ცესკომ და სწავლების ცენტრმა ჩართულ მხარეებთან საინფორმაციო შეხვედრების ჩასატარებლად ტრენერები გადაამზადა
29.08.2024
არჩევნების მთლიანობის უზრუნველსაყოფად მოქმედი სტრატეგიის ფარგლებში, საარჩევნო ადმინისტრაცია ჩართულ მხარეებს, სხვადასხვა ფორმატში, ღია საკომუნიკაციო პლატფორმას სთავაზობს. ამ მიმართულებით დაგეგმილი ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი აქტივობა უკავშირდება დამკვირვებელი ორგანიზაციების წარმომადგენლებთან  საინფორმაციო შეხვედრების განგრძობითად გამართვას და მათთან საარჩევნო ტექნოლოგიური სიახლეების  განხილვას.
ქვეყნის მასშტაბით საინფორმაციო შეხვედრების ციკლის ჩატარება გათვალისწინებულია 2024 წლის სექტემბრიდან. ცესკომ და სწავლების ცენტრმა, აღნიშნული პროექტისთვის ტრენერთა გადამზადება დაიწყო. პროგრამა ევროპის საბჭოს საპარლამენტო და საარჩევნო თანამშრომლობის განყოფილების საპარლამენტო ასამბლეის სამდივნოს მხარდაჭერით ხორციელდება.
29 აგვისტოს, ტრენერთა ტრენინგი ცესკოს თავმჯდომარემ გიორგი კალანდარიშვილმა გახსნა, რომელმაც არჩევნების საერთაშორისო და ევროპული სტანდარტების ჩასატარებლად საარჩევნო ადმინისტრაციას და ჩართულ მხარეებს შორის, გამჭვირვალობასა და პროფესიონალიზმზე დაფუძნებით,  თანამშრომლობის მნიშვნელობაზე ისაუბრა.
გახსნით ნაწილში, მონაწილეებს ასევე  ევროპის საბჭოს საპარლამენტო და საარჩევნო თანამშრომლობის განყოფილების საპარლამენტო ასამბლეის სამდივნოს პროექტის უფროსი მაია ჯორჯიკია მიესალმა. მან საერთაშორისო კარგი პრაქტიკის მაგალითად გამოყო საარჩევნო ადმინისტრაციის ინიციატივა, დამკვირვებელ ორგანიზაციებთან განიხილოს დანერგილი საარჩევნო ტექნოლოგიები და საერთაშორისო პრინციპებთან მათი შესაბამისობის საკითხი. ამასთან, ევროპის საბჭოს ექსპერტმა, არდიტა დრიზა მაურერმა, მონაწილეებს გაუზიარა საერთაშორისო გამოცდილება იმ შესაძლებლობებზე, რასაც ციფრული ტექნოლოგიები სთავაზობს ამომრჩევლებს, საარჩევნო კომისიებს და დამკვირვებლებს, ასევე, ყურადღება გაამახვილა გამოწვევებზე, რაც შესაძლოა ახლდეს პროცესს.
დამკვირვებელი ორგანიზაციების ინფორმირების ამოცანის გათვალისწინებით, სწავლების ცენტრმა შეიმუშავა და ტრენერებს გააცნო ახალი მოდული, რომლის ფარგლებში თემატურად განიხილება: ჩართული მხარეების როლი დემოკრატიული არჩევნების უზრუნველსაყოფად; არჩევნებზე დაკვირვების საერთაშორისო სტანდარტები ელექტრონული აპარატების გამოყენებით კენჭისყრის პროცესის მიმდინარეობისას; დამკვირვებლების უფლებრივი მდგომარეობა კენჭისყრის პროცესში; ამომრჩევლის სერვისზე ორიენტირებით დანერგილი საარჩევნო ტექნოლოგიები და მათი თანხვედრა საყოველთაოდ აღიარებულ დემოკრატიულ პრინციპებთან.
ცესკოს საარჩევნო პროცესების მართვის დეპარტამენტმა ტრენერებთან განიხილა საკანონმდებლო ცვლილებები, საარჩევნო ადმინისტრაციის გამოცდილება ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენებით არჩევნების ჩატარების შესახებ, კენჭისყრის დღის პროცედურები ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენებით, ამომრჩევლების ინფორმირების კამპანია და საარჩევნო ადმინისტრაციის საქმიანობის სხვა ასპექტები, რომლის თაობაზე დამკვირვებელი ორგანიზაციების ინფორმირება პასუხობს საარჩევნო ადმინისტრაციის ანგარიშვალდებულების პრინციპს.
ტრენერთა ტრენინგი დისტანციურ ფორმატში (Zoom პლატფორმის გამოყენებით) ჩატარდა და მასში მონაწილეობა 73 საოლქო საარჩევნო კომისიის 89 წევრმა მიიღო, რომლებიც, ცესკოს და სწავლების ცენტრის შემუშავებული პროგრამის მიხედვით, შემდგომ ეტაპზე უზრუნველყოფენ საინფორმაციო შეხვედრების გამართვას ჩართულ მხარეებთან.

The CEC and the Training Centre Re-trained Trainers to Conduct Information Meetings with Stakeholders
29.08.2024
As part of the strategy to ensure the integrity of the elections, the Election Administration offers an open communication platform to the involved parties in various formats. One of the important activities planned in this direction is related to the continuous informational meetings with the representatives of the observing organizations and to discuss the election technological innovations with them.
It is planned to hold a cycle of informational meetings across the country from September 2024. The CEC and the Training Centre have started to retraining trainers for the mentioned project. The program is implemented with the support of the Parliamentary and Electoral Cooperation Division, Secretariat of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (CoE).
On August 29, at the training of trainers, CEC Chairman Giorgi Kalandarishvili made the opening remarks, he spoke about the importance of cooperation between the Election Administration and the stakeholders, based on transparency and professionalism, to conduct international and European standards of elections.
In the opening part, the Senior Project Officer at the Council of Europe (CoE) Parliamentary and Electoral Cooperation Division, Maia Jorjikia welcomed the participants. As an example of international good practice she singled out the initiative of the Election Administration to discuss with the monitoring organizations the compliance of the implemented election technologies with international principles. In addition, the expert of the Council of Europe, Ardita Driza Maurer, shared with the participants international experience on the opportunities that digital technologies offer to voters, election commissions and observers, and also drew attention to the challenges that may accompany the process.
Considering the task of informing the observing organizations, the Training Centre developed and introduced to the trainers a new module, within the framework of which the following topics are discussed: the role of the involved parties in ensuring democratic elections; international standards for election observation using electronic devices on the course of the voting process; legal status of observers during the voting process; alignment of electoral technologies introduced with a focus on voter service with universally recognized
The Election Process Management Department of the CEC discussed the legislative changes with the trainers, as well as the experience of the Election Administration in conducting elections using electronic technologies, polling day procedures using electronic technologies, voter information campaign and other aspects of Election Administration activities, about which, informing of the monitoring organizations responds to the principle of accountability of the Election Administration.
The training of trainers was conducted in a remote format (using the Zoom platform), 89 members of 73 District Election Commissions participated in it, which, according to the program developed by the CEC and the Training Centre, will ensure the holding of informational meetings with the involved parties at the next stage.