გრძელდება საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგები საქართველოს პარლამენტის შუალედური არჩევნებისთვის (IV ეტაპი)
15.03.2022
2022 წლის 2 აპრილის საქართველოს პარლამენტის შუალედური არჩევნებისთვის, სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული ტრენინგების კონცეფციის შესაბამისად, 16-17 მარტის პერიოდში განხორციელდება ტრენინგების IV ეტაპი, რომელიც ეთმობა №20 რუსთავის და №21 გარდაბნის საოლქო საარჩევნო კომისიების სამოქმედო ტერიტორიაზე არსებული 117 საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირების პროფილურ გადამზადებას.
ინტენსიური სასწავლო პროგრამის ფარგლებში საარჩევნო კომისიების თავმჯდომარეები, მოადგილეები და მდივნები მიიღებენ ინფორმაციას მათ კომპეტენციას მიკუთვნებულ შემდეგ ძირითად საკითხებზე:
• კომუნიკაცია-კოორდინაცია საოლქო საარჩევნო კომისიებთან (კენჭისყრის დღისთვის მისაღები საარჩევნო დოკუმენტაცია/ინვენტარი, კენჭისყრის ოთახის მოწყობა, გადასატანი საარჩევნო ყუთის სიის შედგენა);
• კენჭისყრის დღეს საუბნო საარჩევნო კომისიის ხელმძღვანელი პირების საორგანიზაციო/საზედამხედველო ფუნქციები საარჩევნო უბნის გახსნის, კენჭისყრის მიმდინარეობის, საარჩევნო უბნის დახურვის და ხმების დათვლის-შეჯამების პროცესში (მათ შორის, ხმის დათვლის პროცესის ვიდეოფიქსაციის წესი);
• ამომრჩეველთა მიერ ხმის მიცემის წესი (მათ შორის, ნების თავისუფალი გამოვლენისა და ხმის მიცემის ფარულობის პრინციპი);
• კენჭისყრის დღეს, კენჭისყრის შენობაში ეპიდემიოლოგიური პროტოკოლის დაცვის უზრუნველყოფის ღონისძიებები.
პროფესიული ცოდნისა და პრაქტიკული უნარების ზრდის ხელშეწყობის მიმართულებით, სატრენინგო პროგრამის ფარგლებში საუბნო საარჩევნო კომისიების ხელმძღვანელი პირები კენჭისყრის დღისთვის შესასრულებელ ფუნქციებს ეპიზოდური ინსცენირებების ფორმატში განახორციელებენ. ამასთან, გათვალისწინებულია ინტენსიური პრაქტიკული სწავლება კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელი ოქმის შედგენის ტექნიკაზე.
საქართველოს პარლამენტის შუალედური არჩევნებისთვის საუბნო საარჩევნო კომისიების IV ეტაპის ტრენინგების ჩატარებას უზრუნველყოფენ სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებული ტრენერები. ტრენინგების დეტალური გრაფიკი ხელმისაწვდომია ბმულზე. მასში ცვლილებების განხორციელების შემთხვევაში, ინფორმაცია აისახება დაუყოვნებლივ.
განსხვავებული გრაფიკით წარიმართება ტრენინგები ბათუმის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს შუალედური არჩევნებისთვის, სადაც საარჩევნო კომისიების წევრები დამატებით გადამზადდებიან კენჭისყრის პროცესში ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენების საკითხზე. აღნიშნული გრაფიკი, ეტაპობრივად, ასევე გასაჯაროვდება სწავლების ცენტრის ვებგვერდზე.
საქართველოს პარლამენტის შუალედური არჩევნებისთვის საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა III ეტაპის ტრენინგები 2022 წლის 13-14 მარტის ჩათვლით პერიოდში განხორციელდა. მასში მონაწილეობა მიიღო 117 საუბნო  საარჩევნო კომისიის 316 წევრმა. დეტალური სტატისტიკა მოცემულია ბმულზე.

According to the training concept elaborated by the Training Centre for April 2, 2022 Parliamentary By-Elections, IV stage trainings for PECs members will be implemented through the period of March 16 - 17, which is dedicated to the profile re-training of 117 PECs’ head officials operating in N20 Rustavi DEC and N21 Gardabani DEC.
As part of the intensive training program, PECs’ chairpersons, deputy chairperson and secretaries will receive information on the following key issues within their competence:
• communication-coordination with the DEC (election documentation/inventory to be accepted for the election day; arranging of polling place; compiling the list of mobile ballot box);
• organizational/supervisory functions of PEC head officials on the polling day during the process of opening the polling station, polling, closing of the polling station and the counting-summarizing of votes (among them, video fixation rule of the vote counting process);
• rule of voting by voters (including the principle of expressing free will and secrecy of vote);
• measures to ensure the compliance with the epidemiological protocol at the polling station.
To promote the development of professional knowledge and practical skills, within the framework of the training program, the PECs’ members will perform the functions to be implemented on the polling day in the format of episodic staging. In addition, the intensive practical training is envisaged on the technique of drawing up the summary protocol of the polling results.
Trainers trained by the Training Centre will deliver IV stage trainings for PECs members for the Parliamentary By-Elections. Detailed schedule is available at the link (in Georgian). In case of any changes, the information will be reflected immediately.
III stage trainings for PEC members for Parliamentary By-Elections were conducted through the period of March 13 - 14, 2022. 316 members of 117 PECs participated in it. detailed statistic is available at the link.