26, 2024 Elections using electronic devices were also discussed in detail at the meeting.
According to the concept of the project, the informational-study course was conducted using the hybrid method: on October 4 in the city of Batumi, in the format of a face-to-face meeting and on October 7 using a remote platform. Women representatives of political parties registered for the Parliamentary Elections of Georgia, the Supreme Council of the Autonomous Republic of Adjara and women actively involved in public politics took part in the events (40 participants in total).