გრძელდება საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრთა ტრენინგები მუნიციპალიტეტის ორგანოთა 2021 წლის 2 ოქტომბრის არჩევნების მეორე ტურისთვის
24.10.2021
2021 წლის 2 ოქტომბრის მუნიციპალიტეტის ორგანოთა არჩევნების მეორე ტურისთვის სწავლების ცენტრის მიერ შემუშავებული ტრენინგების კონცეფციის შესაბამისად, 25 ოქტომბერს IV ეტაპი იწყება, რომელიც ეთმობა საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრების გადამზადებას (გარდა ხელმძღვანელი პირებისა).
საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრების მიერ კენჭისყრის დღეს შესასრულებელი ფუნქციების არსებითი განხილვის ფორმატში მონაწილეები მიიღებენ ინფორმაციას შემდეგ ძირითად საკითხებზე:
• კენჭისყრის დღეს 07:00-08:00 საათამდე ჩასატარებელი პროცედურების მიმოხილვა (მათ შორის, ახალი კორონავირუსით გამოწვეული ინფექციის გავრცელების პრევენციის მიზნით, კენჭისყრის შენობაში შესვლის/გამოსვლის და შენობაში ყოფნის/გადაადგილებისას დასაცავი სანიტარიულ - ჰიგიენური მოთხოვნები)
• ხმის მიცემის პროცესში საუბნო საარჩევნო კომისიის წევრების მიერ შესასრულებელი ფუნქციების მიმოხილვა, ეპიდემიოლოგიური პროტოკოლის გათვალისწინებით (ყურადღება გამახვილდება ამომრჩეველთა რეგისტრატორი, ნაკადის მომწესრიგებელი, საარჩევნო ყუთის ზედამხედველი და გადასატანი საარჩევნო ყუთის წამღები პირის ფუნქციებზე)
• ამომრჩეველთა რეგისტრატორების მიერ მონაცემთა დათვლის პროცესისა და ამომრჩეველთა პერსონალური მონაცემების დაცვის საკითხების მიმოხილვა
• საარჩევნო უბნის დახურვა და ხმის დათვლის პროცედურები (მათ შორის, ხმის დათვლის პროცესის ვიდეოფიქსაციის წესი; საუბნო საარჩევნო კომისიის კენჭისყრის შედეგების შემაჯამებელ ოქმთან მიმართებით კომისიის წევრთა ვალდებულებები)
N4 კრწანისის საარჩევნო ოლქში შემავალი საუბნო საარჩევნო კომისიების წევრები ტრენინგებზე გაეცნობიან მათ კომპეტენციას მიკუთვნებულ საკითხებს საპილოტე პროექტის ფარგლებში საარჩევნო პროცესში ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენების სპეციფიკის გათვალისწინებით.
სწავლების ცენტრის მიერ გადამზადებული 144 ტრენერი IV ეტაპის ტრენინგების ჩატარებას უზრუნველყოფს 25-27 ოქტომბრის ჩათვლით პერიოდში. სასწავლო პროცესი პანდემიასთან დაკავშირებული ყველა რეკომენდაციის დაცვით წარიმართება. ტრენინგების ჩატარების ადგილებზე მონაწილეებისთვის უზრუნველყოფილი იქნება სწრაფი ტესტის ჩატარება.
გრაფიკი ხელმისაწვდომია ბმულზე. მასში ცვლილებების განხორციელების შემთხვევაში, ინფორმაცია აისახება დაუყოვნებლივ.

In accordance with the training concept elaborated by the Training Centre for the Second Round of October 2, 2021 Municipal Elections, IV stage trainings will be launched on October 25, which is dedicated to the training of PECs’ members (except for head officials).
Within the format of thoroughly discussing functions to be implemented by PECs’ members on polling day, the training participants will receive information on the following important issues:
• overview of the procedures to be applied from 07:00 to 08:00 on polling day (among them, sanitary and hygienic requirements for entering/exiting polling stations and while in/moving around a building, to prevent spreading of the Novel Coronavirus infection
• overview of functions to be performed by the PECs’ members in compliance with the epidemiological protocol (the focus will be on the functions of registrar, flow regulator, supervisor of ballot box and transporter of mobile ballot box)
• overview of data counting process by registrars and voters' personal data protection issues
• closing of the election precinct and vote counting procedure (among them, video fixation of vote-counting process; authorities of PECs’ members regarding the summary protocol of polling results)
Members of PECs operating in N4 Krtsanisi election district will get acquaitted to the issues within their competence, taking into account specifics of the pilot project using electronic technologies in the election process.
144 trainers trained by the Training Centre will deliver the IV stage trainings through the period of October 25 – 27. The study process will be conducted in compliance with all recommendations related to the pandemic. Rapid tests will be available for the training participants at training locations.
Detailed schedule is available in Georgian on the link. All the updates to the schedule will be reflected immediately.