ცესკოს სწავლების ცენტრის და საოლქო საარჩევნო კომისიების წარმომადგენლებმა ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებული რეგიონების საჯარო სკოლებში საინფორმაციო შეხვედრები გამართეს
13.06.2022
ცესკო და  სწავლების ცენტრი საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან აქტიურ თანამშრომლობას აგრძელებს. ამჯერად ახალგაზრდების საარჩევნო კულტურის განვითარებაზე ორიენტირებული საინფორმაციო-სასწავლო პროგრამა ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ რეგიონებში - სამცხე-ჯავახეთსა და ქვემო ქართლში განლაგებულ საჯარო სკოლებში განხორციელდა.
ინკლუზიური საარჩევნო გარემოს განვითარების და ამ მიმართებით ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელი ახალგაზრდების საარჩევნო ცნობიერების ამაღლებისა და მათ აქტიურ მოქალაქეებად ჩამოყალიბების ხელშეწყობის მიზნით, პროგრამის ფარგლებში საინფორმაციო შეხვედრები VII-XII კლასის მოსწავლეებთან 2022 წლის 1-10 ივნისის პერიოდში რვა მუნიციპალიტეტში (ახალქალაქი, ახალციხე, ნინოწმინდა, ბოლნისი, გარდაბანი, დმანისი, მარნეული, წალკა) განლაგებულ 22 საჯარო სკოლაში ჩატარდა.
არჩევნებში ამომრჩევლის მონაწილეობის როლის მნიშვნელობა და საარჩევნო უფლების რეალიზების გარანტიები (მათ შორის ხმის მიცემის ფარულობა და კენჭისყრის პროცესის უსაფრთხოება),  ინკლუზიურ საარჩევნო პროცესში ეთნიკური უმცირესობების ჩართულობის ხელშემწყობი პირობები და საარჩევნო ადმინისტრაციის მიერ შეთავაზებული სერვისები - ეს ის მნიშვნელოვანი საკითხებია, რაც ცესკოს სწავლების ცენტრის თანამშრომლებმა საჯარო სკოლების მოსწავლეებთან განიხილეს. საოლქო საარჩევნო კომისიების წარმომადგენლებმა კი ახალგაზრდებში არჩევნების პოპულარიზაციის ხელშეწყობის მიზნებისთვის, საარჩევნო ადმინისტრაციის საინფორმაციო კამპანიის „ვესაუბრებით ამომრჩევლებს“ ფარგლებში, შეხვედრის მონაწილეებს საარჩევნო პროცესში ტექნოლოგიების გამოყენების მიმართულებით საქართველოს გამოცდილება გაუზიარეს და არჩევნების სანდოობის ზრდის ხელშემწყობი ინსტრუმენტები (დათვლის პროცესის ვიდეოფიქსაცია, საარჩევნო უბნის შედეგების გადათვლა) გააცნეს.
მიღებული ინფორმაციის პრაქტიკაში რეალიზების ხელშეწყობის მიზნით, საჯარო სკოლებში მოეწყო კენჭისყრის იმიტირებული პროცესი, რომლის ფარგლებშიც სკოლის მოსწავლეებმა მოირგეს როგორც ამომრჩევლის, ისე საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრთა როლები.
აღნიშნული პროექტი ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენელთა საარჩევნო პროცესში ჩართულობის ხელშემწყობი პროგრამის ნაწილია. პირველ ეტაპზე, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროსთან თანამშრომლობით, ცესკოს სწავლების ცენტრმა ეთნიკური უმცირესობებით კომპაქტურად დასახლებულ რეგიონებში განლაგებული საჯარო სკოლების 51 სამოქალაქო განათლების პედაგოგი გადაამზადა; მიმდინარე წლის 1-10 ივნისის პერიოდში ჩატარებული პროგრამის უშუალო ბენეფიციარები კი 22 საჯაროს სკოლის 560 მოსწავლე იყო (ქალი - 327; კაცი - 233).

The CEC Training Center and the Representatives of the District Election Commission Held Information Meetings in the Public Schools of the Regions Densely Populated by Ethnic Minorities
13.06.2022
The CEC and the Training Center continue active cooperation with the Ministry of Education and Science of Georgia. This time, the information-educational program focused on the development of electoral culture in youth was implemented in public schools located in the regions densely populated by ethnic minorities - Samtskhe-Javakheti and Kvemo Kartli.
In order to develop an inclusive electoral environment and in this regard to promote the electoral awareness of young people belonging to ethnic minorities, as well as to make them active citizens, informational meetings with VII-XII grade students were held within the framework of the program, from June 1-10, 2022 in 22 public schools located in eight municipalities (Akhalkalaki, Akhaltsikhe, Ninotsminda, Bolnisi, Gardabani, Dmanisi, Marneuli, Tsalka).
The importance of the role of voters in the elections and the guarantees for the realization of the right to vote (including secrecy of the ballot and security of the voting process), conditions facilitating the involvement of ethnic minorities in the inclusive election process and services provided by the Election Administration - these are the important issues that the CEC Training Center staff discussed with public school students. Representatives of district election commissions for the purpose of promoting elections among young people, in the framework of the informational campaign “Talk to Voters”, introduced the participants of the meeting to the tools for increasing the credibility of the elections and shared Georgia's experience in the use of technology in the election process.
In order to facilitate the realization of the received information in practice, a simulated voting process was organized in public schools, in the framework of which the students performed the roles of both the voter and the members of the Precinct Election Commission.
The project is part of the program to promote the involvement of ethnic minorities in the election process. At the first stage, in cooperation with the Ministry of Education and Science of Georgia, the CEC Training Center trained 51 civic education teachers from public schools located in regions densely populated by ethnic minorities. The direct beneficiaries of the program held on June 1-10 of the current year were 560 students (women – 327; men - 233) from 22 public schools.