საქართველოს და ალბანეთის საარჩევნო ადმინისტრაციების წარმომადგენლებმა ერთმანეთს საარჩევნო ელექტრონული ტექნოლოგიების დანერგვის მიმართულებით არსებული გამოცდილება გაუზიარეს
11.07.2023
საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაცია საარჩევნო პროცესში ელექტრონული ტექნოლოგიების დანერგვის პარალელურად კარგ საერთაშორისო პრაქტიკას სწავლობს. სწორედ ამ მიზნით ადმინისტრაციის წარმომადგენლები თავმჯდომარის ხელმძღვანელობით, საქართველოში ევროპის საბჭოს ოფისის მიერ ორგანიზებული სასწავლო ვიზიტით ალბანეთში იმყოფებოდნენ.
ვიზიტის ფარგლებში დელეგაციამ შეხვედრები გამართა ალბანეთის ცესკოს ხელმძღვანელ პირებთან და სტრუქტურული ერთეულების წარმომადგენლებთან. მხარეებმა ისეთ მნიშვნელოვან საკითხებზე იმსჯელეს როგორებიცაა, ორი ქვეყნის საარჩევნო სისტემა, საარჩევნო ადმინისტრაციის სტრუქტურა, ინფორმაციული ტექნოლოგიების გამოყენება არჩევნების მართვის პროცესში, საარჩევნო კანონმდებლობა და მისი აღსრულება, ელექტრონული ხმის მიცემის და დათვლის ტექნოლოგიების სპეციფიკა, შედეგების გამოქვეყნება, საინფორმაციო კამპანია, ამომრჩეველთა განათლება, მედიის როლი, დეზინფორმაციის პრევენციისა და რეაგირების გზები.  შეხვედრის ფარგლებში ალბანეთის ცესკოს წარმომადგენლებმა იმ ელექტრონული აპარატურის დემონსტრირებაც განახორციელეს, რომელსაც ვერიფიკაციის, ხმის მიცემის და დათვლის პროცესში იყენებენ.
გარდა ამისა, საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციის დელეგაცია ალბანეთის არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლებსაც შეხვდა, რომლებმაც  საარჩევნო პროცესში ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენებასთან დაკავშირებით მათი დაკვირვების შედეგებზე ისაუბრეს და საქართველოს გამოცდილებით დაინტერესდნენ.
ალბანეთში ვიზიტისას ცესკოს თავმჯდომარე გიორგი კალანდარიშვილმა ასევე მონაწილეობა მიიღო საერთაშორისო კონფერენციაში თემაზე „საარჩევნო პროცესების გაციფრულება - კიბერუსაფრთხოებისა და ინსტიტუციური თანამშრომლობის პერსპექტივები“. კონფერენციაზე, რომელიც ალბანეთის რესპუბლიკის ცენტრალური საარჩევნო კომისიის, დემოკრატიისა და არჩევნების ხელშეწყობის საერთაშორისო ინსტიტუტის (International IDEA) და ფინეთის სამართლის უზენაესობის ცენტრის ორგანიზებით გაიმართა გიორგი კალანდარიშვილმა იმ მნიშვნელოვან ტექნოლოგიურ ინტერვენციაზე ისაუბრა, რომელიც ადმინისტრაციამ 2018 წლიდან 2023 წლამდე ეტაპობრივად განახორციელა. ასევე დეტალურად ისაუბრა 2024 წლის პარლამენტის არჩევნებისთვის მზადების პროცესზე და ამ მიმართულებით დაგეგმილ აქტივობებზე.
ალბანეთს საარჩევნო პროცესში ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენების მრავალწლიანი გამოცდილება აქვს, ამდენად მათი გამოცდილების გაზიარება საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაციისთვის საარჩევნო რეფორმის განხორციელების ამ ეტაპზე განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია. ასეთი ტიპის შეხვედრები და გამოცდილების გაზიარება  უზრუნველყოფს, რომ ელექტრონული ტექნოლოგიების ფართო მასშტაბით გამოყენებისას ყველა მოსალოდნელი რისკი იყოს დაზღვეული და პროცესი სწორად ადმინისტრირებული.
საქართველოს და ალბანეთის რესპუბლიკის ცენტრალურ საარჩევნო კომისიებს მჭიდრო თანამშრომლობა აქვთ. მიმდინარე წლის 28 აპრილს მხარეებს შორის  ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმიც  გაფორმდა, რომელიც  არჩევნებში ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენების კუთხით ინფორმაციისა და ექსპერტული ცოდნის გაზიარებას ისახავს მიზნად. 4-6 ივლისს ალბანეთის დედაქალაქ ტირანაში განხორციელებული სასწავლო ვიზიტი სწორედ ამ მემორანდუმის ერთგვარი გამოძახილია. სამუშაო შეხვედრებში საქართველოს ცესკოს საარჩევნო საინფორმაციო ტექნოლოგიების, სტრატეგიული კომუნიკაციების და იურიდიული დეპარტამენტების, ასევე სწავლების ცენტრის და ევროპის საბჭოს წარმომადგენლები იღებდნენ მონაწილეობას.
სასწავლო ვიზიტი საქართველოში ევროსაბჭოს ოფისის ორგანიზებითა და ფინანსური მხარდაჭერით განხორციელდა.
საქართველოს საარჩევნო ადმინისტრაცია ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენების კარგი პრაქტიკის შეისწავლის მიზნით სასწავლო ვიზიტებს სხვა ქვეყნებშიც გეგმავს, რომლებსაც მსგავსი ტიპის გამოცდილება აქვთ.

Representatives From Election Administrations Of Albania And Georgia Shared Practices Related To Introduction Of Electronic Technologies In Elections
11.07.2023
The Election Administration (EA) of Georgia is exploring best international practices while introducing electronic technologies into the election process. As a result of the very aim, representatives from the administration led by the Chairperson participated in the study visit to Albania, organized by the Council of Europe Office in Georgia.
During the visit, the delegation held meetings with the heads and representatives of structural units from the Central Election Commission (CEC) of Albania. The parties discussed important topics such as electoral systems of both countries, structure of election administration, application of information technologies in the management of elections, election legislation and its enforcement, special characteristics of technology for electronically voting and vote counting, publication of results, raising awareness campaigns, educating voters, role of media, prevention and responding mechanisms for tackling disinformation. During the meeting, representatives of the CEC of Albania showcased the devices, which they apply in the verification, voting and vote counting processes.
In addition, the delegation of the CEC of Georgia met with the representatives of non-governmental organizations which shared insights about the outcomes of their observation pertaining to the introduction of electronic technologies in elections; and expressed their keen interest in Georgia’s experience.
During his visit to Albania, Chairperson of the CEC of Georgia, Giorgi Kalandarishvili took part in the international conference titled ‘Digital Solutions in Electoral Processes - Cybersecurity and Institutional Cooperation Perspectives’, jointly organized by the Central Election Commission of the Republic of Albania, the International Institute for Democracy and Electoral Assistance (International IDEA), and the Finnish Rule of Law Centre, and highlighted the important technological reformative steps which the Election Administration of Georgia gradually undertook from 2018 to 2023. Furthermore, he provided comprehensive information about the preparatory process for the 2024 Parliamentary elections and planned activities in this regard.
Albania holds a long-standing experience in regard with the application of electronic technologies in electoral processes. Therefore, sharing its experience is of utmost importance for the EA of Georgia at the current stage of implementing election reform. Such meetings and sharing practices ensure that prevention of errors and proper administration of process while electronic technologies are applied at a large scale.
Central Election Commissions of Albania and Georgia maintain close cooperation. On April 28 of this year, the Memorandum of Understanding and Cooperation was signed between the CEC of Albania and the EA of Georgia which envisages sharing information and expertise in the field of the application of electronic technologies in electoral process. From July 4 to July 6, study visit implemented in the capital of Albania, Tirana, is a genuine response of the memorandum. Representatives of the Strategic Communications Department and Legal Department of the CEC of Georgia as well as representatives from the Training Center and the Council of Europe took part in the working meetings held during the visit.
The study visit was organized and financially supported by the Council of Europe Office in Georgia.
The EA of Georgia plans to organize study visits to other countries that have similar experiences with the aim to learn their best practices related to the application of electronic technologies in electoral processes.