პროექტი - ”არჩევნები და არჩევნებში ახალგაზრდების მონაწილეობის მნიშვნელობა”
საარჩევნო სისტემების განვითარების რეფორმებისა და სწავლების ცენტრმა, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ფინანსური მხარდაჭერით პროექტის - ”სანდო და მდგრადი საარჩევნო ინსტიტუციებისა და პროცესების ხელშეწყობა” ფარგლებში, 2013 წლის, 27 მაისიდან დაიწყო ფართომასშტაბიანი პროექტის - ”არჩევნები და არჩევნებში ახალგაზრდების მონაწილეობის მნიშვნელობა” განხორციელება.
პროექტი მიზნად ისახავს ახალგაზრდა ამომრჩეველთა ინფორმირებას, მათი სამოქალაქო ცნობიერების ამაღლების ხელშეწყობას და ახალგაზრდების იმ ნაწილის გააქტიურებას, რომელიც პირველად იღებს მონაწილეობას არჩევნებში (პროექტის აქტუალობას განაპირობებს მოახლოებული 2013 წლის საქართველოს პრეზიდენტის არჩევნები და 2014 წლის ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოთა არჩევნები).
პროექტი ხაორციელდება ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმის ხელმომწერ 14 უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებაში, მათ შორის, 5 რეგიონალურ და 9 თბილისში მდებარე უნივერსიტეტში.
პროექტის ფარგლებში უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულების პირველი და მეორე კურსის სტუდენტებისთვის ტრენინგების ჩატარებას უზრუნველყოფს სწავლების ცენტრის 11 ტრენერი.
სწავლების ცენტრის მიერ პროექტის ფარგლებში მომზადდა:
• დამხამრე სახელმძღვანელო ტრენეტრებისთვის
• ელექტრონული პრეზენტაცია
• პრაქტიკული სასწავლო მასალა
• სამახსოვრო ბუკლეტები სტუდენტებისთვის
პროექტის განხორციელება დაიწყო 2013 წლის 27 მაისიდან, პროექტი გაგრძელდება 2013 წლის 8 ივნისის ჩათვლით.

Project - “Elections and the importance of participation in elections”
Under UNDP Georgia project “Promotion Credible and Sustainable Electoral Institutions and Processes” with the financial support of EU and in partnership with the CEC of Georgia and the Centre of Electoral Systems Development, Reforms and Trainings, launched accomplishment of the large-scale project “Elections and the importance of participation in elections”.
Project aims awareness of the young voters, supporting of their civil awareness and activation of first time voters (importance of the project is provisioned by coming 2013 presidential elections and 2014 local self-government elections).
Project is to be accomplished in 14 higher educational institutions singing the memorandum, including 5 regional and 9 capital universities.
11 trainers of the Center provide trainings for the first and second course students of the higher educational institutions.