სწავლების ცენტრმა პროექტი „სტუდენტური დებატ - კლუბი 2023“ განახორციელა
სსიპ საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრმა (სწავლების ცენტრი), სსიპ ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის (თსუ) იურიდიულ ფაკულტეტსა და მასთან არსებულ საარჩევნო სისტემებისა და წარმომადგენლობითი დემოკრატიის სამეცნიერო კვლევით ინსტიტუტთან თანამშრომლობით პროექტი „სტუდენტური დებატ - კლუბი 2023“ განახორციელა. პროგრამა საინფორმაციო - სასწავლო ხასიათისაა, მიზნად ისახავს ახალგაზრდების საარჩევნო კულტურის განმტკიცების ხელშეწყობას და ამასთან, სამოქალაქო ცნობიერების ამაღლებას კონსტრუქციული, არგუმენტებზე დაფუძნებული დებატების მნიშვნელობაზე.
პროექტის „სტუდენტური დებატ - კლუბი 2023“ ფარგლებში გამოცხადებული კონკურსის შედეგად ტურნირში მონაწილეობის მისაღებად დარეგისტრირდა თსუ-ს იურიდიული ფაკულტეტის I-III კურსის 36 სტუდენტი, რომლებიც 12 გუნდში გადანაწილდნენ (თითო გუნდში 3 მონაწილე). სწავლების ცენტრმა პროექტში მონაწილე ახალგაზრდები დებატების წარმართვის ტექნიკაზე გადაამზადა;  ყურადღება გამახვილდა ისეთ ელემენტებზე როგორიცაა: დებატების სტრუქტურა და რეგლამენტი, არგუმენტებისა და მტკიცებულებების მოძიება-დამუშავება, საჯარო გამოსვლების ტექნიკა. პროგრამის ფარგლებში, სტუდენტები ასევე გაეცნენ საქართველოში კენჭისყრის პროცესში რეფორმის შესაბამისად შემოტანილ ტექნოლოგიურ სიახლეებს და უშუალოდ ჩაერთნენ ელექტრონული აპარატების  გამოყენებით კენჭისყრის სიმულაციაში.
დებატების ტურნირი შემდეგი სისტემით განხორციელდა: შესარჩევ ეტაპზე 12 გუნდიდან მეოთხედფინალში 8 გუნდი გადავიდა; მეოთხედფინალის შედეგების მიხედვით ნახევარფინალისთვის 4 გუნდი შეირჩა, რომელთაგან ფინალში დებატები საუკეთესო შედეგის მქონე 2 გუნდს შორის გაიმართა.
ტურნირზე ფინალში გამარჯვებული მონაწილეები გამოავლინეს მსაჯებმა, რომლის შემადგენლობაშიც შედიოდნენ ცესკოს თავმჯდომარის მოადგილე, ცესკოს სწავლების ცენტრის დირექტორის მოადგილე და თსუ-ს აკადემიური სექტორიდან მოწვეული პირები. ფინალის სადებატო თემატიკა მოიცავდა მსჯელობას შემდეგ საარჩევნო საკითხზე: „ამომრჩეველთა ერთიანი სია არ უნდა იყოს მუდმივი და უნდა ფორმირდებოდეს ყოველი მომდევნო არჩევნების წინ“ (შეფასების კრიტერიუმად გათვალისწინებული იყო საკითხის განხილვა მათ შორის ელექტრონული მოწყობილობების გამოყენებით არჩევნების ჩატარების ჭრილში).
ტურნირის დასრულებისას მონაწილეთა დაჯილდოების ცერემონია გაიმართა. ცესკოს თავმჯდომარის მოადგილემ გიორგი შარაბიძემ და სწავლების ცენტრის დირექტორის მოადგილემ ნინო ბერულავამ ფინალისტებს გადასცეს სამახსოვრო სასაჩუქრე ნაკრებები. გამარჯვებული გუნდი თსუ-ს იურიდიული ფაკულტეტის დეკანმა თამარ ზარანდიამ გარდამავალი თასით დააჯილდოვა. ფინალი 2023 წლის 27 ივნისს თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის მეორე კორპუსში გაიმართა.
ცესკო და სწავლების ცენტრი საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებთან პარტნიორობით აგრძელებს ისეთი საინფორმაციო-სასწავლო პროექტების განხორციელებას, რომელთა მიზანია ახალგაზრდების ინტერესის გაღრმავება საარჩევნო პროცესების მიმართ და მათი აქტიურ მოქალაქეებად ჩამოყალიბების ხელშეწყობა.

LEPL Centre for Electoral Systems Development, Reforms and Training (Training Centre), in cooperation with the Faculty of Law of Ivane Javakhishvili Tbilisi State University (TSU) and Electoral Systems and Representative Democracy Institute, conducted the project "Student Debate - Club 2023”. The information-educational program is aimed at fostering of youth electoral culture and raising their civic awareness about the importance of constructive, argument-based debate.
As a result of the contest announced in the framework of the project "Student Debate - Club 2023”, I-III grade 36 students of the TSU law faculty were registered to participate in it. They were divided into 12 teams (3 participants in each team). The Training Centre trained young people involved in the project on the techniques of debate; emphasis was placed on elements such as: structure and rules of the debate; research and processing of arguments and evidences; public speech techniques. Within the program, students were also introduced to the technological innovations implemented in the voting process due to the reform in Georgia and were directly involved in the simulation of voting using electronic devices.
The debate tournament was conducted according to the following system: 8 out of 12 teams advanced to the quarterfinals; according to the results of the quarterfinals, 4 teams were selected for the semifinals. The final of the debates was held between the 2 teams with the best results.
The winners of the tournament were revealed by the judges, which included: CEC Deputy Chairperson, Deputy Director of the CEC Training Centre and persons invited from the TSU academic sector. The debate topic of the final included the discussion about the following election issues: "The unified list of voters should not be permanent and should be formed before each subsequent election" (evaluation criteria included consideration of the issue, including the use of electronic devices, in the context of conducting elections).
At the end of the tournament, the participants' awarding ceremony was held. CEC Deputy Chairperson Giorgi Sharabidze and Deputy Director of the CEC Training Centre Nino Berulava awarded the finalists with the memorable gifts. Dean of TSU Faculty of Law Tamar Zarandia awarded the winning team with the transitional cup. The final was held on June 27, 2023 in the second block of Tbilisi State University.
The CEC and the Training Center, in partnership with the higher education institutions of Georgia, continue to implement such information-educational projects which aim to deepen the interest of young people in the electoral process and promote their formation as active citizens.