საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა და ხელმძღვნელ პირთა სერტიფიცირების გამოცდების ციკლის შეჯამება
საქართველოს ცენტრალურმა საარჩევნო კომისიამ (ცესკო) და სსიპ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრმა (სწავლების ცენტრი), საარჩევნო რეფორმის შესაბამისად, საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა და ხელმძღვანელი პირთა სერტიფიცირების გამოცდების მასშტაბური პროექტი განახორციელა.
აღნიშნული პროექტი საუბნო საარჩევნო კომისიების კვალიფიციური წევრებით დაკომპლექტების ამოცანას ეხმიანება. საგამოცდო პროცესი ხელს უწყობს მოქალაქეთა ცოდნის გადამოწმებას საკანონმდებლო რეგულაციებთან დაკავშირებით, რომელიც მიემართება კენჭისყრის პროცედურებს, რეფორმით გათვალისწინებულ ტექნოლოგიურ სიახლეებს და საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირების/წევრების მიერ განსახორციელებელ ფუნქციებს. გამოცდის ჩაბარების შემთხვევაში მოქალაქეს ენიჭება სერტიფიკატი, რომლის ფლობა კანონმდებლობის შესაბამისად სავალდებულოა საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელ პირთა და წევრთა პოზიციაზე ასარჩევად (აღნიშნული მოთხოვნა არ ვრცელდება პოლიტიკური პარტიების მიერ საუბნო საარჩევნო კომისიაში წევრების დანიშვნის პროცესზე).
გამოცდის ჩაბარების მსურველ მოქალაქეთა სერვისზე ორიენტირებით, გამოცდების ჩატარების არეალმა მოიცვა 34 მუნიციპალიტეტი, მათ შორის, ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებული 8 მუნიციპალიტეტი. საგამოცდო ლოკაციებზე ჯამში 37 საგამოცდო ცენტრი ფუნქციონირებდა: თბილისი (4 საგამოცდო ცენტრი),  გურჯაანი, სიღნაღი, თელავი, რუსთავი, გარდაბანი, მარნეული, ბოლნისი, თეთრიწყარო, მცხეთა, დუშეთი, გორი, ბორჯომი, ახალციხე, ახალქალაქი, ნინოწმინდა, ამბროლაური, ცაგერი, მესტია, საჩხერე, ზესტაფონი, ბაღდათი, ტყიბული, წყალტუბო, ქუთაისი, ოზურგეთი, სენაკი, ხობი, ზუგდიდი, ფოთი, ბათუმი, ქობულეთი, დაბა შუახევი, ხულო.
სერტიფიცირების გამოცდების პროექტის განხორციელება ცესკომ და სწავლების ცენტრმა 2023 წლის სექტემბრიდან დაიწყო და 2024 წლის ივლისის ჩათვლით ჯამურად 9 გამოცდა ჩაატარა:
• 5 გამოცდა - საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირებისთვის (მათ შორის, 2 გამოცდა ჩატარდა ეთნიკური უმცირესობების ენებზე ნათარგმნი ტესტების გამოყენებით);
• 4 გამოცდა - საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრებისთვის (მათ შორის, 2 გამოცდა ჩატარდა ეთნიკური უმცირესობების ენებზე ნათარგმნი ტესტების გამოყენებით).
პროფილურად ჩატარებული გამოცდების შედეგები:
გამოცდის სახეობა
რეგისტრირებულ პირთა რაოდენობა
გამოცდაზე გამოცახდებულ პირთა რაოდენობა
შედეგების მიხედვით სერტიფიცირებულ პირთა რაოდენობა
საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირების გამოცდა (2023 – 2024 წწ.)
19 180
14 763 (77%)
14 185 (96%)
საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირების გამოცდა (2024 წ)
ჩატარებული ეთნიკური უმცირესობებით მჭიდროდ დასახლებულ მუნიციპალიტეტებში
2 193
1 636 (75%)
1 612 (99%)
ჯამი
21 373
16 399 (77%)
15 797 (96%)
საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრების გამოცდა (2023 – 2024 წწ.)
21 810
16 124 (74%)
15 975 (99%)
საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრების გამოცდა (2024 წ)
2 926
2 250 (77%)
2 223 (99%)
24 736
18 374 (74%)
18 198  (99%)
საგამოცდო ციკლის მიმდინარეობისას, სხვადასხვა ეტაპზე, გამოცდებს ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციები დააკვირდნენ: ააიპ სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოება; ააიპ საზოგადოებრივი ინიციატივების ასოციაცია. ცესკო და სწავლების ცენტრი მადლობას უხდის ორგანიზაციებს პროცესში ჩართულობისთვის.

The Central Election Commission of Georgia (CEC) and the Center for Electoral Systems Development, Reforms and Training (Training Center), in accordance with the electoral reform, implemented a large-scale project of certification exams for members and head officials of the Precinct Election Commission.
The mentioned project addresses the task of staffing the precinct election commissions with qualified members. The examination process helps to verify the knowledge of the citizens regarding the legislative regulations, which are directed to the voting procedures, the technological innovations envisaged by the reform and the functions to be performed by the head officials/members of the Precinct Election Commission. In case of passing the exam, the citizen is awarded a certificate, the possession of which is mandatory in accordance with the legislation for the election of the head officials and members of the Precinct Election Commission (this requirement does not apply to the process of appointing members to the Precinct Election Commission by political parties).
Focusing on the service of citizens willing to pass the exam, the area of conducting the exams covered 34 municipalities, including 8 municipalities densely populated by ethnic minorities. A total of 37 examination centers functioned at the examination locations: Tbilisi (4 exam centers), Gurjaani, Sighnaghi, Telavi, Rustavi, Gardabani, Marneuli, Bolnisi, Tetritskaro, Mtskheta, Dusheti, Gori, Borjomi, Akhaltsikhe, Akhalkalaki, Ninotsminda, Ambrolauri, Tsageri, Mestia, Sachkhere, Zestafoni, Baghdati, Tkibuli , Tskaltubo, Kutaisi, Ozurgeti, Senak, Khobi, Zugdidi, Poti, Batumi, Kobuleti, Shuakhevi, Khulo.
The CEC and the Training Centre started the implementation of the certification exams project in September 2023 and conducted a total of 9 exams till July 2024:
• 5 exams - for head officials of Precinct Election Commissions (among them, 2 exams were conducted using tests translated into the languages of ethnic minorities);
• 4 exams - for the members of the Precinct Election Commission (among them, 2 exams were conducted using tests translated into the languages of ethnic minorities).
Results of profile exams:
Type of examination
Number of registered persons
Number of persons appearing for the exam
Number of persons certified according to the results
Examination of head officials of Precinct Election Commission (2023 – 2024)
19 180
14 763 (77%)
14 185 (96%)
Examination of head officials of Precinct Election Commission (2024)
conducted in municipalities densely populated by ethnic minorities
2 193
1 636 (75%)
1 612 (99%)
Total
21 373
16 399 (77%)
15 797 (96%)
Examination of members of Precinct Election Commission (2023 – 2024)
21 810
16 124 (74%)
15 975 (99%)
Examination of members of Precinct Election Commission (2024)
2 926
2 250 (77%)
2 223 (99%)
24 736
18 374 (74%)
18 198  (99%)
During the course of the examination cycle, at different stages, the examinations were observed by local non-governmental organizations: International Society for Fair Elections and Democracy; Public Initiatives Association. The CEC and the Training Centre express gratitude the organizations for their involvement in the process.