2024 წლის 22 მარტიდან საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სერტიფიცირების გამოცდები იწყება. სერტიფიცირების მიზანია საქართველოს მოქალაქის საარჩევნო კანონმდებლობის ცოდნის დადგენა, შემდგომში საარჩევნო ადმინისტრაციის მაღალკვალიფიციური მოხელეების შერჩევის ხელშეწყობის უზრუნველსაყოფად.
გამოცდის ჩაბარების მსურველთა რეგისტრაცია განხორციელდება 2024 წლის 7 მარტის 10:00 საათიდან - 13 მარტის 24:00 საათამდე, დისტანციურად, შემდეგ მისამართზე: http://registration.cec.gov.ge/
რეგისტრაციის მიზნით, დაინტერესებულ პირებს ასევე შეუძლიათ მიმართონ გამოცდის სამდივნოებს, 7 – 13 მარტის პერიოდში, 10:00 საათიდან 18:00 საათამდე, უქმე და დასვენების დღეების გარდა (გამოცდის სამდივნოების მისამართები მოცემულია ბმულზე). მოქალაქემ თან უნდა იქონიოს საქართველოს მოქალაქის პირადობის დამადასტურებელი მოწმობა ან საქართველოს მოქალაქის პასპორტი.
საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სერტიფიცირების გამოცდები საქართველოს მასშტაბით გახსნილ 12 საგამოცდო ცენტრში ჩატარდება. მოქალაქეებს საშუალება ექნებათ აირჩიონ ჩამოთვლილთაგან ერთ-ერთ მუნიციპალიტეტში მოქმედი საგამოცდო ცენტრი: თბილისი (2 ლოკაცია), თელავი, რუსთავი, გორი, ახალციხე, ტყიბული, ქუთაისი, ზესტაფონი, ოზურგეთი, სენაკი ან ბათუმი (საგამოცდო ცენტრების მისამართები და მისაღებ მონაწილეთა ადგილების რაოდენობა მოცემულია ბმულზე).
სწავლების ცენტრი მოქალაქეებს სთავაზობს შესაძლებლობას საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სერტიფიცირების გამოცდისთვის უფასოდ გაიარონ მოსამზადებელი სასწავლო კურსი, რომელიც ეფუძნება საგამოცდო პროგრამით განსაზღვრული ტესტების შინაარსობრივ განხილვას და პრაქტიკულ დავალებებს. სასწავლო კურსის სრული ხანგრძლივობაა 5 დღე (დღეში 2.00 საათი). სასწავლო კურსი განხორციელდება 2024 წლის 15 – 21 მარტის ჩათვლით პერიოდში (სამუშაო საათებში). ტრენინგის ჩატარება გათვალისწინებულია დისტანციურად (zoom პლატფორმით). სერტიფიცირების გამოცდისთვის მოსამზადებელი სასწავლო კურსის გავლის სურვილის შემთხვევაში, მოქალაქემ გამოცდაზე რეგისტრაციის ელექტრონულ პროგრამაში დამატებით უნდა მონიშნოს შესაბამისი თანხმობის ველი. მოქალაქეს რეგისტრაციის პროგრამაში მითითებულ საკონტაქტო ელ-ფოსტაზე გაეგზავნება დეტალური ინფორმაცია სასწავლო კურსში მონაწილეობის მისაღებად.
სერტიფიცირების პროცესში უცვლელი ფორმით გამოიყენება ცესკოს განკარგულებით დამტკიცებული საგამოცდო ტესტები, რომელიც თემატურად მოიცავს საკითხებს შემდეგი ნორმატიული აქტებიდან: საქართველოს კონსტიტუცია; საქართველოს საარჩევნო კოდექსი; „კენჭისყრის ელექტრონული საშუალებების გამოყენებით ჩატარების წესისა და პირობების განსაზღვრის შესახებ“ ცესკოს 2023 წლის 6 თებერვლის N7/2023 დადგენილება; ცესკოს 2015 წლის 25 ნოემბრის №54/2015 დადგენილებით დამტკიცებული ცესკოს რეგლამენტი; ცესკოს 2012 წლის 3 თებერვლის №2/2012 დადგენილებით დამტკიცებული საოლქო საარჩევნო კომისიის რეგლამენტი; ცესკოს 2021 წლის 23 აგვისტოს №49/2021 დადგენილებით დამტკიცებული საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა ეთიკის კოდექსი; „ცესკოს წევრებისა და საოლქო საარჩევნო კომისიების არჩეულ წევრთა შრომით ურთიერთობასთან დაკავშირებული და სამსახურებრივი შეუთავსებლობის საკითხების განსაზღვრის შესახებ“ ცესკოს 2017 წლის 27 ივნისის №11/2017 დადგენილება.

From March 22, 2024, certification exams of the Election Administration officials will be launched. The goal of certification is to determine the knowledge of electoral legislation of citizens of Georgia, in order to further facilitate the selection of highly qualified election administration officials.
Registration of those willing to take the exam will be performed from March 07, 10:00 am through March 13, 24:00 pm, 2024, electronically, at the following address: http://registration.cec.gov.ge/
Applicants can also apply to the certification exam secretariats, in the period of March 07, 10:00 am through March 13, 18:00 pm, 2024, except for the weekends (the addresses of the exam secretariats are given in the link in Georgian). Identification card or a passport of a citizen of Georgia should be presented to the secretariat in order to register.
Certification exams for election administration officials will be held in 12 examination centers opened throughout Georgia. Citizens will be able to choose an examination center operating in one of the following municipalities: Tbilisi (2 locations), Telavi, Rustavi, Gori, Akhaltsikhe, Tkibuli, Kutaisi, Zestafon, Ozurgeti, Senaki or Batumi (addresses of examination centers and the number of seats for admitted participants are given on the link in Georgian).
The Training Centre offers citizens the opportunity to take a free preparatory training course for the certification exam of election administration officials, which is based on the content of the tests determined by the exam program and practical tasks. The full duration of the training course is 5 days (2 hours daily). The training course will be held through the period of March 15-21, 2024 (during working hours). The training is provided remotely (zoom platform). Those willing to participate in the preparatory training course for the certification exam, must additionally mark the corresponding consent box in the electronic program of registration for the exam. The citizen will be sent detailed information on participating in the training course to the contact email specified in the registration program.
In the certification process, the examination tests approved by the CEC Decree are used in an unchanged form, which thematically includes issues from the following normative acts: Constitution of Georgia; Election Code of Georgia; CEC Decree of February 6, 2023 N7/2023 “on defining rule and conditions for polling through electronic devices”; Regulations of the CEC approved by CEC Decree N54/2015 of November 25, 2015; Regulations of the District Election Commission approved by CEC Decree N2/2012 of February 3, 2012; The Code of Ethics of Georgian Election Administration Officials approved by CEC Decree N49/2021 of August 23, 2021; CEC Decree N11/2017 of June 27, 2017 "on determination of issues related to labor relations and incompatibility of CEC members and elected members of District Election Commissions".