29 აპრილის შუალედური და რიგგარეშე არჩევნებისთვის საარჩევნო ადმინისტრაციის ტრენერთა გადამზადება დაიწყო
21.03.2023
2023 წლის 29 აპრილის შუალედური და რიგგარეშე არჩევნებისთვის  სწავლების ცენტრმა საარჩევნო ადმინისტრაციის ტრენერთა გადამზადება დაიწყო. მოსამზადებელი კურსის გავლის შემდგომ ტრენერები უზრუნველყოფენ შესაბამისი საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრებისთვის საარჩევნო კანონმდებლობასთან დაკავშირებული ინტენსიური სასწავლო პროგრამების ჩატარებას.
როგორც ცნობილია, 29 აპრილს საქართველოს პარლამენტის და საკრებულოს შუალედური არჩევნები, ასევე მუნიციპალიტეტების მერების რიგგარეშე არჩევნები 10 საარჩევნო ოლქში შექმნილ 117 საარჩევნო უბანზე ამომრჩეველთა ვერიფიკაციის, ხმის მიცემისა და დათვლის სპეციალური ელექტრონული აპარატების გამოყენებით ჩატარდება, ხოლო საქართველოს პარლამენტის შუალედური და მერების რიგგარეშე არჩევნებისთვის 4 საარჩევნო ოლქში შექმნილ 47 საარჩევნო უბანზე არჩევნები ელექტრონული საშუალებების გამოყენების გარეშე გაიმართება. სწორედ აღნიშნულ სიახლეებზე ორიენტირებით და კენჭისყრის ჩატარების პროცედურული სპეციფიკების გათვალისწინებით სწავლების ცენტრმა შეიმუშავა შესაბამისი სასწავლო პროგრამები საუბნო საარჩევნო კომისიებისთვის.
ტრენერთა ტრენინგი სწავლების ცენტრის  დირექტორმა ნათია ზაალიშვილმა და ცესკოს  საარჩევნო პროცესების მართვის დეპარტამენტის ხელმძღვანელმა ეკა ცაბაშვილმა გახსნეს. მათ საარჩევნო პროცესის ეფექტიანად განხორციელებისთვის საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა პროფესიული გადამზადების მნიშვნელობაზე ისაუბრეს, ყურადღება გაამახვილეს ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენებასთან დაკავშირებულ პროცედურულ სიახლეებზე და კენჭისყრის პროცესის საორგანიზაციო/ლოჯისტიკურ საკითხებზე.
სწავლების ცენტრის დირექტორმა შეხვედრის მონაწილეებს დეტალურად გააცნო საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგებთან დაკავშირებით შემუშავებული კონცეფციები, რომლის მიხედვით საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგები ჩატარდება პროფილურად, სამ ეტაპად; ასევე, გათვალისწინებულია დამატებითი ეტაპის ჩატარება, რომელშიც მონაწილეობას მიიღებენ საუბნო საარჩევნო კომისიის შეცვლილი წევრები და ის წევრები, ვინც ვერ დაესწრნენ განვლილი ტრენინგების ეტაპს.
ტრენერთა ტრენინგი 20 მარტს დაიწყო. სწავლების ცენტრის ოთხ დღიან გადამზადების კურსს 65 ტრენერი გაივლის.
გადამზადებული ტრენერები საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთათვის პროცედურულ ტრენინგებს 11 აპრილიდან 24 აპრილის ჩათვლით პერიოდში ჩაატარებენ. ტრენინგების დაწყებამდე დეტალური გრაფიკები გასაჯაროვდება ცესკოს და სწავლების ცენტრის ვებგვერდებზე.

The Training Centre has launched the training of Election Administration trainers for the April 29 and Extraordinary and By-Elections. After the training course, the trainers will conduct intensive training programs on electoral legislation for the precinct election commissions’ members.
As it known, holding polling process using voter verification machine and special electronic machine for voting and counting, is planned for the By-Elections of the Parliament of Georgia and Sakrebulo, as well as Extraordinary Elections of Mayors of Municipalities - at 117 polling stations created in 10 electoral districts. Polling will be held without the use of electronic means at 47 polling stations created in 4 election districts for the By-Elections of Georgian Parliament and Extraordinary Elections of Mayors. Focusing on the mentioned issues and taking into account the procedural specifics of voting, the Training Centre has developed relevant training programs for precinct election commissions.
Natia Zaalishvili, Director of the CEC Training Center and Eka Tsabashvili Head of the Election Process Management Department of the CEC made opening remarks at the ToT. They talked about the importance of professional training for the precinct election commissions’ members for the effective implementation of the election process; attention was drawn to procedural innovations related to the use of electronic technologies and organizational/logistical issues of the voting process.
The Director of the Training Centre introduced the participants of the meeting in detail to the concepts developed for the trainings of the precinct election commissions’ members, according to which the trainings for the members of precinct election commissions will be conducted in profile, in three stages; it is also planned to hold an additional stage, in which the replaced members of the precinct election commission and those members who could not attend the previous training stage will participate.
Training of trainers started on March 20. 65 trainers will attend the four-day training course of the Training Centre.
Retrained trainers will conduct procedural trainings for members of precinct election commissions from April 11 to April 24. Detailed schedules will be published on the websites of the CEC and the Training Centre before the start of the trainings.