საარჩევნო ადმინისტრაციის დელეგაცია გიორგი კალანდარიშვილის ხელმძღვანელობით სომხეთში ქალაქის უხუცესთა არჩევნებს დააკვირდა
19.09.2023
საარჩევნო ადმინისტრაციის დელეგაცია ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე გიორგი კალანდარიშვილის ხელმძღვანელობით სომხეთში, ერევნის უხუცესთა საბჭოს არჩევნებს დააკვირდა.
საარჩევნო ადმინისტრაციის წარმომადგენლები ერევანში სომხეთის ცენტრალური საარჩევნო კომისიის მიწვევით იმყოფებოდნენ. ისინი სადამკვირვებლო მისიაში საერთაშორისო დამკვირვებლის სტატუსით მონაწილეობდნენ. სხვადასხვა სადამკვირვებლო ჯგუფში  გადანაწილებული დელეგაციის წევრები დააკვირდნენ როგორც საარჩევნო უბნების გახსნის, ისე კენჭისყრის მიმდინარეობისა და დახურვის პროცედურებს. ასევე დაესწრნენ საინფორმაციო ბრიფინგს, სადაც სომხეთის ცენტრალური საარჩევნო კომისიამ საარჩევნოდ გაწეული სამუშაოების შესახებ დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა.
როგორც გიორგი კალანდარიშვილმა აღნიშნა, ქართული დელეგაციისთვის განსაკუთრებულად საინტერესო იყო თუ როგორ მიმდინარეობდა ამომრჩეველთა ვერიფიკაციის პროცედურები ელექტრონული  აპარატების გამოყენებით - „აღსანიშნავია, რომ სომხეთის საარჩევნო ადმინისტრაცია, საერთაშორისო კომპანია „სმარტმატიკთან“ პარტნიორობით, წარმატებით იყენებს ამომრჩეველთა ვერიფიკაციის აპარატებს. შეიძლება ითქვას, რომ სწორედ იდენტური ვერიფიკაციის აპარატების გამოყენებით ჩვენ საქართველოში უკვე ჩავატარეთ შუალედური და რიგგარეშე არჩევნები, და ასევე გამოვიყენებთ 2024 წელსაც. ვიზიტის ფარგლებში მოგვეცა შესაძლებლობა სომეხ კოლეგებთან გაგვეცვალა ინფორმაცია ვერიფიკაციის აპარატების გამოყენების შესახებ“.
მისივე თქმით, ვიზიტის ფარგლებში ასევე გაიმართა შეხვედრები არჩევნებზე დაკვირვების მიზნით მყოფი სხვა ქვეყნების საარჩევნო ადმინისტრაციების წარმომადგენლებთან. მხარეებმა განიხილეს საარჩევნო საკითხებზე სამომავლო თანამშრომლობის საკითხები.
ერევნის უხუცესთა საბჭოს არჩევნები 17 სექტემბერს გაიმართა. საქართველოს სადამკვირვებლო დელეგაციაში გიორგი კალანდარიშვილთან ერთად ასევე იმყოფებოდნენ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრის დირექტორი ნათია ზაალიშვილი, ცესკოს იურიდიული დეპარტამენტის უფროსი გიორგი სანტურიანი, ნინოწმინდის საოლქო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე სეირან კიურეღიანი, ახალქალაქის საოლქო საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე ჰასმიკ მარანგოზიანი, სწავლების ცენტრის სასწავლო პროგრამების სამსახურის უფროსი მაია გუდაძე და სასწავლო რესურსების შემუშავებისა და განვითარების მენეჯერი თორნიკე გოგისვანიძე.

Delegation Of Election Administration Led By CEC Chairperson, Giorgi Kalandarishvili, Observed The Regular Elections To The Council Of Elders Of Yerevan
Representatives of the Election Administration (EA) visited Yerevan at the invitation of the Central Electoral Commission (CEC) of Armenia.
They participated in the observation mission as international observers. Delegation members allocated to different observer groups monitored the opening of polling stations, the polling process, and its closing procedures. Additionally, they attended a news briefing where the CEC of Armenia provided them with detailed information on works carried out for elections.
As Giorgi Kalandarishvili noted, it was particularly interesting for the Georgian delegation how the voter verification procedures were carried out using electronic devices – “It is noteworthy that Armenia’s Election Administration, in cooperation with an international company “Smartmatic,” successfully uses voter verification devices. It can be said that by applying identical verification devices, we held by/extraordinary elections in Georgia and plan to apply it in 2024, as well. Within the framework of the visit, we had an opportunity to share information about verification devices with our Armenian colleagues.”
According to the Chairperson, as part of the visit, meetings were also held with the representatives of the election administrations of other countries who were present to observe the elections. Parties discussed future cooperation issues concerning electoral topics.
Regular Elections to the Council of Elders were held on September 17. Along with Giorgi Kalandarishvili, Georgia’s observation delegation was accompanied by Natia Zaalishvili, Director of the Election Systems Development, Reforms and Training Centre, Giorgi Santuriani, Head of the CEC’s Legal Department, Seyran Kiureghiani, Chair of the Ninotsminda District Election Commission, Hasmik Marangoziani, Chair of the Akhalkalaki District Election Commission, Maya Gudadze, Head of Training Programs’ Department, and Tornike Gogisvanidze, Learning Resources Development Manager.