2020 წლის 6 თებერვალს გამოცხადებული საგრანტო კონკურსის ფარგლებში დაფინანსებული პროექტების განხორციელება დასრულდა
12.10.2020
2020 წლის 6 თებერვალს სწავლების ცენტრის მიერ გამოცხადებული საგრანტო კონკურსის ფარგლებში, საკონკურსო კომისიის გადაწყვეტილებით დაფინანსებულმა 30 ადგილობრივმა არასამთავრობო ორგანიზაციამ დაასრულა საგრანტო პროექტების განხორციელება და შემაჯამებელი პრეზენტაციები წარადგინა.
პოლიტიკური პარტიების საარჩევნო შესაძლებლობების განვითარების მიმართულებით დაფინანსებულმა 21 ადგილობრივმა არასამთავრობო ორგანიზაციამ საქართველოს რეგიონებში განახორციელა საინფორმაციო-სასწავლო პროგრამები, რომელიც მიზნად ისახავდა პოლიტიკური პარტიების ადამიანური რესურსის გაძლიერებას 2020 წლის საქართველოს პარლამენტის არჩევნებისთვის.
ადგილობრივი არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ შეთავაზებული საინფორმაციო-სასწავლო პროგრამების ფარგლებში მონაწილეები გაეცნენ შემდეგ საკითხებს:
• ძალადობისა და სიძულვილის ენისგან თავისუფალი საარჩევნო გარემო;
• დეზინფორმაციის გავლენა სანდო საარჩევნო გარემოზე;
• პარტიის როლი უსაფრთხო საარჩევნო გარემოს უზრუნველყოფაში;
• ჩართული მხარეების საარჩევნო ეთიკა და პროფესიული სტანდარტები;
• საარჩევნო პროცესში ადმინისტრაციული რესურსების გამოყენებასთან დაკავშირებული რეგულაციები.
აღსანიშნავია, რომ საგრანტო პროექტების განხორციელების პროცესში სწავლების ცენტრმა, კონტრიბუციის სახით, უზრუნველყო პოლიტიკური პარტიების წარმომადგენლების სწავლება შემდეგ მოდულებზე: საარჩევნო ადმინისტრაციის მუშაობის წესი; არჩევნების ორგანიზება (საარჩევნო ციკლი) და კენჭისყრის დღე; საჩივრის/განცხადების შედგენის საფუძველი და ტექნიკა.
საგრანტო პროექტები  ქვეყნის მასშტაბით (თბილისი, კახეთი, ქვემო ქართლი, შიდა ქართლი, მცხეთა-მთიანეთი, სამცხე-ჯავახეთი, იმერეთი, რაჭა-ლეჩხუმი და ქვემო სვანეთი, სამეგრელო და ზემო სვანეთი, გურია და აჭარა), 2020 წლის 15 ივნისიდან - 14 სექტემბრის პერიოდში განხორციელდა.
ახალგაზრდა ამომრჩევლების საარჩევნო პროცესში ჩართულობის უზრუნველყოფის მიმართულებით დაფინანსებულმა 9 არასამთავრობო ორგანიზაციამ ახალგაზრდა ამომრჩევლებისთვის განახორციელა საინფორმაციო/სასწავლო პროგრამები, რომელიც მოიცავდა ბენეფიციარებისთვის (მათ შორის ეთნიკური უმცირესობების წარმომადგენლები, შშმ ახალგაზრდები, იძულებით გადაადგილებული პირები) ინფორმაციის მიწოდებას შემდეგ საკითხებზე:
მნიშვნელოვანია, რომ პროექტის ფარგლებში შეთავაზებული საინფორმაციო-სასწავლო პროგრამები, მეთოდოლოგია  და სასწავლო მასალები შემუშავდა ახალგაზრდა ამომრჩევლების ასაკისა და ინტერესების შესაბამისად.
პროექტები 2020 წლის 15 ივნისიდან - 14 აგვისტოს პერიოდში განხორციელდა.
პირველი მიმართულების თემატიკა - პოლიტიკური პარტიების საარჩევნო შესაძლებლობების განვითარების ხელშეწყობა

30 local NGOs funded by the grant competition commission as part of the grant contest announced on February 6, 2020 by the Training Centre finished the implementation of projects and presented the summary presentations regarding the results of the projects.
21 local NGOs financed in direction to develop the electoral capacity of political parties implemented information-training programs in the regions of Georgia, aimed at strengthening the human resources of political parties for 2020 Parliamentary elections in Georgia.
The awareness-raising and training program offered by NGOs familiarized the participants with the following topics:
• international election standards;
• electoral environment that is free of violence and hate speech;
• the impact of disinformation on credible electoral environment;
• the role of a party in ensuring safe electoral environment;
• electoral ethics and professional standards of stakeholders;
• conducting pre-election campaign and limitations;
• regulations related to the use of administrative resources during the election process.
It should be noted that in the course of the implementation of the grant projects, the Training Center, as part of its contribution, trained representatives of the parties in the following modules: rules of operation of the election administration; organizing elections (electoral cycle) and voting day; the grounds and the technique for drawing up application/complaint.
The grant projects were implemented throughout Georgia (Tbilisi, Kakheti, Kvemo Kartli, Shida Kartli, Mtskheta-Mtianeti, Samtskhe-Javakheti, Imereti, Racha-Lechkhumi and Kvemo Svaneti, Samegrelo and Zemo Svaneti, Guria and Adjara) through the period of June 15 – September 14, 2020.
9 NGOs funded to ensure involvement of young voters in the Electoral Process implemented informational/ training programs for young voters, which included to inform beneficiaries (including ethnic minorities, youth, people with disabilities, IDPs) on the following issues:
• state setup and the formation of elective bodies in Georgia;
• active citizenship and the importance of engagement in the governance of a country through elections;
• accountability between the electorate and elected institutions;
• guiding principles of a democratic electoral process (including secrecy of vote principle);
• the protection of personal data of voters in the elections process;
• electoral rights and exercising those rights;
• inclusive electoral environment (engagement of vulnerable groups in the electoral process);
• other matters directed towards promotion of elections and enhancing civic responsibility.
It is important that the information-training programs, methodology and training materials offered under the project were developed in accordance with the age and interests of young voters.
Projects were implemented through the period of June 15 – August 14, 2020.
Summary presentations of NGOs funded under the February 6, 2020 grants competitions are available at the following link in Georgian.