2024 წლის 28 ივნისიდან საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა სერტიფიცირების გამოცდები იწყება.
სწავლების ცენტრი სერტიფიცირების გამოცდების ჩატარებას 8 მუნიციპალიტეტში მოქმედ საგამოცდო ცენტრებში უზრუნველყოფს: თელავი, ბოლნისი, მარნეული, გარდაბანი, თეთრიწყარო, ახალციხე, ახალქალაქი, ნინოწმინდა.
საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა სერტიფიცირების გამოცდის ჩაბარების სურვილი, რეგისტრაციის შედეგების მიხედვით, 436-მა მოქალაქემ დააფიქსირა, რაც, გამოცდაზე ჯამურად მისაღებ მონაწილეთა ადგილების რაოდენობის გათვალისწინებით 32%-ს შეადგენს (საგამოცდო ცენტრების მიხედვით რეგისტრირებულ გამოსაცდელთა რაოდენობის შესახებ ინფორმაცია ხელმისაწვდომია ბმულზე).

From June 28, 2024 certification exams of Precinct Election Commission (PEC) members will start.
According to the results of registration, 436 citizens express willingness to pass the exam of PECs’ members, which, taking into account the number of places available for the exam, is 32% (information about the number of examinees registered according to examination centers is available at the link (in Georgian)).
Certification exam is being conducted via e-testing method. The duration of the exam is 1 hour. 24 exam tests are automatically selected for the examinee in the electronic program, using a random selection method, the correct answer for each test is evaluated with 1 point. To receive a positive assessment, the examinee must score 15 points. The validity period of the certificate is determined by the period of 5 years after passing the exam.