2023 წლის 2 ნოემბერს გამოცხადებული საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სასერტიფიკაციო გამოცდა
2023 წლის 7 დეკემბერს საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სერტიფიცირების გამოცდები დასრულდა. სერტიფიცირების მიზანს საქართველოს მოქალაქის საარჩევნო კანონმდებლობის ცოდნისა და ზოგადი უნარების დადგენა წარმოადგენს, შემდგომში საარჩევნო ადმინისტრაციის მაღალკვალიფიციური მოხელეების შერჩევის ხელშეწყობის უზრუნველსაყოფად.
წელს პირველად, აღნიშნული გამოცდების ჩატარების ტერიტორიული არეალი გაიზარდა და მოქალაქეებს 12 მუნიციპალიტეტში გახსნილი 13 საგამოცდო ცენტრი მოემსახურა. გამოცდის ჩაბარების მსურველებს საშუალება ჰქონდათ აერჩიათ ჩამოთვლილთაგან ერთ-ერთ მუნიციპალიტეტში მოქმედი საგამოცდო ცენტრი: თბილისი (2 ლოკაცია), თელავი, რუსთავი, მცხეთა, გორი, ახალციხე, ტყიბული, ქუთაისი, ზესტაფონი, ოზურგეთი, სენაკი ან ბათუმი.
საგამოცდო ცენტრებში ჯამურად რეგისტრირებული 1773 მოქალაქიდან 1252 გამოსაცდელი გამოცხადდა. გამოცდის ჩაბარების შედეგების მიხედვით სერტიფიკატი 1000-მა პირმა (80%) მიიღო (ქალი - 741; კაცი - 259). საგამოცდო ცენტრების მიხედვით დამუშავებული დეტალური სტატისტიკა ხელმისაწვდომია ბმულზე.
საარჩევნო ადმინისტრაციის მოხელეთა სერტიფიცირების გამოცდები, მიმდინარე წლის 4-7 დეკემბრის პერიოდში, სსიპ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრმა, საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის საარჩევნო საინფორმაციო ტექნოლოგიების დეპარტამენტთან თანამშრომლობით, განახორციელა.

Statistics of Certification Exams of the Election Administration Officers Announced on November 2, 2023
On December 7, 2023, the certification exams of election administration officials were completed. The goal of certification is to determine the knowledge of electoral legislation and general skills of citizens of Georgia, in order to further facilitate the selection of highly qualified election administration officials.
This year, for the first time, the territorial area of conducting the mentioned exams has increased and citizens were served by 13 exam centers opened in 12 municipalities. Those wishing to take the exam had the opportunity to choose an exam center operating in one of the listed municipalities: Tbilisi (2 locations), Telavi, Rustavi, Mtskheta, Gori, Akhaltsikhe, Tkibuli, Kutaisi, Zestafoni, Ozurgeti, Senaki or Batumi.
Out of 1773 citizens registered, 1252 examinees appeared in the exam center. According to the results of passing the exam, 1000 persons (80%) received the certificate (women – 741; men - 259). Detailed statistics processed according to examination centers are available at the link (information is available in Georgian).
The certification exams of election administration officials were held through the period of December 4-7, this year, by the LEPL Centre for Electoral Systems Development, Reforms and Training with Electoral Information Technology Department of Central Election Commission of Georgia.