საარჩევნო ადმინისტრაციის 2023-2026 წლების სტრატეგიული გეგმის შემუშავების პროცესი ინკლუზიურად მიმდინარეობს
23.12.2022
საარჩევნო ადმინისტრაცია 2023-2026 წლების სტრატეგიულ გეგმაზე მუშაობს. წელს პირველად აღნიშნული პროცესი განსხვავებული მიდგომით, ინკლუზიურად და თანამშრომელთა მაღალი ჩართულობით მიმდინარეობს. სწორედ აღნიშნული გეგმის დეტალური განხილვის, ახალი სტრატეგიული პრიორიტეტების, მიზნებისა და ამოცანების  განხილვის მიზნით გაიმართა გასვლითი სამუშაო შეხვედრა, რომელშიც მონაწილეობა საარჩევნო ადმინისტრაციის და საარჩევნო სისტემების განვითარების, რეფორმებისა და სწავლების ცენტრის წარმომადგენლებმა მიიღეს.
სამუშაო შეხვედრა ცენტრალური საარჩევნო კომისიის (ცესკო) თავმჯდომარე გიორგი კალანდარიშვილმა და საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES) საქართველოს წარმომადგენლობის დირექტორმა რენატა ლევოვსკიმ გახსნეს. როგორც ცესკოს თავმჯდომარემ განაცხადა საარჩევნო რეფორმისა და ტექნოლოგიური სიახლეების დანერგვის საჭიროებებიდან გამომდინარე საარჩევნო ადმინისტრაციის სტრატეგიული გეგმის პრიორიტეტები განახლების პროცესშია და განსაკუთრებით აღსანიშნავია, რომ ამ მიმართულებით მუშაობა ინკლუზიურად მიმდინარეობს.
„მინდა აღვნიშნო, რომ სტრატეგიულ გეგმაზე მუშაობის პროცესში ამ მასშტაბით თანამშრომელთა ჩართვა, მათი მოსაზრებების მოსმენა და გათვალისწინება პირველად მოხდა. შეხვედრაზე გამოთქმული მოსაზრებების გათვალისწინებით დოკუმენტი განახლდება. რა თქმა უნდა, სტრატეგიულ გეგმას ასევე განვიხილავთ სხვადასხვა ჩართულ მხარესთან, მათ შორის ახლად შექმნილი სამუშაო ჯგუფების ფორმატში. ჩვენთვის მათი მოსაზრებების მოსმენა მნიშვნელოვანია, რათა ადმინისტრაციის წინაშე არსებულ ყველა საჭიროებასა და გამოწვევაზე პასუხი შესაბამისი აქტივობით მაქსიმალურად იყოს გათვალისწინებული. აქვე მინდა აღვნიშნო, რომ ამ პროცესის უკვე მრავალწლიანი მხარდამჭერია საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდი (IFES) და სწორედ მათი ფინანსური მხარდაჭერით ჩატარდა ეს გასვლითი ღონისძიება“, - განაცხადა გიორგი კალანდარიშვილმა.
„საარჩევნო გარემოს გაუმჯობესება“, „ინსტიტუციური გაძლიერება“ და  „ტექნოლოგიური განვითარება“ - ეს ის სამი სტრატეგიული პრიორიტეტია, რომლის შესახებაც სამუშაო შეხვედრის მიმდინარეობისას ღონისძიების მონაწილეებმა იმსჯელეს. ისინი ასევე გაეცნენ საარჩევნო ადმინისტრაციის გენდერული პოლიტიკის შეფასებას, რომელიც IFES-ის ექსპერტმა წარადგინა
გარდა ამისა, შეხვედრის მონაწილეებმა დეტალური ინფორმაცია მიიღეს სტრატეგიული გეგმის შემუშავების პროცესის, სიტუაციის ანალიზის, საარჩევნო ადმინისტრაციის კომუნიკაციის სტრატეგიის,  საარჩევნო პროცესებზე დეზინფორმაციის გავლენის, საჯარო დაწესებულებაში მმართველობითი სტრუქტურის, მართვის პროცესის, ორგანიზაციული კულტურის, გუნდის მნიშვნელობის და სხვა მნიშვნელოვანი საკითხების შესახებ. აღნიშნულ თემებზე გაიმართა დისკუსია.
სამუშაო შეხვედრა ცესკოს ორგანიზებით, საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES) ექსპერტული და ფინანსური მხარდაჭერით გაიმართა.
აღსანიშნავია, რომ სტრატეგიული გეგმის პროცესზე მუშაობა პირველ ეტაპზე სტრატეგიული დაგეგმარების ჯგუფმა დაიწყო, რომელიც ცესკოს თავმჯდომარის ბრძანებით შეიქმნა და რომლის შემადგენლობაშიც როგორც ცესკოს სტრუქტურული ერთეულების, ისე საოლქო საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელი პირები შედიან. დაგეგმვის პროცესში ჯგუფმა საჭიროებების იდენტიფიცირებისა და პრიორიტეტების განსაზღვრის მიზნით ცესკოს ყველა სტრუქტურულ ერთეულთან გამართა შეხვედრა.  შემუშავებული დოკუმენტის პროექტი კი უპრეცედენტოდ მაღალი ჩართულობით ფართომასშტაბიანი სამუშაო შეხვედრის ფორმატში იქნა განხილული.  პროცესში კიდევ უფრო მეტი ინკლუზიურობის ელემენტის შეტანის მიზნით კი საბოლოო დოკუმენტის მიღებამდე სტრატეგიული გეგმის პროექტი განხილული იქნება საარჩევნო პროცესში ჩართულ მხარეებთან.

The Process Of Developing The 2023-2026 Strategic Plan Of The Election Administration Is Inclusive
The Election Administration is developing its strategic plan for 2023-2026. For the first time this year, a different approach was applied to the mentioned process. The Strategic Plan is being developed in an inclusive environment and with high involvement of employees. A field working meeting was organized for this purpose that aimed at discussing the mentioned plan in detail, discussing new strategic priorities, goals, and objectives. Representatives of the Election Administration and the center for development, reforms, and training of election systems took part in the mentioned field working meeting.
The Chairperson of the Central Election Commission (CEC), Giorgi Kalandarishvili, and the Director of the International Foundation for Election Systems (IFES), Renata Levovski, shared an opening remark at the working meeting. As the CEC Chairperson stated, based on the needs which were derived from the electoral reform and the introduction of technological innovations, the priorities of the strategic plan are being updated, and it is especially noteworthy that the work in this direction is inclusive.
"I would like to underline that it was for the first time that the employees of the Election Administration were involved in the working process of developing a strategic plan on such a scale. Their opinions were heard and considered. The document will be updated by reflecting the opinions expressed at the meeting. Of course, we will also discuss the strategic plan with other electoral stakeholders, including in the format of newly created working groups. It is important for us to listen to their opinions so that the answer to all the needs and challenges that the Election Administration faces is taken into account as much as possible and is reflected in appropriate activities. I would also like to mention that the International Foundation for Electoral Systems (IFES) has been supporting this process for many years, and it was with their financial support that this event was held," said Giorgi Kalandarishvili.
"Improving the electoral environment," "institutional strengthening," and "technological development" - are the three strategic priorities that the participants of the event discussed during the workshop. They also got acquainted with the evaluation of the gender policy of the Electoral Administration, which was presented by an IFES expert.
In addition, the participants of the meeting received detailed information about the process of developing a strategic plan, situation analysis, communication strategy of Election Administration, the influence of disinformation on election processes, governance structure in a public institution, management process, organizational culture, importance of teamwork and other important issues. The above-mentioned topics were widely discussed at the meeting.
The working meeting was organized by the CEC, with the expert and financial support of the International Foundation for Electoral Systems (IFES).
It is worth noting that at the first stage, the process of working on the strategic plan was launched by the strategic planning group, which was created by order of the CEC Chairperson and which includes the heads of the CEC structural units and Chairpersons of District Election Commissions. During the planning process, the group held a meeting with all structural units of the CEC in order to identify needs and define priorities. The draft of the developed document was discussed in the format of a large-scale workshop with unprecedentedly high involvement. In order to add an element of inclusiveness to the process, before the final document is adopted, the draft strategic plan will be further discussed with other electoral stakeholders.