არჩევნებში ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენების შესაძლებლობების შესწავლა - ცესკოს შენობაში პარტიების მიერ ინიცირებული იმიტირებული არჩევნები ტარდება
12.06.2021
ცენტრალურ საარჩევნო კომისიაში (ცესკო) დღეს იმიტირებული  არჩევნები ტარდება. კენჭისყრის პროცესი ცესკოში ელექტრონული ტექნოლოგიების დანერგვისა და გამოყენების შესაძლებლობების საკითხებზე მომუშავე სპეციალური ჯგუფის ორგანიზებით მიმდინარეობს.
საარჩევნო პროცედურების - ამომრჩევლის რეგისტრაციის (იდენტიფიცირების), ხმის მიცემისა და ხმის დათვლის პროცესში ელექტრონული ტექნოლოგიების გამოყენებით იმიტირებული კენჭისყრა 08:00 საათზე დაიწყო და 20:00 საათზე დასრულდება. კენჭისყრაში მონაწილეობის მისაღებად საარჩევნო სიაში 822 ამომრჩეველია რეგისტრირებული. იმიტირებული არჩევნებისთვის შეიქმნა საუბნო საარჩევნო კომისია, რომელიც დაკომპლექტებულია როგორც ცესკოს და სწავლების ცენტრის, ისე პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლებით. კენჭისყრას აკვირდებიან არასამთავრობო ორგანიზაციების, პოლიტიკური პარტიებისა და მედიის წარმომადგენლები.
„აღნიშნული პილოტი მნიშვნელოვანია იმისთვის, რომ ეს წინადადებები რაც გამოთქმულ იქნა სამუშაო ჯგუფში მონაწილე პარტიების მხრიდან,  ამ პილოტის შემდეგ განხილულ იქნას ყველა ის საფრთხე, რისკი, შესაძლებლობა თუ მნიშვნელოვანი წინსვლა გამჭვირვალობის კუთხით  მომზადდეს შესაბამისი ნიადაგი. ვთვლით, რომ აქედან გამომდინარე აღნიშნულ პილოტს აქვს უდიდესი მნიშვნელობა, იმისათვის, რომ ყველამ ერთად - ჩართულმა მხარეებმა დავინახოთ და აღვნიშნოთ ყველა ის პლიუსი და მინუსი რაც შეიძლება მოჰყვეს საარჩევნო პროცესში ტექნოლოგიების გამოყენებას“, აღნიშნა ცესკოს თავმჯდომარის მოადგილე გიორგი შარაბიძემ მედიასთან საუბრისას.
საარჩევნო პროცესში ელექტრონული ტექნოლოგიების დანერგვასთან დაკავშირებით სამუშაო შეხვედრები პოლიტიკური პარტიების ინიციატივითა და საარჩევნო სისტემების საერთაშორისო ფონდის (IFES) ტექნიკური მხარდაჭერით 2021 წლის მარტიდან მიმდინარეობს. შეხვედრებში, ცესკოს თანამშრომლებთან ერთად მონაწილეობდნენ წარმომადგენლები პოლიტიკური გაერთიანებებიდან - „გირჩი - მეტი თავისუფლება“, „ალეკო ელისაშვილი - მოქალაქეები“, „ქართული ოცნება - დემოკრატიული საქართველო“, „ევროპელი სოციალისტები“,  „ლელო - მამუკა ხაზარაძე“ და „გიორგი ვაშაძე - სტრატეგია აღმაშენებელი“.

Today, the Central Election Commission (CEC) is holding the mock elections. The group specializing in the implementation of electronic technologies and the usage thereof is supervising the balloting process.
The electoral procedures – the voter registration (identification), voting itself, and the counting – utilizing the novel electronic devices began at 8 AM and ended at 8 PM. 822 voters were registered for the mock election. Precinct election commission composed of representatives of the CEC, Training Centre and political parties was set up for mock election. The polling process was monitored by representatives from the non-governmental organizations, political parties, and media, as well.
“The aforementioned pilot is important because the parties participating in the process can note any potential risks and, if possible, propose the necessary solutions to strengthen the transparency. Therefore, we believe that the pilot is of grave importance since it serves to outline the potential risks and rewards present with implementing electronic technologies,” noted the Deputy Chairperson of the CEC, Giorgi Sharabidze, while discussing the subject matter with the media.
The meetings regarding the implementation of electronic technologies within the electoral process were initiated by the political parties and are being conducted with the help of the International Foundation for Electoral Systems (IFES) since March of 2021. In the process, alongside the CEC employees the members of the following political associations were involved – “Girchi – More Freedom,” “Aleko Elisashvili – Citizens,” “Georgian Dream – Democratic Georgia,” “European Socialists,” “Lelo – Mamuka Khazaradze,” and “Giorgi Vashadze – Strategy Aghmashenebeli.”